Suverenita požaduje po německém deníku Die Welt omluvu

Praha - Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (SBB) žádá po německém deníku Die Welt omluvu. Deník ve svém pátečním článku totiž označil stranu za ultranacionalistickou a protiněmeckou, uvedl na pondělní tiskové konferenci místopředseda strany Václav Musílek.

"Ohrazujeme se proti tomu, že se nám Die Welt snaží dávat nálepky, které jsou nepravdivé a hrubě poškozující naši stranu," řekl Musílek. Die Welt ve svém článku, ve kterém se zabýval sedmdesátými narozeninami prezidenta Václava Klause, věnoval část textu právě Suverenitě. Stranu měl označit za ultranacionalistickou a protiněmeckou. "Pro prezentaci takového tvrzení není jakákoli podpora. SBB není ani stranou nacionalistickou, žádná podpora pro takový názor není ani v programu strany ani ve vystoupení jejích představitelů," uvedl místopředseda.

Podle SBB si strana klade za cíl hájit zájmy České republiky a jejích občanů stejně, jako to dělá Angela Merkelová v Německu nebo Nicolas Sarkozy ve Francii. "Die Welt by tyto politiky za ultranacionalistické jistě neoznačil," vysvětlil Musílek a dodal, že strana bude po listu žádat omluvu. "V případě, že se nám deník neomluví, podnikneme příslušné právní kroky," uzavřel Musílek.

List označil Suverenitu také za protiněmecké uskupení. Strana totiž dlouhodobě popírá nároky sudetských Němců, odmítá i oficiální vyjednávání s jejich představiteli. "Považujeme požadavky Sudetoněmeckého landsmanšaftu za ohrožující zájmy České republiky, ale i za požadavky, které jsou v rozporu s bilaterálními smlouvami uzavřenými mezi ČR a Spolkovou republikou Německo," uvádí představitelé strany.

Musílek zdůraznil, že i toto označení je zcela chybné. "My si uvědomujeme, že prosperita Německa znamená prosperitu také pro Česko. Německo chápeme jako vzor demokracie a mírumilovné politiky," uvedl místopředseda.

Vedení strany na pondělní tiskové konferenci také připomnělo klíčové body svého programu, které si na sjezdu na počátku června odsouhlasili delegáti. Suverenita například prosazuje rozvoj jaderné energie, staví se za menší přenášení pravomocí státu na nadnárodní a mezinárodní organizace a chce se zasadit o větší rozvoj tradiční rodiny.

"Je třeba se vrátit k osvědčenému modelu rodin. Chceme ekonomicky pomáhat rodinám, protože dnes je po finanční stránce z mnoha ohledů výhodnější být svobodný," uvedla statutární místopředsedkyně SBB Jana Wolfová. Podpora by podle ní měla směřovat zejména k rodinám, které mají více než dvě děti a vůbec ke snaze posílit a zvýhodnit postavení tradiční rodiny ve společnosti.

Toho by strana dosáhla hned několika výraznými změnami v důchodovém systému. "Běžně se stává, že muž opustí ženu po dvaceti letech manželství a vezme si o 25 mladší. Potom muž zemře a nová žena bere vdovský důchod," kritizovala současný stav Wolfová. Suverenita chce proto vdovský důchod zrušit a rodiny "semknout" zavedením sdíleného vyměřovacího základu pro důchod. V praxi by to znamenalo, že partnerovi, který nechodil do práce a staral se o děti, by se do důchodu započítávala tato doba stejně, jako partnerovi-živiteli.

V případě, že by živitel odešel od ženy, která doma vychovávala jeho děti, zůstal by podle plánů Suverenity manželce po rozvodu tento společný základ a v penzi by pobírala odpovídající, nikoli minimální důchod. "Těch, řekněme, dvacet let, co spolu tento hypotetický pár žil by byl započítán. To by stmelilo oba rodiče a zároveň napomohlo solidaritě uvnitř rodiny," uzavřela Wolfová.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Jana Bobošíková

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 20 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 4 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Radikální řešení medvědího problému. Slovensko chystá odstřel stovek šelem

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy