KOMENTÁŘ | ČSSD si chystá hrob? Krysy opouštějí loď

Komentář Josefa Brože - Koncem tohoto týdne bude ČSSD volit nové vedení. Zdá se ovšem, že žádnou střelbu v kulturním domě Střelnice, kde se již tradičně v Hradci králové „oranžoví" scházejí, očekávat nelze. Jan Hamáček, stávající předseda, nemá protikandidáta a nominací má celkem 11 ze 14 krajů. Ocitla se ČSSD v bodě zlomu?

Zemanova politická hegemonie a stranický duch

Kdysi to bývala strana vytahaných sak, mdlých kravat a plných popelníků. Když v roce 1993 zvolili na Střelnici do čela strany Miloše Zemana, který se vynořil z kuloárů doslova z mraků kouře, bylo jasné, že není kouře bez ohně. Zeman v sobě měl „vnitřní puzení" k moci, ačkoliv mu mnozí vyčítali, že si vybral levici jenom proto, že na něho již nezbylo místo na (liberální) pravici.

Zeman sice za svůj největší počin považoval program Občanského fóra, opravdovou úctu mu vyneslo až vítězství o pět let později, v roce 1998, kdy s ČSSD „vešel do Strakovky hlavním vchodem". Vítězství, poněkud zhořklé „opoziční smlouvou" s ODS, ale bez Zemana by k němu nedošlo. Dodejme, že ani k oné smlouvě.

Stín Miloše Zemana, který nedokázal žádný z jeho následovníků překonat, se vznášel nad vodami, ale i nad hlavami všech těch, kteří po něm přišli. I když i on sám kdysi prohlašoval, že po něm přijde „nejdřív Špidla, potom Gross", nežilo se mu dobře ani s jedním, ani s druhým. Ten první navíc způsobil, že se o „deset let opozdil" jeho „úhlavní nepřítel" Václav Klaus stal na místo něho druhým prezidentem v polistopadovém Česku. S krátkým vychýlením za Jiřího Paroubka, v letech 2006-2010, lze pouze sledovat pozvolný sestup do propadliště dějin - a v posledních měsících doslova volání ČSSD o pomoc.

Bez Zemana (a jeho bojovného ducha) se strana stala pouze seskupením lačných kořistníků druhořadého formátu, kteří podílem na moci ztratili to poslední, co kdysi tato historická strana v sobě měla revolučního, sociálního, a bohužel často i demokratického. Jistě, Zemanova „politická hegemonie" často používala pučistických technik k ovládnutí, nebo roztržení ČSSD, ale konkurence vždy skončila u před štíty „plechové kavalérie", která se třese strachy z každého poryvu větru. Za Sobotky si v strachu největším z „lánského puče" na podzim 2013, svolali i jednu malou pražskou demonstraci.

Technokratické lpění na moci učinilo ale z řečníků, často horších než býval Lubomír Zaorálek, pouhé stíny stínů. Působili trochu jako roboti. Někdo říkal jim říkal, při pohledu na předsedu, i „pouštní červi". Političtí „bafuňáři", říkával Paroubek, ovládli stranu, do země zadupali étos a tradici, i to nezbytně potřebné „vnitřní puzení". Rozlezli se do široka a do daleka. Kdo ještě uslyší to marné volání?

ČSSD: Zachraň se, kdo můžeš! Krysy opouštějí loď!

Když se Jiří Zimola, jenž se před rokem na Střelnici s Janem Hamáčkem pokusil o „restart" ČSSD, jako aktivní signatář platformy „Zachraňme ČSSD" stal se jejím místopředsedou. Člověk je proto udiven, že politik formátu Jiřího Zimoly, jenž byl v letech 2008-2017 hejtmanem Jihočeského kraje, neusiluje o svůj návrat „zpátky do pozic". Jeho teatrální odchod z nejužší vedení v listopadu loňského roku přitom vypadalo jako jasný signál, že není všem dnům konec.

Nyní se „zpátky do pozic" nehrnou ani jiní: celkem tři z nynějších statutárních místopředsedů (Jana Fialová, Jaroslav Foldyna, Martin Netolický) již ohlásili, že nebudou kandidovat. Z nových „starých tváří" tak zůstává pouze Roman Onderka, který za svého působení na postu primátora v letech 2006-2014 v Brně zanechal na náměstí Svobody nesmazatelnou stopu v podobě „orloje s koulema". Vypadá to tedy, že když „krysy opouštějí loď", do níž zatýká, nikdo nechce být už ani u kormidla, natož na palubě. Zůstávají pouze ti, co nevidí ani na orloj u sv. Jakuba.

Odmlčeli se jihomoravský hejtman Michal Hašek, ale i bývalý ministr Zdeněk Škromach, který člověka občas alespoň rozveselil nějakou tou „fotečkou od bazénku". Na časy, kdy plavným krokem brázdil sněmovnou nestor československé politiky Zdeněk Jičínský, až člověka přepadá nostalgie, ale... Možná, že ve dvou volebních dnech 41. sjezdu ČSSD, jenž je naplánován do Hradce Králové na zmíněnou Střelnici na pátek a sobotu – 1. a 2. března 2019 – dojde k nějakému překvapení, stalo se ale již českou politickou klasikou, že u politických stran překvapení v zásadě nehledejte.

Přitom není pravda, že by byla ČSSD až tak zcela ztracena, ještě dýchá, byť její preference, zejména té agentury Kantar, jí pomalu posouvají k nevolitelnosti. Ještě, že tu je CVVM, který jí čerstvě ulil milostivých 11 procent, a posunul ji o jeden bodík nad KSČM. Výzkum agentury STEM za únor je středním řešením, ČSSD v něm dává 8, 3 procenta, což je lehké polepšení oproti poslednímu půlroku. Agentura Kantar je ovšem nemilosrdná, ČSSD se pohybujeme na hraně volitelnosti na 5 procentech. Ta tam jsou proroctví Jana Hamáčka o „dvouciferném" výsledku. Podíl na moci, jež vyhodnotila i „členská základna" v referendu za jediný možný způsob přežití, sune ČSSD do politického hrobu.

Rozbít zbytnělé struktury, rakovinu. A vytáhnout z klobouky „nové tváře"

Když krysy pouštějí loď, nikdo už ani nevolá po záchraně. Charisma předsedy Hamáčka rovná se nule. Co teď? Co dál? Senátor Jiří Dienstbier mladší, jenž se občas někdy zablýskl s nějakým tím návrhem (viz exekuce), už jenom žije z podstaty, a na to, že byl v letech 2011-2013 místopředsedou, a kdysi kandidoval i na prezidenta (ano, bylo to hned o rok později v roce 2014) si již raději nepamatuje. Na scénu, zdá se, když se tak člověk rozhlédne po té mediální krajině, přicházejí ze všech stran: „nové tváře".

Jsou neokoukaní, neošlehaní, září jim oči a občas se na jejich tváři objeví i nějaký ten nehraný ruměnec. Ano, řeč je o Janě Maláčové a Tomáši Petříčkovi. Zde by stálo za to udělat významnou pauzu, protože... ministryně práce a sociálních věcí Maláčová i ministr zahraničních věcí Petříček jsou „mladí lidé", i když 37 let dnes není právě věk žádných puberťáků. Oba jsou dnes ale hodně vidět i slyšet, a mnozí mediální guruové je nepokrytě prosazují všemi kanály. Proč ne?

Mládí vpřed, zvláště, když je to u ČSSD tak, jak říká, již ne (pozor!) od bazénku, ale v závětří právě u Maláčové, kde se usídlil jako její poradce pro zaměstnanost, Zdeněk Škromach: „Je potřeba rozbít ty zbytnělé struktury, rakovinu, která tou stranou prorostla za ta léta." A co říká europoslanec Miroslav Poche, jenž podle insiderů „tahá na nitkách Toma Petříčka jako loutku". „Petříček si vede velmi dobře," opakuje Poche, kudy chodí. Žáci jsou lepší svých učitelů?

Petříček se v náhlém návalu furiantství, jemuž se patrně zatočila hlava před návštěvou Ameriky, rozhodl před sjezdem na Střelnici, když ne nabít, alespoň si trochu „střelit do nohy". Vyhlásil, že chce být stejně jako generační souputnice Maláčová, místopředsedou. „Pokud by mi sociální demokracie podporu nedala, vnímal bych to, že moje politika nemá u delegátů, u straníků dostatečnou podporu, abych pokračoval dále," řekl Petříček. „Nechci teď předjímat, jak sjezd dopadne, nicméně já bych sám asi zvažoval, jestli budu setrvávat na pozici ministra zahraničních věcí," upřesnil. Škoda, že to vypadá, jako kdyby utíkal před partou zombíků z Pražského hradu, kam to má z Černínského paláce coby kamenem dohodil.

Inu, je to asi správné. Podporu dostali od předsedy Hamáčka „mladí". „Dělá prozápadní proevropskou zahraniční politiku, což je i politika sociální demokracie," řekl o Petříčkovi Hamáček.Ministryni Maláčové, jíž dal otevřenou podporu již dříve, vděčí především za to, že zpřetrhala přesvědčení o tom, že ČSSD je stranou pouze „asociálních mužů" na odpočinku. Maláčová myslí na chudé (děti i staré), a to je dobře. Má k tomu po boku i další ženu, Kateřinu Valachovou, bývalou ministryni školství, mládeže a tělovýchovy, nyní poslankyni, která ráda opakuje: „Nakrmme ve školách hladové děti!"

A nejlepší nakonec. Na sjezdu, jak se můžeme dočíst na stránkách ČSSD, chce Hamáček otevřít debatu o směřování ČSSD. Výborně! „Strana se musí nachystat na změny ve společnosti... (a nyní byste možná čekali nějaký akcent revoluční, sociální, demokratický, prostě tradice by se měla udržovat)... jako jsou robotizace a digitalizace".

Podle posledních zpráv se Hamáčkovi podařilo přesvědčit ministra Miroslava Tomana, aby vstoupil do strany. A lidem slibuje méně práce! „Tu první vlaštovku bychom chtěli zvládnout do konce volebního období. Myslím, že je rozumné začít půlhodinou týdně," řekl. Ne, předseda Hamáček není radikál. Je to umírně kormidelní na lodi, jíž teče všemi otvory. Zatímco Andrej Babiš, premiér a předseda ANO, prostě „maká", předseda ČSSD a vicepremiér Hamáček nechce od nikoho, aby se nedejbože nepřepracoval.

Ne, na svém sjezdu ČSSD nevykročí vpřed. Ani levou, ani pravou nohou. Strana bude ve svém sebeokouzlení, že je stranou vládní, i nadále profitovat z tradice bafuňářů, technokratů, s perspektivou zvyšování dávek, platů a nakrmení (hladových) dětí. Hlavně nepracujte! Postmoderna pokročila tak daleko, že ČSSD ztratila v té záplavě vykořenění svých politiků naprosto kontakt s realitou. Chce být snad stranou občanů na dovolené? Ti ale obvykle vůbec nevolí.

A úplně nakonec. Bez zvýšení daní se to neobejde... To ovšem pocítíte již velmi brzy v obchodech na svých peněženkách.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD komentář Jan Hamáček Tomáš Petříček Jana Maláčová (ČSSD) Michal Hašek Roman Onderka Jaroslav Foldyna Jiří Zimola

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 56 minutami

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

před 2 hodinami

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

před 2 hodinami

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

před 11 hodinami

včera

George Simion

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Krajně pravicový politik George Simion, známý svou otevřenou podporou Donalda Trumpa a hnutí "Make America Great Again", podle předběžných odhadů vyhrál první kolo rumunských prezidentských voleb. Šéf nacionalistické Aliance pro unii Rumunů (AUR) získal přes 30 % hlasů. Jeho vítězství přichází v rámci opakovaného hlasování nařízeného ústavním soudem kvůli neregulérnostem při listopadovém hlasování.

včera

Krym, ilustrační foto

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?

Ačkoliv se objevily informace, že americký mírový návrh by mohl zahrnovat uznání ruské anexe Krymu, prezident Donald Trump odmítl, že by Ukrajina byla tlačena k akceptaci tohoto kroku. Zároveň však prohlásil, že Ukrajina v roce 2014 „předala“ Krym Rusku „bez jediného výstřelu“. Server Kyiv Independent se podíval na to, jak moc jsou jeho slova pravdivá.

Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským

Prezident České republiky Petr Pavel se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, aby společně projednali aktuální situaci na Ukrajině, vývoj mírových jednání a možnosti poválečné obnovy. Oba státníci se shodli na nutnosti spravedlivého mírového řešení a zdůraznili význam další podpory Ukrajiny nejen ze strany Česka, ale celé Evropy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy