Pokud se ukáže, že Agrofertu byly vyplaceny nějaké dotace neoprávněně, měl by je vrátit, nebo by je měl stát po firmě vymáhat. Novinářům to dnes řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na informaci o předběžném výsledku auditu EK, který podle médií dospěl k závěru, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět. Na vládní koalici ANO a ČSSD audit podle Hamáčka nebude mít vliv.
"Pokud vím, tak je to předběžné stanovisko, které bude ještě podléhat dalším vyhodnocováním. Pokud by se ukázalo, že nějaké dotace byly vyplaceny neoprávněně, tak pokládá za logické, že budou vráceny nebo že budou vymáhány," uvedl předseda ČSSD.
ČR na stanovisko EK musí odpovědět a odpověď od ministerstev financí a pro místní rozvoj by měla projednat vláda. Hamáček chce podle svých slov vyčkat na to, jak celý proces dopadne. Předpokládá, že audit dostane k dispozici ČSSD a bude se moci k němu vyjádřit. V nějakém momentě by dokument měl být zpřístupněn veřejnosti, pokud tam nejsou právní překážky.
Bohužel se potvrzují mé dlouhodobé pochybnosti o porušování práva a vědomém páchání podvodného jednání pana premiéra v oblasti dotací, veřejných zakázek, investičních pobídek a zneužívání médií v politické soutěži. Co na to orgány na všech úrovních? Budou dále zavírat oči?
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) 31. května 2019
Hamáček se s Babišem uvidí v pondělí na jednání vlády a tam se s ním chce o věci pobavit. Ohledně dalšího pokračování vládní koalice ČSSD a ANO uvedl, že nejde o nový problém předsedy ANO, o čem by jak ČSSD, tak voliči nevěděli.
Audit by měl být podle vládní ČSSD okamžitě zveřejněn, pokud je to právně možné. Odpovědi na auditní zprávu by neměl chystat žádný člen vlády za hnutí ANO, řekl dnes ve Sněmovně předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.
Je podle něj logické, že by se na základě auditu EK, byť je předběžný, měly přestat vyplácet dotace bývalé Babišově skupině Agrofert. Podezření jsou podle Chvojky velmi konkrétní a důvodná. Agrofert je nyní právě kvůli možnému střetu zájmů v Babišově svěřenském fondu.
Chvojka také uvedl, že není od věci, aby se poslanci záležitostí zabývali příští úterý při pokračování schůze dolní komory, jak žádají opoziční strany. Chvojka, který se účastnil dnešní porady předsedů frakcí k této záležitosti, označil za hloupé, že Babiš dnes Sněmovnu opustil a nemohl na vystoupení opozičních politiků reagovat. Babiš předtím poslancům řekl, že české ani evropské předpisy týkající se střetu zájmů neporušil a Česko nebude žádné evropské dotace vracet.
Podle předsedy lidovců Marka Výborného odkráčel Babiš středem a zapomněl zhasnout. Očekával přitom, že Babiš nechá zprávu zveřejnit a že se zachová jako chlap a "oznámí, že pokud tyto předběžné závěry budou potvrzeny, tak jeho firmy do koruny všechny dotace vrátí".
Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že si nepamatuje případ, kdy by se některé členské zemi podařilo zvrátit rozhodnutí komise o stoprocentní korekci, to znamená o vrácení celé dotace. Varoval, že až EK vydá rozhodnutí, strhne peníze z první platby, kterou bude Brusel posílat do Česka.
"Je to problém hnutí ANO a Andreje Babiše, ne vlády nebo ČSSD," zdůraznil Chvojka. Odpověď Evropské komisi by měl mít na starosti člen vlády za sociální demokracii podle něho i kvůli tomu, aby se předešlo debatám, zda dané ministerstvo není ve střetu zájmů. "Budeme na tom trvat," prohlásil Chvojka.
Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik uvedl, že by bylo dobré, aby byl bod o auditu EK na jednání Sněmovny zařazen. Diskuse by ale měla podle něho být o validních informacích, ne o dohadech. KSČM vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně toleruje a i Kováčik byl na poradě šéfů frakcí přítomen.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , Andrej Babiš , dotace , Agrofert , Jan Chvojka (ČSSD) , ČSSD
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
před 1 hodinou
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
před 2 hodinami
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
před 4 hodinami
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
před 5 hodinami
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
před 6 hodinami
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
před 6 hodinami
Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu
před 7 hodinami
Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?
před 8 hodinami
Zemřel Jean-Marie Le Pen
před 8 hodinami
Nevyzpytatelné počasí v Česku. Meteorologové upozornili na první letošní bouřku
před 9 hodinami
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
před 10 hodinami
Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?
před 11 hodinami
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
před 12 hodinami
Protiteroristická akce na Slovensku. Policie uklidňuje veřejnost
před 13 hodinami
Česko bude mít nového nejvyššího žalobce. Stříž se rozhodl rezignovat
před 13 hodinami
Virus v Číně děsí svět. Experti uklidňují veřejnost a vysvětlují, o co jde
před 14 hodinami
Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu
před 14 hodinami
Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky
před 16 hodinami
Počasí o víkendu jako stvořené k lyžování? V Česku opět nasněží
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.
Zdroj: Jakub Jurek