Suverenita Jany Bobošíkové odmítá oficiální jednání se sudetskými Němci

Praha - Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (SBB) požaduje, aby ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) dal německé straně najevo, že Česká republika neuvítá na žádné oficiální návštěvě zástupce sudetských Němců. V pondělí to uvedla předsedkyně strany Jana Bobošíková.

"Suverenita jmenovitě vyzývá ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga, aby diplomatickou cestou sdělil do Mnichova, že jakákoliv delegace, jejíž součástí budou i zástupci landsmanšaftu, nebude do České republiky v žádném případě pozvána na žádné oficiální setkání s kterýmkoliv členem vlády ČR," píše v tiskovém prohlášení Bobošíková s tím, že v turistické návštěvě země by zástupcům nikdo nebránil.

Jakákoli další jednání se zástupci sudetských Němců je povzbudí v požadavcích na majetkové a územní požadavky vůči České republice, je přesvědčená Bobošíková. Jediným partnerem pro oficiální jednání je proto podle ní pouze vláda Spolkové republiky Německo, nikoli jednotliví zemští hejtmani. "Rovněž vyzýváme poslankyni Zuzanu Roithovou a poslance Jana Březinu, aby vystoupili z frakce, v níž zasedají spolu s představiteli sudetoněmeckého landsmanšaftu," dodala.

Bobošíková reaguje tak na údajný záměr bavorského premiéra Horsta Seehofera vydat se do Česka se sudetoněmeckou delegací, která by byla početnější než ta, která ho doprovázela na návštěvě vloni v prosinci.

Debatu o sudetských Němcích a aktuálních vztazích s Německem rozvířilo sobotní prohlášení předsedy sudetoněmecké organizace Franze Panyho, který uvedl, že by se podle něj měl prezident České republiky Václav Klaus omluvit sudetským Němcům za minulá příkoří podobně, jak to udělala britská královna Alžběta II. vůči Irsku.

V usnesení předsednictva Republikové rady Suverenity jeho členové dále vyzývají vládu, aby okamžitě zahájila všechny potřebné kroky vedoucí k ratifikaci výjimky z Lisabonské smlouvy všemi státy EU. Právě touto výjimkou podmínil prezident Václav Klaus svůj podpis pod tímto dokumentem. "Pokud se tak nestane, necítí se být Česká republika vázána textem Lisabonské smlouvy," uzavřela Bobošíková.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Jana Bobošíková

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy