Kohout se stále snaží rozmluvit Kanaďanům zavedení víz

Praha - Ministr zahraničních věcí Jan Kohout i nadále komunikuje s představiteli Kanady a snaží se zvrátit zavedení víz pro české občany. Avizované rozhodnutí Kanady totiž zatím není definitivní, sdělil tiskový mluvčí ministerstva Milan Řepka.

"Jednání samozřejmě probíhají na expertní úrovni, ale i na ministerské. Minulý pátek se ministr Kohout spojil telefonicky také se svým kanadským protějškem. Jednat se bude intenzivně i nadále, protože se budeme snažit vývoj ještě zvrátit," řekl Řepka.

Předseda vlády Jan Fischer už jednal po telefonu s kanadským premiérem Stephenem Harperem a mluvil i s jeho ministrem pro migraci Jasonem Kenneyem. Sdělil jim přitom stanovisko České republiky. "Česká vláda hodnotí tento případný akt, pokud k němu dojde, za velmi nevstřícný krok vůči alianční zemi, vůči členům EU," prohlásil Fischer.

Premiér zároveň upozornil, že vzhledem k tomu, že Česká republika je součástí EU a schengenského prostoru, tak bude případné zavedení víz velmi zajímavým testem solidarity evropských států.

"S José Manuelem Barrosem jsem měl delší telefonát v pátek s tím, že našemu postoji a stanovisku rozumí, budeme určitě v kontaktu," řekl Fischer a doplnil, že Česká republika se tak formálně obrátí na Evropskou komisi.

Pokud Kanada víza zavede, bude důležité, jak se k tomu postaví i ostatní státy EU, zda se postaví za Českou republiku a budou také požadovat vízovou povinnost nebo bude jejich postoj opačný. "Evropa by musela reagovat jako celek, my nemůžeme sami plošně vyhlásit vízovou povinnost pro kanadské občany," upozornil Fischer. Dodal, že Česká republika může vízovou povinnost sama vyhlásit jen pro některé druhy pasů.

Kanadská vláda hrozbou zavedení víz reaguje na rostoucí příliv především českých Romů do Kanady. Ti tvrdí, že jsou v Česku diskriminováni. Za letošní pololetí v Kanadě požádalo o azyl 1600 Čechů, potvrdilo ministersvo zaharničí. Uspěla pouhá desetina z nich.

Související

Více souvisejících

víza Jan Kohout Kanada

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy