„Je to jako rušit volby do Poslanecké sněmovny.“ Opoziční politici odmítli Fialův návrh

Návrh předsedy ODS, Petra Fialy, aby se zrušila přímá volba prezidenta, nevyvolala mezi dalšími politickými subjekty příliš nadšení. Politici tvrdí, že chování prezidenta Miloše Zemana není dostatečným důvodem pro zasahování do Ústavy.

Ve svém komentáři pro server Forum 24 Fiala vyzval k návratu k parlamentní volbě prezidenta. Podle něj má současná hlava státu pocit, že díky přímé volbě prezidenta silnější mandát a může proto porušovat Ústavu.

Fiala narážel na vládní krizi, kdy prezident odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka s tím, že mu Ústava nedává žádný časový rámec, kdy by tak měl udělat. Podle ústavních právníků však, pokud návrh na odvolání podá premiér, by měl ministra odvolat bez „zbytečného odkladu“.

Zeman též si „kreativně“ vykládal Ústavu v případě demise bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, když chtěl pouze vyměnit premiéra a nikoliv podle ústavních zvyklostí odvolat celou vládu. Sobotka nakonec místo demise se rozhodl odvolat tehdejšího ministra financí, Andreje Babiše, s čímž taktéž Zeman otálel.

„Musíme obnovit pevné kořeny parlamentního systému vlády, neboť to, co se děje v posledních letech, rozvrací náš ústavní systém v samých základech," uvedl Fiala s tím, že chce o svém návrhu diskutovat s ostatními stranami. Jejich představitelé sice dle svých slov diskuzi vítají, se samotným nápadem však nesouhlasí.

„Návrh na zrušení přímé volby prezidenta nepodporuji. Důvod je prostý. Kvůli nepřijatelnému chování Miloše Zemana by se neměl měnit základní zákon země - Ústava ČR,“ napsal např. předseda TOP 09, Jiří Pospíšil. Dle něj by Zeman Ústavu porušoval, i kdyby byl zvolen parlamentem.

Za dobrý nápad to nepovažuje ani předseda lidovců, Marek Výborný. „Nechci měnit Ústavu kvůli Miloši Zemanovi, neměla by se měnit kvůli manýrům prezidenta,“ sdělil serveru Novinky.cz.  Nicméně, přímou volbu prezidenta považuje za jedno z „z nejkontroverznějších a nejhorších rozhodnutí politiků po roce 1989“ z toho důvodu, že rozkolísalo dělbu statní moci. Nebrání se proto diskuzi o změně Ústavy.

Podobně argumentuje i předseda STAN, Vít Rakušan.  „Měnit Ústavu jenom proto, že ji současný prezident nedodržuje a vykládá si ji více než volně, mi nepřijde vhodné,“ uvedl s tím, že současný systém by se však měl zjednodušit, protože kvůli jeho složitosti se prezident nemusí bát žaloby „ani při velkých přešlapech.“

Vzhledem k důrazu SPD na přímou volbu politiků není překvapivé, že předseda strany, Tomio Okamura, požaduje přesný opak. „Hnutí SPD prosazuje přímou volbu a odvolatelnost politiků, takže k ideálu chybí ještě zavést tu odvolatelnost a aplikovat tento způsob voleb i na poslance, starosty a hejtmany,“ uvedl Okamura.

Předsedovi Pirátů, Ivanu Bartošovi, připadá návrh jako „kdybyste chtěli kvůli tomu, že nefunguje Sněmovna, rušit volby do Poslanecké sněmovny, jak je známe“. Podle Bartoše by mělo dojít k posílení možnosti obou komor parlamentu iniciovat projednání hrubého porušení Ústavy ze strany prezidenta u Ústavního soudu. Předseda Pirátů se odvolává na ústavní experty, kteří mají tento postup doporučovat.

Senátoři už připravili ústavní žalobu, která by mohla vést k odvolání prezidenta. Zatímco ji může iniciovat 27 senátorů, k jejímu schválení je potřeba jak tří pětin přítomných senátorů, tak tři pětiny poslanců.

Komentátor Jiří Pehe v této souvislosti podotýká, že aby ústavní žaloba Sněmovnou prošla, muselo by se pro ní vyjádřit hnutí ANO. Vzhledem k tomu, že předseda hnutí, premiér Andrej Babiš, nechce na Zemana ani podat kompetenční žalobu, jak navrhl předseda ČSSD, Jan Hamáček, se dle Peheho nedá očekávat, že by se tak stalo.

Novinky.cz poukazují na to, že proti přímé volbě prezidenta vystoupil už před jejím zavedením bývalý prezident Václav Klaus. Podobně jako nástupce v čele ODS, i Klaus poukázal na to, že přímo zvolený prezident si bude nárokovat silnější mandát, než mu podle Ústavy náleží. Klaus též varoval, že dojde k narušení dělby moci.

Fialův návrh kritizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. "ODS otevřeně vzkazuje občanům: Demokracii omezíme, jste hlupáci, protože špatně volíte," uvedl na sociální síti.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Miloš Zeman opozice prezident čr ústava čr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy