Praha - Prezident Václav Klaus podepsal ve středu zákon, který uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům přiznává finanční ohodnocení. Sám prezident má však k zákonu výhrady, informoval mluvčí Pražského hradu Petr Macinka.
"Zákon, i když o něm nejsem zcela přesvědčen, jsem podepsal, protože je to téma, s kterým se naše společnost dlouhodobě – ne příliš úspěšně – potýká, a já nechci přispívat k další polarizaci naší společenské debaty," uvedl prezident Václav Klaus.Nevěří však prý v bezelstnost předkladatelů zákona ani v hloubku přesvědčení těch, kteří ho na půdě parlamentu schvalovali. "Nevěřím pokusu zákonem popisovat dějiny a s odstupem 22 let od pádu komunismu tímto alibistickým způsobem 'vyřešit' naši minulost. Nevěřím, že všichni ti, kteří autenticky narušovali a ohrožovali komunismus, budou mít zájem být pomocí tohoto zákona úředně za tuto svou činnost 'uznáni', a nevěřím, že o takovéto uznání naopak nebudou usilovat i ti, kteří komunismu ve skutečnosti vůbec neublížili," pokračoval ve svém dopise prezident.Zmínil, že zákon navíc obsahuje věcné chyby a legislativní nedostatky. Ty budou komplikovat jeho aplikaci v praxi.Jako oporu svého mínění prezident v dopise, adresovaném předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové (ODS), připomněl postoj prvního československého ministra financí Aloise Rašína, kterého osobně na počátku své politické kariéry považoval za svůj vzor: "Když v roce 1922 požadovali legionáři odškodnění za to, že se postavili proti Rakousku, Alois Rašín poukázal na fakt, že on sám byl za vlastizradu odsouzen k trestu smrti, ale "právem", jak dodal. Připomněl, že se za službu vlasti neplatí... Znamená to, že se v historii tyto věci řešily různým způsobem a že žádný univerzální náhled na ně není a být nemůže."Zákon, který před podpisem prezidenta schválil parlament, uznává protikomunistický odboj a jeho účastníkům uděluje ocenění v podobě pamětního odznaku a finanční částky 100 tisíc korun. Přeživší odbojáři získají postavení válečných veteránů. V případě, že by účastník odboje pobíral nižší než průměrný důchod, bude mu dorovnán.Osvědčení nebudou moci získat příslušníci nebo spolupracovníci komunistických bezpečnostních složek, členové Lidových milicí nebo prověrkových komisí. Nárok na něj by podle předlohy neměli mít ani členové předlistopadové komunistické strany vyjma těch, kteří byli ve straně od 1. ledna 1968 do 1. května 1969.Naopak ho získají ti, kteří s komunistickým režimem bojovali se zbraní v ruce, prováděli sabotáže, převáděli přes hranice, byli pro své postoje vězněni nejméně tři roky, minimálně rok organizovali petice a demonstrace proti režimu. Ti, kdo vyvíjeli podobnou činnost v menší míře, by měli mít nárok na osvědčení účastníka odporu proti komunismu.O stažení zákona z legislativního procesu usilovali v Senátu komunisté, lidovci a sociální demokraté v čele se zesnulým senátorem Jiřím Dienstbierem. Ten zákon kritizoval s tím, že není možné legislativně určit, co je odboj, co je odpor a co je důsledek pronásledování nevinných lidí.
Související
Události Petra Nutila: Novoroční boj o euro, oddávající Babiš a Rajchl lanaří Vémolu
Václav Klaus kvůli euru školí "laika" Pavla. Mluví o obrovském útoku na Česko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková