Setkání s Babišem pro mě byl kulturní šok, proti převaze se chová servilně, uvedl lidovec Bělobrádek

Bývalý předseda KDU-ČSL a vicepremiér Sobotkovy vlády okomentoval svůj vztah k bývalému kolegovi z vlády Andreji Babišovi (ANO), který byl tehdy rovněž vicepremiérem a ministrem financí. Bělobrádek si s budoucím předsedou vlády již tehdy nerozuměl.

V rozhovoru pro info.cz Bělobrádek uvedl, že Babiš nebyl jeho příznivec. "Moc jsem toho o něm nevěděl a musím říci, že když jsem ho pak poznával, byl to kulturní a společenský šok. Dynamiku v něm nevidím, je pořád stejný. Musím říci, že mě už v ničem dlouhodobě nepřekvapuje. Ze začátku jsem se nestačil divit, co vše je možné, jak je myslitelné se na takové úrovni chovat a jednat," sdělil lidovecký politik.

Bělobrádek rovněž vysvětlil, že příčinou byl Babišův problém s vnímáním kolegiality. "Neporozuměli jsme si proto, že jsem ho bral jako sobě rovného, což ho očividně iritovalo. Podle něj jsem měl být rád, že jsem ve vládě a já neprojevoval ani vděčnost, ani strach. Mám to tak prostě s lidmi nastaveno."

Během svého působení ve vládě však pochopil, jak se s kontroverzním politikem Babišem musí jednat. "Andrej Babiš zná totiž jen dvě kategorie vztahů. Šéf a zaměstnanec. Někteří z jeho okolí říkali otrok a nepřítel. Ale když je někdo silnější než on, umí být velmi servilní. Rozumí síle a převaz," uvedl poslanec KDU-ČSL.

K vládnímu angažmá lidovců se ještě vrátil a rozebral působení tehdejších ministrů strany, kteří se snažili s Babišem vycházet. "Pomluvy vůči Marianovi Jurečkovi nebo Danovi Hermanovi jsou jen jedovatou slinou nenávisti. Po tom, co mu Marian jednou trochu nešikovně vyšel vstříc, z něj opozice dělala Babišova vazala. Ale brzo se ukázalo, že to tak opravdu není. Sám Andrej Babiš pak byl na Mariana velmi rozezlen, že neskákal podle jeho not. Daniel (Hermann) se snažil vyjít s každým, ale taky chápal, že to opravdu má svoje limity. Vodit se nenechal."

Vysvětlil také proč bývalý ministr kultury Daniel Hermann po volbách vyjádřil podporu vstupu KDU-ČSL do vlády s Babišem. "Snažil se ho nejspíš kultivovat. Ale zde platí marnost nad marnost. Asi to už taky pochopil. Ale i členové ODS byli pro koalici s ANO."

Související

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)

Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně, uvedl Bělobrádek

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.

Více souvisejících

Pavel Bělobrádek KDU - ČSL Andrej Babiš Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

8. ledna 2025 20:35

Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny

Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy