„Masaryk by se obracel v hrobě.“ V Sněmovně se strhla ostrá diskuze, Foldyna řádil

V Poslanecké sněmovně se ve čtvrtek strhla velmi vyhrocená diskuze ohledně otázky přistoupení Severní Makedonie k Severoatlantické alianci. Hlavními aktéry v ní byl poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna a předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Dle serveru Echo24 celou rozpravu odstartovala Helena Langšádlová (TOP 09),která uvedla, že Severní Makedonii několikrát navštívila. „Dovolte abych vyjádřila své pevné přesvědčení, že v oblasti západního Balkánu je alespoň taková stabilita jaká je, tak je to obrovskou zásluhou tlaku a dialogu, který v oblasti zprostředkovává Severoatlantická aliance ale i Evropská unie,“ řekla poslankyně. „Pokud by toto nebylo, tak máme další malér ve své blízkosti,“ dodala.

Její názor však ostře odmítl Foldyna, podle něhož, pokud byl Balkán někdy stabilní, tak to bylo v době Jugoslávie, kterou nazval „jedním z nejlepších států té doby“. „My zde voláme po sjednocování, ale země západního Balkánu byly naprosto jednotné,“ vyjádřil své přesvědčení Foldyna, podle něhož se státy NATO snažily tuto jednotu rozbít. „Nebylo to Rusko, které vybombardovalo Srbsko a Černou horu,“ zkritizoval Foldyna NATO.

Jeho slova zvedla ze židle Výborného. Foldynu osočil, že věci nerozumí a platí na něj příslovečné „ševče, drž se svého kopyta“. „Je to nepochopení historie Balkánu jestliže tvrdíte, že Jugoslávie byla stabilizačním prvkem Balkánu. To vůbec není pravda. Jugoslávie vznikla uměle na Versailleské konferenci v Paříži a potom to tam čtyřicet let držel krvavý pes Tito.

Právě výraz „krvavý pes“ Foldynu velmi rozčílil. „Chtěl bych panu Výbornému říci, že jsem neslyšel dlouho výraz krvavý pes Tito. Naposledy to říkal Klement Gottwald a jemu podobní lidé. Naposled o něm takto hovořili ustašovci a lidé jako Ante Pavelič, ale vy k nim pane kolego asi máte přes katolickou církev blízko. To je právě věc, co dělaly na Západním Balkáně problémy,“ řekl Foldyna rozhněvaně. „Používáte výrazy, které používali ti nejspodnější lidé, tedy komunisté, fašisté a podobní lidi,“ opřel se poslanec známý svými prosrbskými názory.

Foldyna se netajil svým obdivem k bývalému prezidentovi Jugoslávie. „Kdybyste tam někdy jel 4. května na hrob maršála Tita a potkal byste se tam s lidmi z celé bývalé Jugoslávie. Byl jste někdy v tomto procesí na hrobu Tomáše Garriqua Masaryka? Sešli jsme se my Češi někdy takhle dokonale a oslavovali jsme své vůdce?,“ dotázal se Foldyna, podle něhož „krvavý pes Tito“ byl „vynikající politik a vynikající státník“, za jehož vlády se „lidé v Jugoslávii měli daleko líp než lidé tady.“

Bývalý předseda lidovců, Pavel Bělobrádek, však Foldynovo přesvědčení rozporoval. „Nemyslím si, že by pan prezident Tito byl velký demokratický politik a státník. Byl to diktátor, který používal nedemokratické praktiky aby nastolil komunismus a Jugoslávii držel pohromadě silou,“ řekl Bělobrádek.

Langšádlová se též zapojila do vyhrocené diskuze s poznámkou, že chodí k hrobu Tomáše Garrigua Masaryka pravidelně, poslance Foldynu tam však nikdy neviděla. Foldyna v souvislosti s Masarykem opětovně přilil olej do ohně, když řekl, že by „se obracel v hrobě“ kvůli souhlasu České republiky s bombardováním Jugoslávie a vznikem Kosova. „Byl to právě prezident Masaryk, který budoval Československý stát se srbským pasem v kapse. Tehdy v roce 1919 s králem Petarem I. měli společné heslo. Věrnost za věrnost, a tu jste pošpinili,“ řekl Foldyna.

Foldyny se v diskuzi zastal Václava Klaus mladší (Trikolóra). „Tady někteří lidé nemohou říct názor a někteří jako vy, poslanče Výborný, používáte slovník pana Urválka, Stalina a Gottwalda, a nazýváte prezidenta Tita krvavým psem. Já jsem členem parlamentní skupiny přátel Srbska, tak bych rád vyzval členy vlády, zda tato slova jsou v souladu s naší zahraniční politikou,“ řekl Klaus mladší.

Výborný uznal, že výraz „krvavý pes Tito“ nemusel používat, protože byl tak označili komunisté Tita poté, co se urval ze Stalinova bloku. „To, že byl Tito diktátor a že má na rukou krev, stejně jako Gottwald a další, tak na to stále trvám,“ uzavřel diskuzi Výborný. Celý bod o Severní Makedonii byl nakonec předán k projednání zahraničnímu výboru.

Související

Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.
Jaroslav Foldyna

"Česko proti bídě." Na Rajchlově akci vystoupil i Foldyna z SPD, lidé došli k úřadu vlády

Tisíce lidí dnes v centru Prahy demonstrovaly proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Demonstranti se nejprve shromáždili na Václavském náměstí, poté prošli městem ke Strakově akademii, kde sídlí vláda. Ohlašovaný živý řetěz kolem budovy nakonec nevytvořili, někteří z protestujících se ale chystají u úřadu vlády nocovat. Protest neprovázely významnější konflikty.

Více souvisejících

Jaroslav Foldyna Marek Výborný (KDU-ČSL) jugoslávie Severní Makedonie Helena Langšádlová

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy