Vyšší rodičovský příspěvek pro všechny? ANO a ČSSD po obří kritice zařazují zpátečku

Politici po obří lavině kritiky zařadili zpátečku. Rodiče dětí, kteří bouřlivě protestovali proti dohodě koaliční vlády ANO a ČSSD zvýšit rodičovskou z 220 tisíc na 300 tisíc pouze pro děti narozené po 1. lednu 2020, se tak možná dočkají úpravy kontroverzního návrhu.

Původní rozhodnutí vlády vyvolalo ostré reakce – vzniklo několik petic a více než 55 tisíc se přidalo do facebookové skupiny Chceme spravedlivý rodičovský příspěvek. Její zakladatel Martin Štros zkontaktoval přímo premiéra Andreje Babiše, který mu nabídl osobní setkání. „Termín zatím není stanoven, nicméně pokud k němu dojde, samozřejmě budu tlumočit zájem skupiny a dám vědět výsledek,“ slíbil členům skupiny.

Sám Babiš už v minulých dnech začal couvat a zdůraznil, že stávající návrh rodičovského příspěvku je návrh ČSSDz poslední koaliční rady. „Paní Maláčová permanentně něco slibuje, potom mění názor a navrhuje něco úplně jiného. Neplní svoje vlastní sliby a většinou vše, co navrhuje, nemá koaličně projednané a nemá na to peníze a nesnaží se je ani získat z úspor vlastní kapitoly,“ řekl Právu Babiš.

Z jeho reakce vyplývá, že je ještě ochoten o věci jednat. O vyšší rodičovský příspěvek chce dál usilovat i Maláčová. „Chceme přesvědčit koaličního partnera, že je nutné podporovat všechny rodiče! Můj původní návrh měl zvýšit vyplácení rodičáku všem rodinám s malými dětmi do 4 let a i když jsem pro něj zatím ještě nenašla podporu, tak to nevzdávám a budu bojovat!“ slibuje ministryně práce na sociálních sítích.

Předseda ČSSD Jan Hamáček sice stávající dohodu na navýšení rodičovského příspěvku a důchodů označil za „velmi dobrou zprávu pro naše seniory i mladé rodiny“, i on je ale připraven o věci dál jednat – a změnit návrh při projednávání ve Sněmovně. ČSSD totiž po kritice opět vtáhla svůk předchozí návrh a chce přidat 80 tisíc všem rodinám s dětmi do čtyř let. „Každý legislativní proces končí schválením zákona. My se dohodli, za jakých podmínek půjde zákon do vlády a do Sněmovny. Nám šlo o to, aby se proces dál nezdržoval. Kdybychom se včera nedohodli, tak nebude vůbec nic,“ vysvětloval v pátek pro Právo Hamáček.

ČSSD ovšem může narazit kvůli koaliční smlouvě, kterou strana uzavřela s hnutím ANO. Podle ní se na všech pozměňovacích návrzích se musejí obě strany domluvit. Obcházení vládních návrhů by vedlo k dohodovacímu řízení, popřípadě k demisi ministrů ČSSD. 

Opozice vládu za její veletoče kritizuje. Pirátská poslankyně Olga Richterová se domnívá, že navýšení rodičovského příspěvku bude až pro děti narozené po 1.1.2020 je po všech plánech prezentovaných všem rodičům dětí do čtyř let neférové. „Vím, že při každé změně je potřeba někde narýsovat hranici. Ale za spravedlivější, i vzhledem ke vzbuzeným očekáváním desetitisíců lidí, považuju navýšit rodičovský příspěvek všem, kteří ho v tu dobu (tj. k 1.1.2020) pobírají,“ uvedla s tím, že peníze by se na to našly – například kdyby došlo ke zrušení slev na jízdném, které Babišova vláda zavedla. Navíc chce zavést automatickou valorizaci rodičovské.

Související

Více souvisejících

rodičovský příspěvek Andrej Babiš Jana Maláčová (ČSSD) Jan Hamáček Olga Richterová (Piráti)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy