Dolínek to schytal za účast na protibabišovské demonstraci: Straničtí kolegové jsou z něj na prášky

Pondělní už druhé protest akce zaměřené proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii, se zúčastnil i poslanec ČSSD Petr Dolínek. Dokonce k účastníkům demonstrace přednesl projev. Mnozí ale jeho postoj nechápou, když jeho strana sedí ve vládě právě vedle Babiše.

Protestní akce na Staroměstském náměstí se zúčastnil také poslanec ČSSD Petr Dolínek, což bylo pro mnohé překvapení – vzhledem k tomu, že ČSSD je koaliční partner hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše.

„Dnes jsem promluvil k demonstrantům na Staroměstském náměstí. Ujistil jsem je, že @CSSD nebude ve vládě za každou cenu. Nejsme slepí ani lhostejní. Nezávislost justice je pro nás stěžejní hodnotou. Nedovolíme, aby @AndrejBabis pošlapal principy demokracie a právního státu,“ shrnul svůj projev na sociálních sítích Dolínek.

„Demonstrantům jsem také řekl, že vláda, ve které @CSSD sedí, je koaliční vládou s hnutím #ANO, nikoliv s prezidentem. Miloš Zeman nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude stát v čele kulturních institucí. I proto jsem jeden z těch, kteří požadují výměnu na postu ministra kultury,“ dodal poslanec ČSSD.

Na sociálních sítích také voliče ujistil, že ČSSD z vlády odejde ve chvíli, kdy Andrej Babiš nebo kterýkoliv z jeho ministrů vztáhne ruku na nezávislost justice. „Což je například chvíle, kdy bude ministrům k hlasování předložen návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce.,“ vysvětluje. „Debata o reformě justice není špatná. Špatné je načasování a fakt, že jí hodlá vést ministryně v kabinetu trestně stíhaného premiéra. Pokud si AB tolik přeje reformu justice, tak by ji, když už, měl dát přednost před svojí funkcí. Jinak to celé ztrácí důvěryhodnost,“ dodal Dolínek.

Někteří opoziční politici ale jeho účasti na demonstraci příliš nerozumí. „Tak nevím, nezabloudil cestou na koaliční radu kolega Dolinek? Nechápu, proč koaliční poslanec chodí mluvit má demonstraci proti tomu, co dělá jeho koaliční vláda, kterou podporuje on o jeho strana. On místo demonstrování má jednat, on to na rozdíl od nás může ovlivnit,“ rýpnul si poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka.

A moudří z Dolínka nejsou ani v ČSSD. „Zdá se, že poslanci ČSSD se opět posunuli do další sebezničující fáze. Jeden poslušně panáčkuje před premiérem Babišem a udělá téměř vše, co mu jen na očích vidí. Druhý, i když v referendu též přesvědčoval své spolustraníky k účasti na Babišově vládě, nyní proti této vládě demonstruje. A třetí, ten se dal rovnou k Putinovým Nočním vlkům! Smutný to pohled na naši nejstarší politickou stranu...“ rýpnul si někdejší europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který narážel nejen na Dolínka, ale i Jaroslava Foldynu.

Oceňuji @DolinekPetr, že dnes vystoupil na Staroměstském náměstí. Asi na něj padl Černý Petr. Zároveň mu hrozně přeji tu hlasitou nesouhlasnou reakci, kterou si @CSSD zaslouží za své vládní angažmá beze zbytku.

— Barbora Bittnerová (@BaraBittnerova) 6. května 2019

A ještě ostřejší byl bývalý jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek. „Vzpomněl si dnes pan poslanec Petr Dolínek, když se zúčastnil na protivládní demonstraci proti Marii Benešové a dokonce tam promluvil, že to byla Marie Benešová, která se ho před lety zastala, když byl na 1. máje zadržen v Praze policií v dobách Ivana Langera a musel nahý dřepovat před propuštěním?“ rýpnul si Hašek.

Že se nedá zabránit, aby přišli demonstrovat Sobotka a Topolánek, tomu rozumím.U vstupu na pódium bych ale nějakou regulaci očekával, myslel jsem vždycky, že demonstrace se dělají proti vládám a ne s vládou (Dolínek). ?

— Jan Palaščák (@jan_palascak) 6. května 2019

O něco později svá slova poněkud poupravil. „Petr Dolínek se mi teď v noci ozval a sdělil mi, že si Marie Benešové váží, na její pomoc si pamatuje a nepovažuje ji za ohrožení demokracie či justice. Dále mi sdělil, že se dnes o Marii Benešové ve své řeči nijak nezmínil. Beru tuto zprávu na vědomí a Vám ostatním ji dávám ve známost,“ dodal ke svému původnímu příspěvku Hašek.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Více souvisejících

Petr Dolínek demonstrace proti Babišovi (6. 5. 2019) ČSSD Libor Rouček Michal Hašek Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy