Politici na kulturu kašlou, Šmarda odhalil velké plány

Michal Šmarda (ČSSD) je v centru zájmu ohledně odvolání a jmenování nového ministra kultury za ČSSD, které navzdory Ústavě a vládě blokuje prezident Miloš Zeman. Přestože stále není jasné, jestli ČSSD neodejde kvůli ignoraci jmenování svých ministrů z vlády, Šmarda měl dostatek času promyslet, co resort kultury potřebuje.

„Stejně jako všichni si myslím, že už je to hodně nedůstojné. Problém, který by každý starosta menšího města nebo vesnice vyřešil za dva dny, se táhne už dva a půl měsíce. Ale třeba z toho tentokrát už něco bude,“ okomentoval na úvod facebookového příspěvku, co si myslí o aktuální ústavní krizi.

Šmarda také vysvětlil, že po celou dobu, co ho Zeman odmítá jmenovat ministrem kultury a způsobuje tím ústavní krizi, odpovídá na otázky ohledně přislíbeného ministerstva. „Teď dva a půl měsíce trávím volný čas tím, že se obhajuji, dávám rozhovory, nechám se zkoušet z detailů rozpočtu ministerstva, odpovídám na kvízové otázky o památkách, umělcích a institucích. Hraju v reality show podle scénáře, který páni politici píšou v běhu. Ale to nevadí, je to dobrá škola.“

Za tu dobu však politik zjistil nepříjemnou pravdu o situaci v kulturních institucích. „Kultura v naší zemi je opomíjená, podfinancovaná a zanedbaná. Lidé v regionech jsou špatně placení a nespravedlivě podceňovaní.Každý vidí pár slavných celebrit z červených koberců a pražských paláců. Nikdo nechce vidět, že sólista v Opavě nebo v Liberci si vydělá sotva dvacet tisíc. Každý řeší slavné pány ředitele a prominentní herce. Nikdo nechce slyšet, že uklizečka v muzeu má za stejnou práci mnohem nižší plat, než ta samá uklizečka na finančním úřadě,“ upozorňuje na sociálních sítích místopředseda ČSSD.

„Kdy naposledy premiér nebo ministři řešili místo syslů situaci v knihovnách? Kolik politiků vůbec ví, že si právě v těchto dnech připomínáme sto let od přijetí zákona o knihovnách? Chápou koaliční i opoziční politici vůbec jejich význam?“ položil Šmarda provokativní otázku a rýpl si do fotek se sysly ministra životního prostředí Richarda Brabce a Andreje Babiše (oba ANO)

„Politici na kulturu zkrátka kašlou. Podceňují význam kulturního dědictví a málo se starají o jeho uchovávání a rozvoj. A současně je u nás fakt velké množství skvělých umělců, literátů, muzikantů, knihovníků, restaurátorů, tisíce zaměstnanců v kultuře, kteří dělají svoji práci na nejvyšší úrovni a potřebovali by, aby začal fungovat i stát!“ upozorňuje sociální demokrat.

Zásadní problém vidí v podfinancování resortu a především v platech. „Část práce už v této oblasti byla odvedena. Ale dosud platí, že zaměstnanci v kultuře jsou hůře než zaměstnanci v ostatních oblastech. Stejně kvalifikovaný a důležitý člověk v kultuře dostává nižší plat, než na úřadech, ve školách a podobně. To je hnusná nespravedlnost, která musí skončit. (Pro zasvěcenější - chci okamžitě zrušit tabulku č.1),“ navrhuje Šmarda radikální řešení.

Inspirace k řešení by bylo možné hledat podle Šmardy u sousedů. „Podívejme se hned vedle do Polska – Poláci nenadávali na zlou EU a z evropských fondů v minulém operačním období načerpali miliardy, postavili několik špičkových koncertních sálů, prakticky každé větší město má nějakou skvělou galerii nebo muzeum. Poláci jsou hrdí na svou kulturu, na tu současnou i minulou, a tohle je úkolem ministra kultury – aby pro svůj rezort vybojoval potřebné peníze.“

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Michal Šmarda ČSSD Ministerstvo kultury

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

TikTok

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala

Americký prezident Donald Trump o dalších 75 dní prodloužil život sociální síti TikTok, která musí ukončit činnost v USA, pokud se nenajde vhodný kupce. Dohoda o prodeji platformy byla podle médií blízko, jenže selhala poté, co Trump uvalil nová cla na Čínu. 

před 4 hodinami

David Svoboda

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

před 6 hodinami

včera

včera

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

včera

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

včera

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

včera

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

včera

včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy