150 milionů korun na uprchlíky, program Medevac dostane 60 milionů, schválila vláda

Ministerstvo vnitra letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Peníze zamíří do ohnisek migrační krize na Blízkém východě a v severní Africe a také do balkánských států, které leží na jedné z migračních tras do Evropy. Podpora by měla omezit důvody pro migraci do Evropy, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním jednání vlády, na kterém kabinet návrh schválil.

"Loni byly migrační toky do Evropské unie nejnižší za pět let, ale nijak situaci nepodceňujeme a snažíme se pomáhat na místě v oblastech, odkud uprchlíci odcházejí, abychom zabránili velkým migračním tokům," řekl Hamáček. Jako jeden z příkladů pomoci zmínil příspěvek pro ministerstvo vnitra Severní Makedonie na opravu hlídkového vrtulníku pro tamní bezpečnostní složky.

Česko posílá v posledních letech do zemí nejsilněji postižených migrací peníze prostřednictvím programu Pomoc na místě. Snaží se tak poskytnout uprchlíkům důstojnější životní standard především v mimoevropských zemích. Koncepci schválila vláda v roce 2015, tedy v době nejsilnější migrační krize v Evropě, kterou se později podařilo snížit. "Situace však nadále zůstává křehká a možnost opakování scénáře z předchozích let, zejména s přihlédnutím na trvající nestabilitu v evropském příhraničí, nelze zcela vyloučit," uvedlo vnitro v předkládací zprávě.

Letos chce ČR darovat 50 milionů neziskovým organizacím, které je použijí na obnovu či výstavbu infrastruktury, na projekty podporující udržitelné živobytí a ochranu žen a dětí a na boj proti nelegální migraci v Mali, Nigeru, Čadu, Maroku a Libyi. Dalších deset milionů má dostat Itálie na další projekty v severní Africe.

Ze zemí Blízkého východu jsou podle ministerstva pro Česko prioritní Jordánsko, kde se počet registrovaných syrských uprchlíků rovná devíti procentům populace, a Libanon. Na zlepšení životních podmínek, vzdělávání a rekvalifikaci migrantů v těchto státech chce vnitro poslat 40 milionů. Dar 25 milionů má Česko poskytnout Severní Makedonii na technické vybavení a infrastrukturu jejího azylového a migračního systému. Dalších 25 milionů má být rezerva.

Český zdravotnický humanitární program Medevac letos bude mít rozpočet 60 milionů korun. Zdravotníci se zaměří na pomoc lidem na Blízkém východě, na severu Afriky a na Ukrajině. 

V rámci programu Medevac čeští lékaři létají do krizových regionů, kde pomáhají nemocným a zraněným. Volba regionů, kde lékaři budou letos, podle Hamáčka reaguje na vývoj v jednotlivých oblastech, které jsou zasažené konflikty nebo migrační krizí.

Vláda schválila priority programu MV Pomoc na místě a MEDEVAC pro rok 2019. Na pomoc lidem a zemím zasaženým migrační či humanitární krizí půjde 210 milionů Kč. Programy mají přímý pozitivní dopad i na bezpečnost ČR. https://t.co/kDiv0nt5t0

— Ministerstvo vnitra (@vnitro) 18. března 2019

Na Blízkém východu má humanitární program pomoct zemím, kam se uchýlili uprchlíci, a to jak ze sousedních zemí, tak z jiných oblastí dané země. Mezi cílové státy budou patřit Jordánsko, Libanon a Irák.

Na Ukrajině se program zaměří na centrální oblast země a východní oblasti pod ukrajinskou vládní kontrolou. V afrických zemích se Medevac bude věnovat na budování zdravotnické infrastruktury, navrženy jsou Senegal, Etiopie a Maroko.

Díky programu Medevac se v českých nemocnicích léčí od 90. let lidé z oblastí postižených válečnými konflikty. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům, kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu nebo jimž jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Od roku 2013 se program soustředí na vysílání lékařských týmů do zahraničí, poslední tři roky lékaři své kolegy v zahraničí i školí. Podle zprávy připravené ministerstvem vnitra se tato varianta pomoci ukazuje jako vhodnější. Transporty pacientů tak zůstávaní jako krizové řešení u případů, kdy nelze zajistit adekvátní péči v místě původu.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala a Stanjura na koberečku u prezidenta. Pavel má k rozpočtu výhrady

Premiér Petr Fiala (ODS) doufá, že s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) přesvědčili prezidenta Petra Pavla, aby podepsal návrh státního rozpočtu na příští rok, jak ho minulý týden schválili poslanci. Hlava státu v minulosti naznačila, že k návrhu má své výhrady. Dnes je zopakovala. 

Více souvisejících

Vláda ČR Ministerstvo vnitra uprchlíci humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 3 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta

Jihokorejští zákonodárci odhlasovali impeachment prezidenta Hana Tok-su, který byl pověřen plněním povinností po impeachmentu zvoleného prezidenta Jun Sok-jola před dvěma týdny. Informovala o tom BBC. Pro hlasovalo 192 zákonodárců, potřeba bylo více než 151 hlasů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy