Úřady chyboval, když k varování před Huawei nedal metodiku, tvrdí Hamáček

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na přelomu roku chyboval v tom, že varování před softwarem a hardwarem čínských společností Huawei a ZTE rovnou nedoprovodil metodickým pokynem pro dotčené úřady. Hamáček to řekl v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle předsedy ODS Petra Fialy naopak chyboval například premiér Andrej Babiš (ANO), když nevyčkal na konkrétnější informace a hovořil o tom, že úřad vlády se zbaví mobilů značky Huawei.

Hamáček řekl, že NÚKIB při vydání varování postupoval podle zákona. "Jediné, co bych vytkl, je ta prodleva mezi varováním (ze 17. prosince) a metodikou, která přišla až 4. ledna," uvedl. Úřady podle něj i pod tlakem médií v mezidobí hovořily o opatřeních, která byla zbytečná, což ale bez metodiky nevěděly. "Kdyby varování šlo ruku v ruce s metodikou, všichni by věděli, že jde o kritickou infrastrukturu, ne o mobily," dodal Hamáček.

Fiala naopak vidí chybu v neodpovědných politicích, například premiéru Babišovi, který den po varování nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů firmy Huawei. NÚKIB pak 21. prosince upřesnil, že varování nemíří na běžné uživatele a jejich mobily či routery. "Kdyby se politici chovali odpovědně, tak jsme mnohem dál," uvedl Fiala. Babiš si podle něj měl počkat na podrobnější informace a nezneklidnil by veřejnost. "Pro mě je to neodpovědné politické jednání," dodal předseda občanských demokratů.

Hamáček s Fialou se shodují, že by měl doznat změn zákon o veřejných zakázkách, byť i v současném znění umožňuje vybírat dodavatele nejen podle nejnižší ceny. Podle Hamáčka však mají zadavatelé obavy z postihů, pokud by vyřadili ze soutěže firmu označenou za bezpečnostní riziko. V zákoně by proto mělo být ustanovení, které by takovou variantu výslovně zmiňovalo.

V souvislosti s debatami o bezpečnosti technologií Huawei podle Hamáčka musí Čína přistoupit na vzájemný respekt s ČR a zeměmi EU. "Když Čína buduje svou kritickou informační infrastrukturu, nepouští do toho zahraniční dodavatele. My to respektujeme. Čína ale musí rozumět tomu, že si chceme podmínky pro naši kritickou infrastrukturu také nastavit sami," vysvětlil ministr.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Huawei

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy