Dolínek to schytal za účast na protibabišovské demonstraci: Straničtí kolegové jsou z něj na prášky

Pondělní už druhé protest akce zaměřené proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii, se zúčastnil i poslanec ČSSD Petr Dolínek. Dokonce k účastníkům demonstrace přednesl projev. Mnozí ale jeho postoj nechápou, když jeho strana sedí ve vládě právě vedle Babiše.

Protestní akce na Staroměstském náměstí se zúčastnil také poslanec ČSSD Petr Dolínek, což bylo pro mnohé překvapení – vzhledem k tomu, že ČSSD je koaliční partner hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše.

„Dnes jsem promluvil k demonstrantům na Staroměstském náměstí. Ujistil jsem je, že @CSSD nebude ve vládě za každou cenu. Nejsme slepí ani lhostejní. Nezávislost justice je pro nás stěžejní hodnotou. Nedovolíme, aby @AndrejBabis pošlapal principy demokracie a právního státu,“ shrnul svůj projev na sociálních sítích Dolínek.

„Demonstrantům jsem také řekl, že vláda, ve které @CSSD sedí, je koaliční vládou s hnutím #ANO, nikoliv s prezidentem. Miloš Zeman nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude stát v čele kulturních institucí. I proto jsem jeden z těch, kteří požadují výměnu na postu ministra kultury,“ dodal poslanec ČSSD.

Na sociálních sítích také voliče ujistil, že ČSSD z vlády odejde ve chvíli, kdy Andrej Babiš nebo kterýkoliv z jeho ministrů vztáhne ruku na nezávislost justice. „Což je například chvíle, kdy bude ministrům k hlasování předložen návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce.,“ vysvětluje. „Debata o reformě justice není špatná. Špatné je načasování a fakt, že jí hodlá vést ministryně v kabinetu trestně stíhaného premiéra. Pokud si AB tolik přeje reformu justice, tak by ji, když už, měl dát přednost před svojí funkcí. Jinak to celé ztrácí důvěryhodnost,“ dodal Dolínek.

Někteří opoziční politici ale jeho účasti na demonstraci příliš nerozumí. „Tak nevím, nezabloudil cestou na koaliční radu kolega Dolinek? Nechápu, proč koaliční poslanec chodí mluvit má demonstraci proti tomu, co dělá jeho koaliční vláda, kterou podporuje on o jeho strana. On místo demonstrování má jednat, on to na rozdíl od nás může ovlivnit,“ rýpnul si poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka.

A moudří z Dolínka nejsou ani v ČSSD. „Zdá se, že poslanci ČSSD se opět posunuli do další sebezničující fáze. Jeden poslušně panáčkuje před premiérem Babišem a udělá téměř vše, co mu jen na očích vidí. Druhý, i když v referendu též přesvědčoval své spolustraníky k účasti na Babišově vládě, nyní proti této vládě demonstruje. A třetí, ten se dal rovnou k Putinovým Nočním vlkům! Smutný to pohled na naši nejstarší politickou stranu...“ rýpnul si někdejší europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který narážel nejen na Dolínka, ale i Jaroslava Foldynu.

Oceňuji @DolinekPetr, že dnes vystoupil na Staroměstském náměstí. Asi na něj padl Černý Petr. Zároveň mu hrozně přeji tu hlasitou nesouhlasnou reakci, kterou si @CSSD zaslouží za své vládní angažmá beze zbytku.

— Barbora Bittnerová (@BaraBittnerova) 6. května 2019

A ještě ostřejší byl bývalý jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek. „Vzpomněl si dnes pan poslanec Petr Dolínek, když se zúčastnil na protivládní demonstraci proti Marii Benešové a dokonce tam promluvil, že to byla Marie Benešová, která se ho před lety zastala, když byl na 1. máje zadržen v Praze policií v dobách Ivana Langera a musel nahý dřepovat před propuštěním?“ rýpnul si Hašek.

Že se nedá zabránit, aby přišli demonstrovat Sobotka a Topolánek, tomu rozumím.U vstupu na pódium bych ale nějakou regulaci očekával, myslel jsem vždycky, že demonstrace se dělají proti vládám a ne s vládou (Dolínek). ?

— Jan Palaščák (@jan_palascak) 6. května 2019

O něco později svá slova poněkud poupravil. „Petr Dolínek se mi teď v noci ozval a sdělil mi, že si Marie Benešové váží, na její pomoc si pamatuje a nepovažuje ji za ohrožení demokracie či justice. Dále mi sdělil, že se dnes o Marii Benešové ve své řeči nijak nezmínil. Beru tuto zprávu na vědomí a Vám ostatním ji dávám ve známost,“ dodal ke svému původnímu příspěvku Hašek.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.

Více souvisejících

Petr Dolínek demonstrace proti Babišovi (6. 5. 2019) ČSSD Libor Rouček Michal Hašek Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič

Volba Donalda Trumpa americkým prezidentem bude mít pro Evropu následky. O tom, co Evropané mohou od nového amerického prezidenta očekávat, pro EuroZprávy.cz promluvil publicista Teodor Marjanovič. „Pro evropské země to bude velký oříšek, protože na toto de facto nejsou připraveny,“ říká. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy