"Kopat plechovku před sebe." Čeští politici se neshodují v názorech na odklad brexitu

Odklad britského odchodu z Evropské unie je podle některých oslovených českých politiků rozumným řešením. Například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se shodují v tom, že odklad může zabránit brexitu bez dohody. Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) či pirátský místopředseda Mikuláš Peksa ale vnímají výsledek summitu EU v Bruselu za polovičatý.

Sedmadvacet zemí EU a Británie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října. Pokud ale britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska může britská strana nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou strategii okolo brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

"Odložení brexitu je dobrá zpráva hned ze dvou důvodů. Vyhnuli jsme se divokému brexitu bez dohody a EU27 dala Británii delší čas pro nalezení většiny v britském parlamentu na spořádaný odchod, který je v zájmu ČR, Británie i Evropy," napsal ČTK ministr Petříček.

"Po celém tom předchozím chaosu a nedohodách je to logické a správné řešení. Není v zájmu Velké Británie ani Evropy, aby Británie odcházela natvrdo, bez dohody. Z této situace vyplývá, že by ve Velké Británii měly proběhnout volby do Evropského parlamentu. Tato situace je novou zkušeností a ukázkou, že takové závažné kroky, jako vystoupení z EU, by se měly daleko více promyslet (raději je nečinit) a mít více času na realizaci," napsal ČTK Mihola.

Rozhodnutí o odkladu podle Pospíšila zabrání brexitu bez dohody a zároveň poskytne čas, aby bylo možné dospět k jiné variantě, než by byl nyní britskou vládou prosazovaný tvrdý brexit. Uvedl to na twitteru.

Rozhodnutí o odkladu brexitu do 31. října s možností dřívějšího ukončení členství v EU je v současné situaci rozumným řešením, které zabrání brexitu bez dohody a zároveň poskytne čas, aby bylo možné dospět k jiné variantě něž by byl nyní britskou vládou prosazovaný tvrdý #brexit.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 11. dubna 2019

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška jde o jediné řešení, které nepoškodí EU a ještě více nepoškodí Velkou Británii.

Podle prvního místopředsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana nezbývá nic jiného než hledat kompromisní řešení. "Brexit bez dohody je nebezpečný pro všechny. Británie by si měla především rychle ujasnit, co je jejím cílem," napsal ČTK. Termín je podle něj zdánlivě daleko, ale čas je nutné využít k rychlému nalezení řešení. "Evropský postoj je jasný, řešení se musí najít v Británii," doplnil.

"Říká se tomu 'kopat plechovku před sebe'. Nic víc se nám v případě brexitu nedaří. Stále necháváme řešení v rukou Britů, ale mnoho se nerýsuje," poznamenal Zaorálek. Podle Peksy jde o polovičaté řešení, které zbytečně vnáší nejistotu do fungování Evropské unie. "Británie by se měla konečně rozhodnout, chce-li zůstat, nebo odejít a podle toho jednat," napsal.

Související

Více souvisejících

Brexit Lubomír Zaorálek Mikuláš Peksa (Piráti) Jiří Pospíšil Vít Rakušan (STAN) Marek Ženíšek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy