Petříček promluvil o kauze řidiče Jiřího Sagana: Nemůžeme dosáhnout jeho osvobození

Francouzská soud na konci ledna zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu iráckých migrantů. Sagan od počátku tvrdí, že o migrantech ve svém kamionu nevěděl. Iráčané mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ale hájí, že jeho úřad dělá v kauze vše, co je v jeho silách.

Petříček vzhledem k informacím, které o kauze Jiřího Sagana, kolují, podle svých slov považuje za důležité se k věci obsáhleji vyjádřit. „Měl jsem na toto téma poslední dobou hodně schůzek, čelil jsem řadě dotazů a po vysvětlení celé kauzy v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny nás poslanci tohoto výboru jednomyslně podpořili. V podobných případech obvykle nepomáhá medializace kroků ministerstva zahraničí, ale některé věci je potřeba uvést na pravou míru,“ vysvětluje Petříček, proč své prohlášení zveřejnil.

Zdůrazňuje především to, že jeho rezort při samotném justičním jednání nemá příliš velké manévrovací možnosti. „Konzulát zajistí překladatele a nabídne seznam dostupných právníků pro danou věc. Ovšem nemůže už například platit právní pomoc za české občany, při množství nejrůznějších sporů našich občanů v zahraničí by to ani nebylo technicky možné,“ uvádí šéf české diplomacie.

I proto prý chápe založení sbírky na právní služby pro českého řidiče. „Chci jasně říci, že mi jeho osud není lhostejný. Sám preferuji dlouhodobější řešení, proto se do konce týdne spojím s panem europoslancem Tomášem Zdechovským a budu se s ním snažit najít nějaký způsob, jak pomoci řadě českých občanů v nouzi, kterým chybějí peníze na právníka. Nelze to řešit ze státního rozpočtu, ale určitě je možné zorganizovat dlouhodobou pomoc mimo rozpočet,“ myslí si ministr zahraničí.

Petříček také poukazuje na to, že se v celé věci angažoval i dříve. „Pozval jsem například 6. února 2019 na schůzku v Černínském paláci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a francouzského velvyslance Rolanda Galharaguea. Na schůzce jsme dostali informace, na jejichž základě nemá česká strana důvody pochybovat o celém procesu u nezávislého francouzského soudu. Na schůzce jsme zopakovali, že pokud by odsouzený řidič byl rezidentem ČR (nyní je rezidentem ve Španělsku) a požádal o vydání k výkonu trestu v ČR, tak maximálně pomůžeme. O den později jsem pozval europoslance Tomáše Zdechovského a seznámil jsem ho s tím, jak MZV postupuje a jaké jsou dostupné informace k případu. S Tomášem Zdechovským se domluvili na spolupráci při kontaktu s rodinou a jednali o problémech českých řidičů,“ popisuje svoje kroky sociálnědemokratický politik.

Ministerstvo zahraničních věcí podle něj případ ve Francii od počátku sleduje a dlouhodobě poskytujeme pomoc prostřednictvím konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Paříži. „Konzulární pomoc zahrnuje návštěvy, podávání informací o získání právní pomoci či zprostředkování kontaktu s rodinou. Děje se tak podle pokynů zadrženého řidiče. Kromě toho je české velvyslanectví v pravidelném kontaktu s vězeňskou kurátorkou a odsouzenému se snaží pomoci i nad rámec standardní asistence. Detaily by musel sdělit sám Jiří Sagan,“ vysvětluje Petříček.

České orgány ale podle něj nemohou v tomto případě nijak zasahovat do trestního řízení a ovlivňovat rozhodnutí o vině a trestu. „Ke skutku došlo na území Francie, tato pravomoc náleží pouze francouzským orgánům, stejně jako české orgány činné v trestním řízení jsou odpovědné za řízení a rozhodnutí u skutků spáchaných občany jiných zemí na českém území. Vše se řídí přísnými standardy vycházejícími z řady úmluv judikatur na evropské i celosvětové úrovni. Můžeme poskytnout výše uvedenou podporu, ale nemůžeme "dosáhnout osvobození" kohokoliv. Neděje se tak ani v jiných případech v zemích s odlišnou právní kulturou, všude je nutné počkat na vynesení rozsudku a pak se snažit o zmírnění podmínek, případně o možnost odpykání trestu v České republice,“ dodal Petříček s tím, že se bude snažit maximálně zmírnit dopady podobných případů pro všechny české občany.

Související

Jiří Sagan Rozhovor

Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů

ROZHOVOR - Ve Francii ho natvrdo odsoudili za údajné pašování migrantů, odseděl si dva roky. Řidič kamionu Jiří Sagan po propuštění v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak se vyvíjel jeho případ, kdo mu pomohl a kdo se naopak o nic nezajímal. Redakci také prozradil, jaké jsou jeho další plány. Propuštěním pro něj totiž případ neskončil.
Tomáš Zdechovský

Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Více souvisejících

Jiří Sagan Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Francie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 30 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 52 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy