Příprava strategie konkurenceschopnosti vrátí koalici k práci, doufá ministr Kocourek

Praha - Současná koaliční roztržka neohrozí práce na přípravě plánů pro dlouhodobou konkurenceschopnost Česka, které mají být hotové do konce června. U příležitosti představení závěrečné zprávy Národní ekonomické rady vlády (NERV) to v pondělí uvedl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Martin Kocourek (ODS).

"Já doufám, že naše společná iniciativa a práce navede koalici k základnímu smyslu jejího fungování. To znamená připravit dlouhodobou vizi pro Českou republiku a pustit se do přípravy strategií a reforem, které tuto vizi budou naplňovat," uvedl Kocourek na tiskové konferenci, kde s ním měl být původně i premiér Petr Nečas (ODS).Předseda vlády se ale musel místo toho věnovat řešení situace uvnitř koalice a vlastní strany, kterou minulý týden rozvířil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) svým vystoupením ke kauze ProMoPro v Poslanecké sněmovně.Na dotaz Mediafaxu, jak můžou vnitrokoaliční půtky zbrzdit přípravu strategie konkurenceschopnosti, Kocourek odpověděl: "Jakkoli vy to chápete jako hrozbu, já to chápu jako šanci, protože tento společný tým a jeho práce si zaslouží to, aby byla využita a přenesena do našeho fungování." Šéf MPO dodal, že k návratu koaličních partnerů k práci přispěje mimo jiné i materiál, který NERV v pondělí představil.Garant pracovní skupiny NERVu pro konkurenceschopnost a podnikání Michal Mejstřík ministra doplnil: "Půtky jsou pro mne jako pro experta nešťastnou epizodou. Důležitá je debata o určité vizi české ekonomiky, o tom, jak celý svět rychle běží a jak by se naše hlemýždí tempo mohlo pro nás do budoucna stát velkým ohrožením." Mejstřík dodal, že jeho zkušenost je taková, že pokud si hrozby a omezení uvědomí široká veřejnost, politici jsou pak ochotní reagovat velmi rychle."Materiál přináší řadu tvrzení, která jsou opřená o data, a demonstruje, kde konkurenceschopnost v dané oblasti v naší ekonomice je, kde pokulhává a jak je možné tento stav napravit i jaká opatření by bylo vhodné přijmout," pochválil NERV za jeho práci Kocourek a konstatoval: "V identifikaci problematických míst se s oborníky často shodujeme a z konkrétních návrhů, které nám byly předložené, budeme vycházet v námi připravované strategii."MPO na práci vládních poradců teď navazuje přípravou vlastní strategie konkurenceschopnosti, kterou koordinuje s dalšími rezorty a zainteresovanými subjekty. "Doporučení, která publikoval NERV, si teď vezmeme a i s řadou dalších podkladů budeme měsíc intenzivně pracovat na tom, abychom udělali syntézu jednotlivých pohledů a dali to do konkrétních strategií pro pilíře konkurenceschopnosti," uvedl Kocourek.Strategie připravovaná pod taktovkou MPO má pak podle ministra projít ještě veřejnou diskuzí. "Chceme postupovat tak, abychom první finální verzi měli k dispozici do konce června tohoto roku," upřesnil Kocourek a dodal: "Po předložení závěrečné zprávy NERVu se můžeme všichni shodnout, že si Česká republika nemůže dovolit čekat, až nám všem ujede vlak."Závěrečná zpráva, kterou připravil tým poradců vlády, zahrnuje pohled na 12 základních pilířů konkurenceschopnosti, mezi kterými nechybí vzdělávání, instituce a inovace. NERV výstup prezentoval postupně na šesti seminářích, které publikace shrnuje dohromady.

Související

Vláda ČR

Strategie vlády: ekonomický růst a modernizace ekonomiky v krátké době

Urychlení investic do dopravní infrastruktury, modernizace zákoníku práce či reformní kroky v regionálním školství patří do souboru opatření, jimiž chce vláda urychlit ekonomický růst a modernizovat tuzemskou ekonomiku. Tyto kroky jsou součástí strategického dokumentu prorůstových opatření, který projednal kabinet na středeční schůzi.

Více souvisejících

nerv Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy