V porovnání s dalšími zeměmi bývalého SSSR včetně Ruska, které se profilují jako obhájci „tradičních křesťanských hodnot“, převážně ateistická Česká Republika zaujímá podstatně liberálnější postoj vůči homosexuálům. Podle Foreign Policy se může stát průkopníkem v prolomení „železné opony“ ohledně postavení LGBT komunity.
V Česku mohou homosexuální páry od 1. července 2006 uzavírat registrované partnerství. Mají následně nárok na informace o zdravotním stavu svého partnera, mohou po něm dědit a mají vzájemnou vyživovací povinnost.
V porovnání s heterosexuálními páry však nemají registrovaní partneři společný majetek ani zdanění a nemohou dostat po zemřelém partnerovi pozůstalostní důchod. Největší rozdíl mezi heterosexuálními a homosexuálními páry je nicméně v případě dětí. Homosexuálové nemohu adoptovat dítě svého partnera a nemají ani právo společně si osvojit dítě z ústavu.
Poslankyně za ANO Radka Maxová předložila návrh na novelu občanského zákoníku, který by umožňoval homosexuálním párům uzavírat platné manželství. Maxová argumentuje, že to by mělo pozitivní dopad hlavně na děti. Opatřením chce zrušit právní nejistotu, ke komu půjdou do opatrovnictví a komu připadne vyživovací povinnost, pokud jeden z partnerů odejde ze svazku či zemře.
Proti tomu stojí návrh poslance za KDU-ČSL Marka Výborného, který naopak požaduje pozměnit Listinu základních práv a svobod, aby zákon nechránil jen rodinu, ale i manželství jako svazek muže a ženy. Podle Výborného homosexuální svazky by neměly být a ani nemohou být manželstvími, protože „v registrovaných párech bude vždycky chybět buď mateřský, nebo otcovský vzor.“ Podle něj by uzákoněným homosexuálního manželských svazků docházelo k nebezpečné relativizaci manželství.
Spor Maxové a Výborného je dle Foreign Policy sporem mezi tím, zda-li chce patřit ČR na Západ či na Východ. Magazín poukazuje na to, že postoj k homosexuálům stále funguje jako jakási Železná opona, rozdělující země bývalého SSSR od těch, které komunistickou vládu nepoznaly.
Manželství homosexuálů jsou povoleny v USA, v Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu. Na starém kontinentně je umožňuje 16 zemí. První evropská země, která je uzákonila, bylo Nizozemsko, poslední je Rakousko. V Rakousku a Německu byly ústavní změny prosazeny, ačkoliv zde vládnou lidovecké strany, byly prosazeny i v převážně katolickém Španělsku.
Pokud se prosadily v ČR, byla by to první post-komunistická země, která tak učinila. Sociolog a spolupracovník agentury Median Daniel Prokop zjistil na základě porovnání průzkumů veřejného mínění agentur Median, CVVM a PEW, že podíl příznivců podpory homosexuálních manželství přesáhl 60%. Nejvíce pro uzákonění homosexuálních manželských svazků jsou mladí lidé a ženy.
Nejmenší podporu jim vykazovaly muži ve věku 45 let a výše. Ti jsou přitom nejvíce zastoupeni v parlamentu. „Česká politika je kvůli tomu konzervativnější než česká veřejnost," poznamenává sociolog.
Největší podporu homosexuálům vyjadřovali obyvatelé Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje, kde je nejmenší podpora religiozity. Nejmenší podporu vykazovala Morava, rozdíly mezi kraji nicméně nejsou nikterak výrazné. Obecně platí, že vedoucí činitelé církve (kněží, biskupové) jsou konzervativnější než běžní členové a i rámci katolické církve lze sledovat vzrůstající podporu homosexuálů mezi členstvem.
Podle Foreign Policy přímo souvisí poměrně příznivý pohled Čechů na homosexuály s poměrně rozšířeným ateistickým světonázorem. ČR se tím výrazně liší od zbytku zemí bývalého SSSR, které se často identifikují s určitou církví a kde vedoucí politická garnitura se často odvolává na tradiční křesťanské hodnoty. Podle výzkumu společnosti Pew Research Center jen 29% Čechů říká, že věří v Boha, což je v ostrém kontrastu se zbytkem post-komunistických zemí.
Související
Události Petra Nutila: Užitečný idiot Fico a Manželství (už zase) jen pro někoho
Zeman by vetoval zákon, který by umožnil manželství lidem stejného pohlaví
homosexualita , Homosexuálové , Registrované partnerství , manželství
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 5 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
včera
Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem
Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým.
Zdroj: Jan Hrabě