Suverenita požaduje po německém deníku Die Welt omluvu

Praha - Suverenita – Blok Jany Bobošíkové (SBB) žádá po německém deníku Die Welt omluvu. Deník ve svém pátečním článku totiž označil stranu za ultranacionalistickou a protiněmeckou, uvedl na pondělní tiskové konferenci místopředseda strany Václav Musílek.

"Ohrazujeme se proti tomu, že se nám Die Welt snaží dávat nálepky, které jsou nepravdivé a hrubě poškozující naši stranu," řekl Musílek. Die Welt ve svém článku, ve kterém se zabýval sedmdesátými narozeninami prezidenta Václava Klause, věnoval část textu právě Suverenitě. Stranu měl označit za ultranacionalistickou a protiněmeckou. "Pro prezentaci takového tvrzení není jakákoli podpora. SBB není ani stranou nacionalistickou, žádná podpora pro takový názor není ani v programu strany ani ve vystoupení jejích představitelů," uvedl místopředseda.

Podle SBB si strana klade za cíl hájit zájmy České republiky a jejích občanů stejně, jako to dělá Angela Merkelová v Německu nebo Nicolas Sarkozy ve Francii. "Die Welt by tyto politiky za ultranacionalistické jistě neoznačil," vysvětlil Musílek a dodal, že strana bude po listu žádat omluvu. "V případě, že se nám deník neomluví, podnikneme příslušné právní kroky," uzavřel Musílek.

List označil Suverenitu také za protiněmecké uskupení. Strana totiž dlouhodobě popírá nároky sudetských Němců, odmítá i oficiální vyjednávání s jejich představiteli. "Považujeme požadavky Sudetoněmeckého landsmanšaftu za ohrožující zájmy České republiky, ale i za požadavky, které jsou v rozporu s bilaterálními smlouvami uzavřenými mezi ČR a Spolkovou republikou Německo," uvádí představitelé strany.

Musílek zdůraznil, že i toto označení je zcela chybné. "My si uvědomujeme, že prosperita Německa znamená prosperitu také pro Česko. Německo chápeme jako vzor demokracie a mírumilovné politiky," uvedl místopředseda.

Vedení strany na pondělní tiskové konferenci také připomnělo klíčové body svého programu, které si na sjezdu na počátku června odsouhlasili delegáti. Suverenita například prosazuje rozvoj jaderné energie, staví se za menší přenášení pravomocí státu na nadnárodní a mezinárodní organizace a chce se zasadit o větší rozvoj tradiční rodiny.

"Je třeba se vrátit k osvědčenému modelu rodin. Chceme ekonomicky pomáhat rodinám, protože dnes je po finanční stránce z mnoha ohledů výhodnější být svobodný," uvedla statutární místopředsedkyně SBB Jana Wolfová. Podpora by podle ní měla směřovat zejména k rodinám, které mají více než dvě děti a vůbec ke snaze posílit a zvýhodnit postavení tradiční rodiny ve společnosti.

Toho by strana dosáhla hned několika výraznými změnami v důchodovém systému. "Běžně se stává, že muž opustí ženu po dvaceti letech manželství a vezme si o 25 mladší. Potom muž zemře a nová žena bere vdovský důchod," kritizovala současný stav Wolfová. Suverenita chce proto vdovský důchod zrušit a rodiny "semknout" zavedením sdíleného vyměřovacího základu pro důchod. V praxi by to znamenalo, že partnerovi, který nechodil do práce a staral se o děti, by se do důchodu započítávala tato doba stejně, jako partnerovi-živiteli.

V případě, že by živitel odešel od ženy, která doma vychovávala jeho děti, zůstal by podle plánů Suverenity manželce po rozvodu tento společný základ a v penzi by pobírala odpovídající, nikoli minimální důchod. "Těch, řekněme, dvacet let, co spolu tento hypotetický pár žil by byl započítán. To by stmelilo oba rodiče a zároveň napomohlo solidaritě uvnitř rodiny," uzavřela Wolfová.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Jana Bobošíková

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy