Ústavní soud (ÚS) vyhověl dědicům právníka Zdeňka Altnera a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD vyplatit asi 338 milionů korun. O odkladu rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud (NS), který stále řeší dovolání ČSSD. Odklad, který byl podle ústavních soudců nedostatečně odůvodněný, a tedy nepřezkoumatelný, může NS sociálním demokratům přiznat znovu. Strana o odklad požádá, uvedl její předseda Jan Hamáček. Zemřelý právník Altner pracoval pro ČSSD ve sporu o Lidový dům.
Po doručení dnešního nálezu bude verdikt o nároku Altnerových vůči ČSSD znovu pravomocný a vykonatelný. Opět se tak rozběhne exekuce, zahájená už v roce 2016. Dosud byla přerušená, řekl novinářům advokát Altnerových Václav Veselý.
Podle ústavního soudce Jana Filipa má nyní NS dvě možnosti. Buď může opět rozhodnout o odkladu vykonatelnosti, ovšem zohlednit při tom výtky ÚS a lépe vše zdůvodnit, anebo vynést definitivní verdikt o nároku vůči ČSSD. Filip připomněl, že dovolání bylo podáno už před třemi lety. "Nejvyšší soud už má nepochybně představu, jak by mělo být o samotném dovolání rozhodnuto," řekl Filip.
Advokát Veselý nález ÚS označil za důležitou zprávu a očekává rychlou reakci NS, ať už bude jakákoliv. "Je to otázka týdnů, možná měsíců," míní Veselý. Mluvčí NS Petr Tomíček se nechce zatím vyjadřovat. Soud se musí s nálezem nejprve důkladně seznámit, uvedl.
Usnesení o odkladu vykonatelnosti bylo z 6. června 2016. NS tehdy konstatoval, že neprodleným výkonem rozhodnutí by mohla vzniknout ČSSD závažná újma, kterou ale nespecifikoval.
Podle ústavních soudců skutečně NS porušil Altnerova práva, respektive jeho dědiců. Konkrétně šlo o právo na řádný proces a právo na zákonného soudce. ÚS zkritizoval také rozvrh práce NS pro rok 2016, který dával širokou pravomoc řídícímu předsedovi senátu. Přidělení kauzy konkrétním soudcům uvnitř senátu tak nebylo dostatečně transparentní.
Nejvyšší soud musí znovu rozhodnout o návrhu na odložení vykonatelnosti rozhodnutí ve sporu právních nástupců Zdeňka Altnera a České strany sociálně demokratické: https://t.co/CpkREzryJV
— Ústavní soud (@usoud_official) 16. dubna 2019
"Pravidla přidělování soudní agendy musí být stanovena přímo v rozvrhu práce, musí být transparentní, obecná a obsahovat záruky proti možnému zneužití," uvedl Filip.
V listopadu 2016 právník Altner zemřel a Nejvyšší i Ústavní soud musely čekat na vyjasnění okruhu dědiců. Nyní tak jako stěžovatelé v řízení figurují právníkovi potomci Patrik a Veronika Altnerovi.
Pražský městský soud přiznal Altnerovi peníze 31. března 2016 za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu ČSSD měla zaplatit 18,5 milionu korun, hlavní část celkové nárokované sumy pak tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun.
V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a odkladem vykonatelnosti, o kterém rozhodl NS, byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u NS už by peníze nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.
Související

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Události Petra Nutila: Pokrytec Babiš, znovuzrození ČSSD a psychopat Jaromír Soukup
ČSSD , Zdeněk Altner , Ústavní soud ČR , Jan Hamáček
Aktuálně se děje
před 57 minutami

Mrazivé počasí vydrží i příští týden. Teploty klesnou až na -15 stupňů
včera

Zemi zasáhne několik slunečních bouří. První dorazí už ve čtvrtek
včera

Protest nabírá na obrátkách. Nemocnice kvůli nedostatku lékařů zavřou některá oddělení, Fiala chce jednat
včera

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036
včera

Szijjártó: Válka na Ukrajině není válkou Evropy, její členství v NATO podle spojenců nepřichází v úvahu
včera

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková
včera

NATO se obává hybridního útoku ze strany Ruska. Podle Finů už probíhá
včera

Erdogan označil izraelského premiéra Netanjahua za řezníka z Gazy
včera

Kuleba: Patová situace na bojištích na Ukrajině neexistuje, nemůžeme ustoupit
včera

První překážka pro "nové" hlavní nádraží v Praze. Ministerstvo má halu za kulturní památku
včera

Putin neuzavře mír na Ukrajině před prezidentskými volbami v USA. Výhra Trumpa může válku změnit
včera

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna
včera

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun
včera

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
včera

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
včera

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel
včera
Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní
Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.
Zdroj: Libor Novák