"Kopat plechovku před sebe." Čeští politici se neshodují v názorech na odklad brexitu

Odklad britského odchodu z Evropské unie je podle některých oslovených českých politiků rozumným řešením. Například ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se shodují v tom, že odklad může zabránit brexitu bez dohody. Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) či pirátský místopředseda Mikuláš Peksa ale vnímají výsledek summitu EU v Bruselu za polovičatý.

Sedmadvacet zemí EU a Británie se dnes dohodly na odkladu britského odchodu z EU do 31. října. Pokud ale britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska může britská strana nejen ratifikovat smlouvu, ale také přehodnotit celou strategii okolo brexitu.

Britská premiérka Theresa Mayová na závěr summitu zdůraznila, že Británie může EU opustit dřív, pokud parlament schválí dohodu s EU. Vyloučené podle ní není ani to, že Británie nakonec z EU odejde ještě před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat mezi 23. a 26. květnem.

"Odložení brexitu je dobrá zpráva hned ze dvou důvodů. Vyhnuli jsme se divokému brexitu bez dohody a EU27 dala Británii delší čas pro nalezení většiny v britském parlamentu na spořádaný odchod, který je v zájmu ČR, Británie i Evropy," napsal ČTK ministr Petříček.

"Po celém tom předchozím chaosu a nedohodách je to logické a správné řešení. Není v zájmu Velké Británie ani Evropy, aby Británie odcházela natvrdo, bez dohody. Z této situace vyplývá, že by ve Velké Británii měly proběhnout volby do Evropského parlamentu. Tato situace je novou zkušeností a ukázkou, že takové závažné kroky, jako vystoupení z EU, by se měly daleko více promyslet (raději je nečinit) a mít více času na realizaci," napsal ČTK Mihola.

Rozhodnutí o odkladu podle Pospíšila zabrání brexitu bez dohody a zároveň poskytne čas, aby bylo možné dospět k jiné variantě, než by byl nyní britskou vládou prosazovaný tvrdý brexit. Uvedl to na twitteru.

Rozhodnutí o odkladu brexitu do 31. října s možností dřívějšího ukončení členství v EU je v současné situaci rozumným řešením, které zabrání brexitu bez dohody a zároveň poskytne čas, aby bylo možné dospět k jiné variantě něž by byl nyní britskou vládou prosazovaný tvrdý #brexit.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 11. dubna 2019

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška jde o jediné řešení, které nepoškodí EU a ještě více nepoškodí Velkou Británii.

Podle prvního místopředsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana nezbývá nic jiného než hledat kompromisní řešení. "Brexit bez dohody je nebezpečný pro všechny. Británie by si měla především rychle ujasnit, co je jejím cílem," napsal ČTK. Termín je podle něj zdánlivě daleko, ale čas je nutné využít k rychlému nalezení řešení. "Evropský postoj je jasný, řešení se musí najít v Británii," doplnil.

"Říká se tomu 'kopat plechovku před sebe'. Nic víc se nám v případě brexitu nedaří. Stále necháváme řešení v rukou Britů, ale mnoho se nerýsuje," poznamenal Zaorálek. Podle Peksy jde o polovičaté řešení, které zbytečně vnáší nejistotu do fungování Evropské unie. "Británie by se měla konečně rozhodnout, chce-li zůstat, nebo odejít a podle toho jednat," napsal.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Lubomír Zaorálek Mikuláš Peksa (Piráti) Jiří Pospíšil Vít Rakušan (STAN) Marek Ženíšek (TOP 09)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 2 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy