Majetková přiznání politiků: Kdo má největší závazky a kdo nepřiznal, co přiznat měl?

Politici musí do konce června podat své majetkové přiznání. Ze zveřejněných údajů tak lze vyčíst, kdo má jaké příjmy a za co je utrácí. Některé zveřejněné údaje mohou vyvolat úsměv, jiné – zvláště ty neuvedené – mohou být pro politiky pořádnou nepříjemností.

Jako každý rok, i tento nebylo pochyb, že rekordmanem, co se týče příjmů, bude druhý nejbohatší muž ČR a současný premiér, Andrej Babiš. Ten si za rok 2018 přišel na více než 100 milionů korun z příjmů z podnikání a investic. Předseda hnutí ANO nicméně přiznal i v kontextu miliónových příjmů absurdně malé částky, např. 95 Kč od Miroslavy Sršňové – Honební společnosti.

Naopak moc úsměvů nevyvolalo majetkové přiznání druhého muže ANO, Jaroslava Faltýnka. Podle magazínu Respekt neuvedl půjčku ve výši 4 miliónů korun, kterou dal svému synovi na rozjezd podnikání ve stavebnictví. Faltýnek se hájí tím, že nevěděl, že půjčku  rodinnému příslušníkovi musí též přiznávat. Podle ministerstva spravedlnosti oznamovací povinnost platí i pro pohledávky, avšak jen ty, jejichž hodnota je alespoň 50 000 Kč a současně spolu s dalšími movitými věcmi v této hodnotě nabytými v tomtéž roce přesáhly částku 500 000 Kč.

Největší závazky z politiků má čestný předseda TOP 09, Karel Schwarzenberg. Ten si vzal úvěr ve výši 45 milionů korun na stavbu domu za 100 milionů, který bude disponovat osmi byty a garáží pro 20 automobilů. Příjmy měl za minulý rok přes 22 miliónu korun.

Úvěry na byty mají i další politici – např. předseda STAN, Vít Rakušan, přestavuje dům za 2,5 milionu korun. Z 80% stavební práce financuje z půjčky. Úvěr na bydlení splácí i předseda KDU-ČSL Marek Výborný a předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

Hypotéku má i Ivan Bartoš z České pirátské strany v hodnotě skoro jeden a půl milionu korun. Kromě toho splácí podnikatelský úvěr přes 340 000 korun. Býval konzultantem v oboru informačních technologiích.

Do svatby domu investuje i předseda Tomio Okamura. Ten měl minulý rok příjmy 23 milionů korun, utratil však 12 milionu korun, z větší části na stavbu jeho atypického domu na pražském Březnově. Příznivci SPD na sociálních sítích šířili poplašné zprávy, že se jedná o mešitu.

Kromě bytů poslanci nejčastěji utráceli za auta. Předseda ODS Petr Fiala si např. koupil motorové vozidlo za více než 975 000 korun. Předseda komunistů, Vojtěch Filip, si koupil dvě auta, Škodu Superb a Škodu Rapid za 730 tisíc korun. Filip však vysvětluje, že auta vyšla dráž. „Rapid je koupený zvlášť za 320 tisíc korun a vůz byl financován i za pomoci úvěru 200 tisíc korun,“ uvedl Filip.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Karel Schwarzenberg Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy