V ČR nebudou krávy? Babiš jede na summit EU. O auditech se bavit nehodlá, kritizuje snížení emisí

Premiér Andrej Babiš při dnešní schůzce s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem nehodlá mluvit o auditech týkajících se Babišova údajného střetu zájmů kvůli Agrofertu, i když to dříve avizoval. Ministerský předseda to dnes řekl novinářům před odletem na summit Evropské unie do Bruselu. Podle něj jsou audity záležitostí úředníků a on do nastavených pravidel nechce zasahovat.

"O auditech se bavit nebudu, to je záležitost úředníků... Jsou tam nějaká pravidla, já do toho nechci zasahovat," řekl Babiš.

Začátkem června přitom oznámil, že audity bude jedním z témat jeho rozhovoru s Junckerem. "Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální," řekl tehdy Babiš. Dnes však novinářům sdělil, že svůj názor přehodnotil.

Návrh auditní zprávy Evropské komise, který na konci května zveřejnila média, uvádí, že Babiš má dál vliv na společnost Agrofert, kterou vložil do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Babiš takovou možnost vylučuje.

S Junckerem se dnes Babiš sejde ještě před začátkem vrcholné unijní schůzky a budou spolu mluvit například o přístupových rozhovorech EU se Severní Makedonií a Albánií či o víceletém finančním rámci EU. Na samotném summitu pak bude podle premiéra kromě personálních otázek týkajících se obsazení vrcholných funkcí v unii důležité zejména téma ochrany klimatu.

By the way, same thing applies to the upcoming @EUCouncil meeting. Politician accused of misuse of European money cannot sit at the table helping to draft the EU budget. @eucopresident #conflictofinterest #article61 #EUCO https://t.co/daNcmRZgeW

— Milan Eibl (@milan_eibl) 19. června 2019

Podle premiéra sice existuje tlak na snížení emisních limitů, Česko však bude hájit postoj, že další výrazné zpřísňování není potřeba. "Představa, že v roce 2050 nebude v Evropě žádné auto na spalovací motor, že tady nebudeme svářet, že tady nebudou žít žádné krávy... mi připadá absurdní," řekl Babiš.

Závazek snížit v EU do roku 2050 čisté emise oxidu uhličitého na nulu se objevil jako jedna z variant v návrhu závěrů summitu a prezidenti a premiéři zemí EU o možnosti takové dohody budou jednat. Není však zdaleka jisté, že najdou shodu. Proti zmínce o konkrétním roce se staví země visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), ale také Rumunsko a Bulharsko.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Jean-Claude Juncker Summit EU evropská komise

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy