Francouzská soud na konci ledna zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu iráckých migrantů. Sagan od počátku tvrdí, že o migrantech ve svém kamionu nevěděl. Iráčané mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ale hájí, že jeho úřad dělá v kauze vše, co je v jeho silách.
Petříček vzhledem k informacím, které o kauze Jiřího Sagana, kolují, podle svých slov považuje za důležité se k věci obsáhleji vyjádřit. „Měl jsem na toto téma poslední dobou hodně schůzek, čelil jsem řadě dotazů a po vysvětlení celé kauzy v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny nás poslanci tohoto výboru jednomyslně podpořili. V podobných případech obvykle nepomáhá medializace kroků ministerstva zahraničí, ale některé věci je potřeba uvést na pravou míru,“ vysvětluje Petříček, proč své prohlášení zveřejnil.
Zdůrazňuje především to, že jeho rezort při samotném justičním jednání nemá příliš velké manévrovací možnosti. „Konzulát zajistí překladatele a nabídne seznam dostupných právníků pro danou věc. Ovšem nemůže už například platit právní pomoc za české občany, při množství nejrůznějších sporů našich občanů v zahraničí by to ani nebylo technicky možné,“ uvádí šéf české diplomacie.
I proto prý chápe založení sbírky na právní služby pro českého řidiče. „Chci jasně říci, že mi jeho osud není lhostejný. Sám preferuji dlouhodobější řešení, proto se do konce týdne spojím s panem europoslancem Tomášem Zdechovským a budu se s ním snažit najít nějaký způsob, jak pomoci řadě českých občanů v nouzi, kterým chybějí peníze na právníka. Nelze to řešit ze státního rozpočtu, ale určitě je možné zorganizovat dlouhodobou pomoc mimo rozpočet,“ myslí si ministr zahraničí.
Petříček také poukazuje na to, že se v celé věci angažoval i dříve. „Pozval jsem například 6. února 2019 na schůzku v Černínském paláci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a francouzského velvyslance Rolanda Galharaguea. Na schůzce jsme dostali informace, na jejichž základě nemá česká strana důvody pochybovat o celém procesu u nezávislého francouzského soudu. Na schůzce jsme zopakovali, že pokud by odsouzený řidič byl rezidentem ČR (nyní je rezidentem ve Španělsku) a požádal o vydání k výkonu trestu v ČR, tak maximálně pomůžeme. O den později jsem pozval europoslance Tomáše Zdechovského a seznámil jsem ho s tím, jak MZV postupuje a jaké jsou dostupné informace k případu. S Tomášem Zdechovským se domluvili na spolupráci při kontaktu s rodinou a jednali o problémech českých řidičů,“ popisuje svoje kroky sociálnědemokratický politik.
Ministerstvo zahraničních věcí podle něj případ ve Francii od počátku sleduje a dlouhodobě poskytujeme pomoc prostřednictvím konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Paříži. „Konzulární pomoc zahrnuje návštěvy, podávání informací o získání právní pomoci či zprostředkování kontaktu s rodinou. Děje se tak podle pokynů zadrženého řidiče. Kromě toho je české velvyslanectví v pravidelném kontaktu s vězeňskou kurátorkou a odsouzenému se snaží pomoci i nad rámec standardní asistence. Detaily by musel sdělit sám Jiří Sagan,“ vysvětluje Petříček.
České orgány ale podle něj nemohou v tomto případě nijak zasahovat do trestního řízení a ovlivňovat rozhodnutí o vině a trestu. „Ke skutku došlo na území Francie, tato pravomoc náleží pouze francouzským orgánům, stejně jako české orgány činné v trestním řízení jsou odpovědné za řízení a rozhodnutí u skutků spáchaných občany jiných zemí na českém území. Vše se řídí přísnými standardy vycházejícími z řady úmluv judikatur na evropské i celosvětové úrovni. Můžeme poskytnout výše uvedenou podporu, ale nemůžeme "dosáhnout osvobození" kohokoliv. Neděje se tak ani v jiných případech v zemích s odlišnou právní kulturou, všude je nutné počkat na vynesení rozsudku a pak se snažit o zmírnění podmínek, případně o možnost odpykání trestu v České republice,“ dodal Petříček s tím, že se bude snažit maximálně zmírnit dopady podobných případů pro všechny české občany.
Související
Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů
Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský
Jiří Sagan , Tomáš Petříček , ministerstvo zahraničí , Francie
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 30 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 52 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 55 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák