Petříček promluvil o kauze řidiče Jiřího Sagana: Nemůžeme dosáhnout jeho osvobození

Francouzská soud na konci ledna zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče Jiřího Sagana, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu iráckých migrantů. Sagan od počátku tvrdí, že o migrantech ve svém kamionu nevěděl. Iráčané mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se ale hájí, že jeho úřad dělá v kauze vše, co je v jeho silách.

Petříček vzhledem k informacím, které o kauze Jiřího Sagana, kolují, podle svých slov považuje za důležité se k věci obsáhleji vyjádřit. „Měl jsem na toto téma poslední dobou hodně schůzek, čelil jsem řadě dotazů a po vysvětlení celé kauzy v zahraničním výboru Poslanecké sněmovny nás poslanci tohoto výboru jednomyslně podpořili. V podobných případech obvykle nepomáhá medializace kroků ministerstva zahraničí, ale některé věci je potřeba uvést na pravou míru,“ vysvětluje Petříček, proč své prohlášení zveřejnil.

Zdůrazňuje především to, že jeho rezort při samotném justičním jednání nemá příliš velké manévrovací možnosti. „Konzulát zajistí překladatele a nabídne seznam dostupných právníků pro danou věc. Ovšem nemůže už například platit právní pomoc za české občany, při množství nejrůznějších sporů našich občanů v zahraničí by to ani nebylo technicky možné,“ uvádí šéf české diplomacie.

I proto prý chápe založení sbírky na právní služby pro českého řidiče. „Chci jasně říci, že mi jeho osud není lhostejný. Sám preferuji dlouhodobější řešení, proto se do konce týdne spojím s panem europoslancem Tomášem Zdechovským a budu se s ním snažit najít nějaký způsob, jak pomoci řadě českých občanů v nouzi, kterým chybějí peníze na právníka. Nelze to řešit ze státního rozpočtu, ale určitě je možné zorganizovat dlouhodobou pomoc mimo rozpočet,“ myslí si ministr zahraničí.

Petříček také poukazuje na to, že se v celé věci angažoval i dříve. „Pozval jsem například 6. února 2019 na schůzku v Černínském paláci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a francouzského velvyslance Rolanda Galharaguea. Na schůzce jsme dostali informace, na jejichž základě nemá česká strana důvody pochybovat o celém procesu u nezávislého francouzského soudu. Na schůzce jsme zopakovali, že pokud by odsouzený řidič byl rezidentem ČR (nyní je rezidentem ve Španělsku) a požádal o vydání k výkonu trestu v ČR, tak maximálně pomůžeme. O den později jsem pozval europoslance Tomáše Zdechovského a seznámil jsem ho s tím, jak MZV postupuje a jaké jsou dostupné informace k případu. S Tomášem Zdechovským se domluvili na spolupráci při kontaktu s rodinou a jednali o problémech českých řidičů,“ popisuje svoje kroky sociálnědemokratický politik.

Ministerstvo zahraničních věcí podle něj případ ve Francii od počátku sleduje a dlouhodobě poskytujeme pomoc prostřednictvím konzulárního oddělení českého velvyslanectví v Paříži. „Konzulární pomoc zahrnuje návštěvy, podávání informací o získání právní pomoci či zprostředkování kontaktu s rodinou. Děje se tak podle pokynů zadrženého řidiče. Kromě toho je české velvyslanectví v pravidelném kontaktu s vězeňskou kurátorkou a odsouzenému se snaží pomoci i nad rámec standardní asistence. Detaily by musel sdělit sám Jiří Sagan,“ vysvětluje Petříček.

České orgány ale podle něj nemohou v tomto případě nijak zasahovat do trestního řízení a ovlivňovat rozhodnutí o vině a trestu. „Ke skutku došlo na území Francie, tato pravomoc náleží pouze francouzským orgánům, stejně jako české orgány činné v trestním řízení jsou odpovědné za řízení a rozhodnutí u skutků spáchaných občany jiných zemí na českém území. Vše se řídí přísnými standardy vycházejícími z řady úmluv judikatur na evropské i celosvětové úrovni. Můžeme poskytnout výše uvedenou podporu, ale nemůžeme "dosáhnout osvobození" kohokoliv. Neděje se tak ani v jiných případech v zemích s odlišnou právní kulturou, všude je nutné počkat na vynesení rozsudku a pak se snažit o zmírnění podmínek, případně o možnost odpykání trestu v České republice,“ dodal Petříček s tím, že se bude snažit maximálně zmírnit dopady podobných případů pro všechny české občany.

Související

Jiří Sagan Rozhovor

Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů

ROZHOVOR - Ve Francii ho natvrdo odsoudili za údajné pašování migrantů, odseděl si dva roky. Řidič kamionu Jiří Sagan po propuštění v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak se vyvíjel jeho případ, kdo mu pomohl a kdo se naopak o nic nezajímal. Redakci také prozradil, jaké jsou jeho další plány. Propuštěním pro něj totiž případ neskončil.
Tomáš Zdechovský

Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Více souvisejících

Jiří Sagan Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Francie

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kaliňák: Ficova zranění jsou rozsáhlá. Mnoho věcí se bude muset znovu naučit

Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák dnes na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy