Justice v zemích V4? Není to zrovna veselá podívaná, zlobí se Rychetský

Na příkladu zemí visegrádské čtyřky (V4) je podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dobře vidět, jak snadno lze oslabit soudní moc. Stačí začít od hlavy, řekl dnes Rychetský na odborné konferenci v Brně. Bez nezávislého ústavního soudnictví nelze mít nezávislou justici, proto je podle Rychetského nutné pozorně sledovat, komu ústavní soudy vadí a proč.

Situace v Česku zatím podle Rychetského není taková, jako v Maďarsku či Polsku. Díky generační obměně je podle něj česká justice nezávislejší, sebevědomější, vzdělanější než před čtvrtstoletím. Je to podle něj i výsledek ochrany nezávislosti ze strany Ústavního soudu. Bohužel ale neexistuje orgán, který by chránil ochránce, podotkl Rychetský.

"Nastanou-li temné časy, bude to Ústavní soud sám, který se bude muset ochránit," uvedl Rychetský. Soud podle něj nesmí opustit hodnoty nezávislosti a nemá se přimknout k žádné názorové, sociální či politické skupině. Chování všech jeho členů také nesmí dát prostor k pochybnostem o důvěryhodnosti.

Rychetský konstatoval, že na soudy v dalších zemích V4 narůstá tlak, aby se měnila zažitá pravidla, dobré mravy i představy o tom, jaké cesty vedou ke kýžené budoucnosti. "Nezávislost soudnictví je lesklá, ale velmi křehká nádoba, kterou není těžké rozbít," míní předseda českého Ústavního soudu. Zmínil opakované změny ústavy v Maďarsku, tlak exekutivy na soudy v Polsku i nynější situaci na Slovensku, kde se politici nedokázali shodnout na obsazení volných míst a soud tam nyní tvoří jen čtyři členové místo 13.

"Sami dlouho sledujeme, co se u našich sousedů odehrává, a není to právě veselá podívaná," uvedl Rychetský. Situaci zasadil do širšího kontextu nárůstu nacionalistických a autoritářských tendencí.

Konsensus v Evropské unii podle Rychetského postupně narušovala finanční krize, migrační vlna a pak referendum o brexitu v Británii. "Piedestal společné evropské evoluce, jehož těžištěm měly být sdílené hodnoty právního státu, se začal drolit. Tato eroze, a je mi to skutečně líto, našla brzy domov právě v zemích střední Evropy," uvedl Rychetský. Politická reprezentace v zemích V4 se podle něj systematicky obrací právě proti ústavnímu soudnictví, ve kterém vidí překážku uskutečnění svých politických představ a reforem.

"Vždy jsem tvrdil, že podobná trajektorie je u nás nepředstavitelná, nebo dokonce nemožná. Byl bych rád, kdyby to platilo stále," řekl předseda Ústavního soudu.

Nezávislost justice je i v Česku v posledních týdnech tématem veřejné debaty, a to hlavně kvůli údajným pokusům hradního kancléře Vratislava Mynáře kontaktovat některé soudce a sdělovat jim názory prezidenta Miloše Zemana. Dnešní Rychetského řeč se však nesla v obecné rovině, nechtěl prý vynášet žádné interní informace z Joštovy ulice, kde Ústavní soud sídlí.

Související

Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 
Petr Pavel

Pavel v pátek jmenuje nástupce Rychetského i další členy vedení ÚS

Petr Pavel se v pátek chystá kromě nových soudců jmenovat i členy vedení Ústavního soudu. V jeho čele po dvaceti letech skončí Pavel Rychetský. Prezident od březnového nástupu do funkce prosadil šest kandidátů na ústavní soudce, se třemi z nich včera vyslovila souhlas horní parlamentní komora. 

Více souvisejících

Pavel Rychetský Ústavní soud ČR visegradská čtyřka

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy