Spory v TOP 09? Kalousek a Pospíšil jsou v otevřené válce. A Schwarzenberg říká...

Koalice TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN), která ve volbách do Evropského parlamentu pod společným názvem Spojenci pro Evropu, zaznamenala úspěch. V Brusel u a Štrasburku ji budou zastupovat tři europoslanci. Přesto ale existují jisté důvody k obavám.

I když TOP 09 ve volbách zabodovala a do Evropského parlamentu se probojovali kromě zástupce STAN Stanislava Polčáka i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a Luděk Niedermayer, ve straně sto skřípe.

Obavy vyvolávají především spory mezi současným vedením kolem Pospíšila a lidmi kolem bývalého předsedy strany a současného šéfa poslaneckého klubu Miroslava Kalouska. Kalousek svého stranického šéfa jen pár minut po skončení eurovoleb tvrdě kritizoval. Vyčetl mu například, že se strana nedokázala dohodnout také s Jaromírem Štětinou či Pavlem Teličkou. Pospíšil ale kritiku odmítl.

To, že vztahy mezi novým a starým vedením váznou, naznačil i čekání na volební výsledky. Podle médií ve štábu strany byli Pospíšilovi lidé, zatímco Kalousek si s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, se kterým stranu před deseti lety zakládal, udělal vlastní akci jinde. A to i přesto, že byli oba pozvaní i do štábu, jak potvrdil Pospíšil.

Sám předseda TOP 09, který vedl kandidátku, ten večer utrpěl ještě jednu ránu. Svůj post europoslance sice obhájil, díky preferenčním hlasům jej ale překonal jeho stranický kolega Luděk Niedermayer, který patří do Kalouskova týmu.

Kalousek se do Pospíšila pustil i na twitteru. Nejprve mu sice, stejně jako Polčákovi a Niedermayerovi, blahopřál ke zvolení, ale jedním dechem mu vyčetl to, že se nespojil s hnutími Hlas a Evropa společně.

Pak si posteskl, že voliči rozhodli lépe než vedení TOP 09. „Absolutním vítězem v počtu preferenčních hlasů se stal @LudekNie. Mám velkou radost z toho, že voliči (na rozdíl od stranických orgánů) dávají přednost odborné kompetenci a pracovitosti,“ vzkázal.

Jen o pár hodin později spor propukl naplno, Kalousek v pondělí ráno po vyhlášení výsledků novinářům řekl, že „není možné skloubit pozici europoslance a předsedy strany“. Pospíšil dnes pendluje mezi Bruselem, Štrasburkem a Prahou, protože je zároveň členem tamního zastupitelstva. Navíc je dál aktivní v Muzeu Kampa.

Pospíšil se sice nechal slyšet, že si to s Kalouskem nechce vyříkávat přes média, přesto ale neodolal a do svého předchůdce v čele TOP 09 se tvrdě pustil. „Říká se tomu syndrom bývalých předsedů, kteří neunesou, že už nejsou předsedy,“ vzkázal Kalouskovi. Podle MF Dnes by si tak mohl chystat pole před letošním volebním sjezdem strany, na kterém chce post předsedy obhajovat.

Teď se podle zákulisních informací v rámci stranických orgánů oficiální cestou řeší, proč oba bývalí předsedové TOP 09 nebyli přítomni ve volebním štábu. Schwarzenberg vzkázal, že dal přednost soukromé akci: Dodal, že o tom, že se Kalousek na twitteru do Pospíšila navážel, vůbec nevěděl.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek zkritizoval návrh státního rozpočtu. Vládu osočil ze lži

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek kritizoval návrh státního rozpočtu vlády slovy, že jde o "účetní zoufalství lidí, kteří vůbec netuší, jaké systémové změny by měli promítat do fiskální politiky." Na sociální síti X naznačil, že kabinet opět neříká pravdu.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Jiří Pospíšil Karel Schwarzenberg Luděk Niedermayer europoslanci top 09 Starostové a nezávislí (STAN) Stanislav Polčák

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy