Novinář si podal Babiše. Ani po demisi by neměl klid

Americký novinář a vydavatel novin Eric Best, který dlouhodobě žije v Česku a zabývá se politickým děním na tuzemské i zahraniční scéně okomentoval, jak vnímá probíhající demonstrace a jejich politické okolnosti.

"Jedna strana vyšla do ulic, velmi úspěšně myslím si, druhá strana naopak jejich požadavky odmítá," okomentoval aktuální situaci v Česku pro Český rozhlas.

„Pan Hamáček je někde uprostřed a vidím v tom potenciální konflikt,“ uvedl, že ČSSD hraje v současné situaci roli jazýčku na vahách. „Je to další krůček uvnitř ČSSD k tomu, aby odešla z vlády. Ministři tam samozřejmě chtějí zůstat, ale jiná část ČSSD chce vládu položit. A když se pan Hamáček s demonstranty setkává, tak tato část strany bude o to silnější.“

Pozice předsedy vlády Babiše je však odlišná. „Na rozdíl od pana Hamáčka, který podpořil ministra Staňka a za dva dny ho dovolal, Babiš je rozhodnutý. Má podporu prezidenta Zemana," řekl Best s tím, že Babiš počítá s opadnutím demonstrací v létě, tudíž nereaguje a čeká na podzim, kdy můžou být demonstrace intenzivnější prostřednictvím třicetiletého výročí sametové revoluce.

„Kdyby odešel bez dohody, vznikne zmatek. Ani si neumím představit, že by to prezident dovolil,“

„Nemyslím si ani, že by Babiš přistoupil na výměnu na pozici premiéra například za paní Schillerovou. To už zkoušeli před tím a nemyslím si, že Zeman to bude akceptovat. Problém není jen v tom, že by odešel Babiš a tím se vyřešily všechny problémy. Myslím, že opozice nechce jenom demisi Babiše, ale chce vystrnadit ANO z politiky úplně. A proto by přišli s tím, proč další předseda vlády taky není vyhovující.“

Best připomněl, že zahraniční média píší o Babišovi jako o ohrožení demokracie v Česku. „Pokud finální audit dopadne v neprospěch předsedy vlády, vznikne větší tlak na jeho odchod,“ popsal komentátor zásadní roli Evropské unie v celé kauze.

„Myslím, že je zcela logické, že předseda vlády, který bere peníze z dotací je v očích Evropské unie nepřípustný. Ale otázka zní jinak, bude stačit, aby dotace vrátil, nebo bude muset skončit ve funkci apod.?" položil provokativní otázku Eric Best.

Související

Více souvisejících

Erik Best (americký novinář) Andrej Babiš demonstrace proti Babišovi (4. 6. 2019)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy