Z lidí v ODS na mě jdou osypky, pirát Ferjenčík se pustil do opozice

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík okomentoval snahy pravicové opozice vytvořit volební koalici a vysvětlil, proč piráti odmítají vstoupit do koalice. Vadí mu nejen politika stran, ale i někteří lidé, kteří reprezentují ODS.

Několik opozičních politiků vyzvalo své kolegy, aby se do příštích voleb sjednotili do určité podoby volební koalice (např. Miroslav Kalousek, Vít Rakušan nebo Petr Fiala). Piráti však podobnou spolupráci odmítají.

„Chceme omezit kumulaci funkcí v politice přes omezení kumulace platů, ale konzervativci to označují za populismus. Snažíme se spravedlivě řešit rozbujelou exekutorskou mafii, ale u konzervativní pravice narážíme. Stejně tak odmítáme zavedení školného na vysokých školách nebo plíživou privatizaci zdravotnictví, stejně jako částečnou privatizaci důchodového systému. Snažíme se podporovat alternativy, ale odska je ochotná kvůli nenávisti k "genderové ideologii" škrtat podporu pro porodní asistentky. O životním prostředí raději nepíšu, bych se akorát naštval...,“ popsal na Facebooku zásadní rozdíly v programových a především ideologických rozdílech mezi stranami Ferjenčík.

Další problém vidí pirát v osobnostech reprezentujících strany, především ODS. „Druhá věc jsou lidé - za všechny zmíním svou "oblíbenkyni" Alexandru Udženiji (první místopředsedkyni strany, která postavila volební kampaň na tom, že Piráti jsou anarchisti), ale mohl bych vyjmenovat dlouhý seznam podivných osobností z regionů a při představě, že s těmito lidmi dojednáváme společné kandidátky, dostávám osypky.“

Vadí mu také mocenský přístup k veřejným funkcím, který neodpovídá pirátskému přístupu k otevřenosti. „Piráti prosazují princip otevřených výběrových řízení na odborné pozice (začínáme u sebe na pozicích asistentů poslanců). Strany konzervativního bloku (ale nejen ty, asi největší extrém je v tomto ČSSD) fungují spíše jako "personální agentury". K samosprávám, kde uspěly ve volbách, přistupují naprosto běžně jako k dobytému území. Za politicky obsazované funkce považují v řadě případů ředitele odborů na úřadech, ředitele zřizovaných škol, nebo šéfy oddělení veřejných podniků. Podle Pirátů by na těchto pozicích měla rozhodovat v první řadě odbornost,“ napsal na závěr s tím, že však spojování stran bez pirátské účasti podporuje.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Česká pirátská strana Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) ODS

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy