Suverenita rozdá poslancům žebračenky

Praha - Představitelé Suverenity - Bloku Jany Bobošíkové (SBB) rozdají v úterý před Poslaneckou sněmovnou zákonodárcům žebračenky. Budou se jim hodit, až projdou sociální reformy, které připravuje vláda, uvedla v pondělí předsedkyně strany Jana Bobošíková.

"Poslanci si možná ani neuvědomují, že jimi připravovaná zcela chaotická reforma může i jim osobně v budoucnosti přinést podobné problémy jako všem normálním lidem v naší zemi. Proto se i jim možná bude hodit žebračenka opravňující je například k bezplatnému vytržení bolavého zubu u kováře," uvedla Bobošíková.

Suverenita tak chce poukázat na to, že sociální reformy, jež bude sněmovna schvalovat, se prý dotknou velké části obyvatelstva, kterému by se podobné sociální poukázky v nadcházejících letech hodily.

Lístky budou představitelé strany rozdávat koaličním poslancům před začátkem mimořádné schůze, tedy v úterý zhruba ve 13.30.

Na programu mimořádného jednání schůze budou mít zákonodárci mimo jiné i zákoník práce nebo důchodovou a zdravotnickou reformu.

Komplexní úprava zákoníku práce má přispět k pružnějšímu trhu práce. Jednou z nejzásadnějších změn, kterou novela zavádí, je zvýšení limitu pro dohody o provedení práce ze 150 na 300 hodin ročně. Úprava by měla platit od roku 2012.

Sněmovna se bude věnovat i zákonu o zdravotních službách, který nově stanovuje pravidla pro poskytování zdravotní péče, upravuje povinnosti jejího poskytovatele a stanovuje i práva pacienta. Řeší rovněž problematiku nakládání se zdravotnickou dokumentací, zřízení nových registrů nebo i otázku ohledávání těla zemřelého, včetně provádění pitev. Norma také jasně definuje pojem zdravotnického zařízení a sjednocuje podmínky pro jeho registraci.

Na programu mají poslanci rovněž zákon o důchodovém spoření. Ten zavádí možnost vyvádět část peněz ze sociálního pojištění do soukromých fondů. Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude do konce roku 2013 možný pro všechny lidi starší 18 let, kteří ještě nepobírají důchod. Po tomto datu bude systém otevřený už jen pro občany do 35 let.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy