Vláda nesouhlasí s návrhem ODS, který měl do správního řádu zavést fikci souhlasu, podle které by měl úřad 30 dnů na vyjádření k určitému problému a kdyby vyjádření nevydal, znamenalo by to kladné stanovisko. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) dnes novinářům řekl, že kabinet vnímá opodstatnění návrhu ve stavebním řízení, obecně by ale podle něj platit neměl. Návrh nyní dostane k posouzení Sněmovna.
"Chápeme důvody, které k tomu poslance vedou, chápeme ideu, že někdy je třeba na úřady tlačit, aby rozhodovaly rychle, ale nemělo by to být děláno en bloc, ale selektivně tam, kde převažuje zvláštní zájem na rychlosti řízení," řekl Kněžínek na tiskové konferenci po jednání vlády.
Kabinet podle ministra bude brzy projednávat podobnou úpravu, která by se týkala zákona o stavbě dopravní infrastruktury. Uvažuje se podle něj i o zavedení fikce souhlasu ve stavebním řízení. Kněžínek ale nepovažuje za vhodné zavádět tento institut pro všechna správní řízení, argumentoval například potřebou důkladně posoudit vývoz zbraní do konkrétního státu.
ODS rozhodnutí vlády kritizovala. "Navrhli jsme účinný nástroj pro zrychlení úředních rozhodnutí. Vláda ho nechce. Doplatí na to pouze lidé, kteří musí s úřady jednat. Výtky vlády k některým legislativním nepřesnostem považuji pouze za zástupný důvod pro odmítnutí," uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Zpochybnil také Kněžínkova slova o tom, že by vláda mohla fikci souhlasu zakotvit do stavebního řízení. "Nejspíš to bude další z řady nesplněných slibů. Samá slova, ale skutečné činy se nekonají," uvedl.
Navrhovaná novela zavádí pro všechna závazná stanoviska takzvanou fikci souhlasu. Stát bude mít podle ODS přesně určenou lhůtu 30 dní pro vydání závazného stanoviska, ale pokud ji nesplní, bude řízení pokračovat, jako kdyby úřad vydal souhlasné stanovisko.
Vládní legislativci namítali, že návrh ODS je koncipován jako novela správního řádu, tedy obecného předpisu upravujícího postup úřadů, ale ve skutečnosti představuje nepřípustnou nepřímou novelu řady zákonů z různých oblastí správního práva. "Případné nedostatky hmotného práva nebo jeho aplikace ale nelze řešit prostřednictvím změny procesního práva a obecného procesního předpisu," uváděl návrh stanoviska pro vládu.
Související
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
Vláda ČR , ODS , Jan Kněžínek , Martin Kupka (ODS)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
před 39 minutami
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 1 hodinou
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 1 hodinou
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 2 hodinami
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 3 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 4 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 4 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 5 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 6 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 7 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 7 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 8 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 8 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 9 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 10 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 10 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 12 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
Nejvyšší soud Spojených států zablokoval kontroverzní pokus prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování občanství dětem cizinců narozeným na americké půdě. Rozhodnutí přijaté poměrem hlasů 6 ku 3 představuje již třetí významnou porážku pro Trumpovu administrativu na půdě tohoto soudu v posledních měsících, a to po dřívějším zrušení jeho celních opatření a rozhodnutí bránícímu okamžitému propuštění Lisy Cookové z Federálního rezervního systému.
Zdroj: Libor Novák