Tripartita projedná stravenky, minimální mzdu a důchody pro náročné profese

Praha - Zástupce vlády, zaměstnavatelů a odborů v úterý čeká náročné jednání pléna tripartity. Jeho výsledkem by měla být dohoda o zrušení daňového zvýhodnění stravenek, minimální mzdě na příští rok i mechanismu, který umožní těžce pracujícím odcházet dřív do penze bez finančních ztrát.

"Jedním ze stěžejních bodů úterního jednání jsou změny zákonů souvisejících se zavedením jednotného inkasního místa (JIM). Zaslali jsme k tomu obsáhlé stanovisko," řekl agentuře Mediafax 1. místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl. Součástí 150stránkové novely, kterou začala vláda projednávat minulou středu, je i proškrtání seznamu daňových výjimek, mezi nimi také konec daňového zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek.

"Náš názor na stravenky je jednoznačný. I v souladu s části podnikatelů, kteří se pohybují v oblasti stravování, chceme zachování stávajícího systému," konstatoval Pícl. Podporu našel i u prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslava Hanáka: "Trváme na tom, aby se udržely výhody pro stravenky, závodní jízdné a vývařovny. Myslím si, že je to tady tradiční a bylo by asociální to kvůli úsporám rušit."

"Zástupci zaměstnavatelů i zástupci odborů mají společný zájem. A ten je hrábnout do kasičky někomu třetímu, to je otázka stravenek," shrnul pro Mediafax názor pravicových stran ve vládě ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), aby dodal: "Zaměstnavatel i zaměstnanec vydělává, platí to všichni ostatní. Nemůžete se divit, že to zaměstnavatel i zaměstnanec chtějí."

Ministr Kalousek uvedl, že záměr zrušit daňové zvýhodnění stravenek "je věčný, protože je pravdivý". Směrem k odborářům, podnikatelům, opozici, ale i vládním Věcem veřejným, které proti rušení úlevy na stravování minulý týden vystoupily, šéf rezortu financí dodal: "Pravda je věčná, bez ohledu na to, kdo vůči ní kveruluje."

"Stravenky nejsou ta záležitost, kvůli které bychom šli do ulic. Navíc je to věc, kterou může příští vláda změnit," uzavřel téma Pícl s tím, že odbory mají větší problémy s důchodovou reformou a s možností vyvádět si část peněz ze státního průběžného systému do soukromých fondů, kterou půjde po jejím zavedení zrušit už jen těžko.

Plénum tripartity bude projednávat také zvýšení minimální mzdy pro příští rok ze stávajících 8000 korun na vyšší částku. Zatímco ČMKOS požaduje zvýšení parametru, který se neměnil pět let, o 15 procent na 9200 korun, zaměstnavatelé chtějí růst maximálně o 500 korun.

"Zaměstnanci, kteří se pohybují okolo hranice minimální mzdy, můžou používat místo toho systém sociálních dávek," naznačil riziko nízkého minimálního platu 1. místopředseda ČMKOS. Připustil ale, že by odbory mohly kývnout i na nějaké kompromisní řešení. K jednání je podle něj možnost nižšího růstu minimální mzdy pro rok 2012 s příslibem, že o částce na rok 2013 se povede ještě diskuse. Takovému dovětku by se podle Hanáka nebránili ani podnikatelé.

Průmyslníci jsou zásadně proti zavedení povinnosti platit pojistné u dohod o provedení práce. "Podnikatele by to ve velkém nutilo uvažovat o švarcsystému," vysvětlil Mediafaxu prezident SP ČR, který zdůraznil i další požadavek svého svazu: "Určitě budeme trvat na zrušení daně z dividend. Navrhované řešení je nevýhodné pro holdingové struktury." Návrh změn zákonů souvisejících se zavedením s JIM počítá s tím, že 15procentní srážková daň z dividend zůstane, ale akcionáři si ji budou moci odečíst z daní.

Podnikatelé nesouhlasí ani se zrušením daňového zvýhodnění investičních pobídek, protože je Česká republika orientovaná proexportně a okolní státy tuto výhodu mají a rušit ji nehodlají.

Odboráři pak chtějí, aby se otázka takzvaných předdůchodů vtělila ještě do důchodové reformy, kterou už projednává Poslanecká sněmovna. Nový systém by měl umožnit zaměstnancům v náročných profesích, jako jsou například horníci, aby do důchodu odcházeli o tři až pět let dříve, než bude jednotná věková hranice pro odchod do důchodu. Místo v 67 by tak mohli jít do penze v 62 letech, a to bez toho, aby se jim krátil vyplácený důchod.

Pro zavedení dřívějších důchodů má vzniknout nový systém připojištění, v němž bude svým pracovníkům přispívat část peněz na vykrytí dřívějšího odchodu do důchodu zaměstnavatel, ten za to získá daňovou úlevu od státu. "Chceme pojistku pro to, že se toto připojištění nebude řešit zvlášť," uvedl Pícl s tím, že s návrhem, na kterém pracují ministerstva práce a financí, odbory souhlasí.

Plénum tripartity se bude zabývat rovněž kohezní politikou Evropské unie pro léta 2014 až 2020 a tím, jak chce unijní peníze využívat Česko. "Budeme chtít maximálně pět fondů místo stávajících více než 20 a transparentnost. Dotace by měly jít především do oblasti vědy, výzkumu, inovací, dále do infrastruktury a regionů," zmínil Hanák. 1. místopředseda ČMKOS pak zdůraznil, že jde o poslední období a pochválil kabinet, že se problematikou na rozdíl od svých předchůdců zabývá s předstihem.

Prezident SP ČR doplnil, že podnikatelé podpoří vznik JIM, nejdřív ale chtějí mít v ruce studii o jeho efektivnosti a přínosnosti, která jim dosud schází. Upozornil pak na to, že tripartita bude řešit "těžkou kauzu v oblasti horního zákona", kdy chce vláda narovnat vztahy mezi vlastníky pozemků a státem tak, aby si lidé sami mohli rozhodovat, jestli na jejich půdě bude probíhat těžba surovin. "Přijde mi to jako naivní představa a myslím si, že s tím nesouhlasí skoro nikdo," uzavřel Hanák.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

tripartita

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní

Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy