ČSSD: Premiér Nečas by měl veřejnost informovat o pokračování sporu s Diag Human

Praha - Není možné, aby předseda vlády Petr Nečas (ODS) odmítal informovat poslance a veřejnost o pokračujícím sporu státu a společnosti Diag Human. Jde o arbitráž s největším potenciálním dopadem na veřejné rozpočty, řekl ve středu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Současně vyzval premiéra Nečase, aby informoval veřejnost, poslance a senátory o tom, jaká je skutečná situace kolem arbitráže a jaká je pozice českého státu. "Mělo by být jasně řečeno, jak je ohrožen český majetek v zahraničí. Pokud vláda situaci nezvládne, budou možná navíc muset přijít další škrty," doplnil Sobotka.Ten také vyzval ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), aby z pozice ředitele Národního parku Šumava odvolal Jana Stráského. "V době, kdy byl ministrem zdravotnictví, rozhodl, že se celý spor nebude řešit u soudu, ale bude předmětem arbitráže," uzavřel lídr ČSSD.Kauza firmy Diag Human odstartovala na počátku devadesátých let. Tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal v březnu 1992 v obchodní korespondenci, že firma, která se ucházela o lukrativní zakázku zpracování krevní plazmy, je nedůvěryhodná. Firma si ale ministrova slova nenechala líbit a začala usilovat o finanční odškodnění s argumentem, že přišla o zakázky.V roce 1995 přišla firma Diag Human s požadavkem na vyplacení 500 milionů korun za ušlý zisk, který ji Český stát způsobil. V následujícím roce snížila výši škody na 197 milionů korun, tehdejší ministr zdravotnictví Jan Stráský však rozhodl o tom, že bude spor řešit arbitráž.Právě toto rozhodnutí bývá Stráskému často vyčítáno. Kdyby totiž Česká republika uznala nárok na ušlý zisk, zaplatila by firmě "pouze" požadovaných 197 milionů a nikoli odškodné, jehož výše začala růst úměrně s protahujícím se řízením.Nárok Diag Human potvrdil rozhodčí senát už v roce 1997, znovu ho potvrdil o jeden rok později. 16. prosince 2002 přezkumný nález potvrdil předešlé rozhodnutí, podle kterého měla Česká republika zaplatit Diag Human celých 326,6 milionu korun.Zatím poslední rozhodnutí v kauze padlo v srpnu roku 2008. Tehdy arbitři stanovili náhradu ve výši zhruba 4,1 miliardy korun. Zbytek z celkových 8,33 miliardy korun, které má stát zaplatit, činí penále z prodlení.Diag Human tvrdí, že rozhodnutí již nabylo právní moci, protože se za stát prý odvolali lidé, kteří k tomu neměli ze zákona oprávnění. Konkrétně ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a generální ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. Česká republika je přesvědčena o opaku s tím, že odvolání bylo řádné.V posledních dnech ovšem spor vygradoval. Firma Diag Human nechala na majetek Česka vypsat exekuci. Ta se týká uměleckých děl, která byla zapůjčena do Vídně na výstavu a Českého domu v Paříži. Firma zažalovala Česko také ve Velké Británii, USA a několika dalších zemích Evropské unie.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD kauza: diag human

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy