Nečas a Tusk zahájili provoz prvního česko-polského plynovodu

Chotěbuz - Premiér Petr Nečas zahájil ve středu odpoledne v Chotěbuzi na Těšínsku provoz prvního česko-polského vysokotlakého plynovodu. Krátce předtím ho spolu s polským předsedou vlády Donaldem Tuskem slavnostně spustili v polském Těšíně. Stavba stála celkem 28 milionů eur, tedy bezmála 700 milionů korun, polovinu zaplatila Evropská unie.

Nový plynovod STORK vystavený během jednoho roku s finanční podporou Evropské unie má snížit energetickou závislost Evropy na Ukrajině."Je to vůbec poprvé, kdy je možné přepravovat plyn mezi Polskem a Českou republikou. Výrazně to přispěje k posílení energetické bezpečnosti obou zemí, zvlášť vzhledem k tomu, že plynovod propojuje dvě významná průmyslová centra na obou stranách hranice," zdůraznil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).Právě celá dokončená trasa Severojižního plynárenského propojení bude představovat významnou pojistku pro zajištění energetické bezpečnosti celé střední Evropy. Bude jí totiž možné plnit z terminálů na zkapalněný zemní plyn jak ze severu v polském městě Świnoujście, tak z jihu z Chorvatského města Krk. Obousměrnou přepravu plynu umožňuje i právě otevřený plynovod STORK.

"Je symbolické, že se celý projekt zahajoval v době, kdy Evropské unii předseda Česká republika, a dokončuje se za polského předsednictví," řekl Nečas. Dodal, že Tusk se účastnil pouze ceremoniálu na polské straně a nepřijel do Česka, jak bylo avízováno, protože v Polsku právě probíhá volební kampaň, které se intenzivně věnuje. "Společně jsme ale byli v Českém Těšíně, kde se kolega Tusk sešel s polskou menšinou a také jsme diskutovali další společné evropské projekty včetně dokončení dálničního napojení České republiky do Polska," doplnil Nečas.Nečas podtrhl, že plynovod umožní diverzifikaci nejen tras, ale i zdrojů plynu, o což evropské země od ropné krize v roce 2009 usilují."Nový plynovod je mimořádný mimo jiné i proto, že tok plynu může být v budoucnu v případě potřeby obousměrný," vyzdvihl europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).Na české straně hranic má STORK délku deset kilometrů, na polské straně navazuje dalších 22 kilometrů. Přes předávací stanici na hranici v Českém Těšíně propojuje plynovody ve Skoczówě a v Třanovicích. Přímo mezi oběma zeměmi vede zhruba půl kilometrový podchod pod řekou Olší a pod železnicí a silnicemi.Stavba plynovodu stála celkem 28 milionů eur, tedy bezmála 700 milionů korun. Polovinu zaplatila Evropská unie z Programu ekonomické podpory v energetice, který byl vyhlášen po plynové krizi z roku 2009. Investice na české straně hranice dosáhla sedmi milionů eur, tedy zhruba 170 milionů korun. Stavbu a provoz plynovodu má na starosti společnost NET4GAS, která v České republice provozuje tranzitní plynovod a síť hlavních páteřních plynovodů.

Související

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.
Ilustrační fotografie. Komentář

Česko chce energetickou nezávislost na Rusku, pomoci mohou nové plynovody. Má to ale háček

Možná to ještě není všem lidem v Čechách jasné, že i kvůli neschopnosti lidí, jako jsou Andrej Babiš či Karel Havlíček z ANO, kteří „zaručeně“ rozumí energetice, má Česká republika v právě probíhající energetické krizi velký problém. Nejen s cenami, ale s tím, že už mohla mít v zemi položené potřebné plynové potrubí k zemím s mořskými přístavy, jako třeba do Polska (viz slovenská úspěšně otevřená plynová stavba), z něhož mohl proudit nejen plyn z LNG terminálů, ale nemá. Navíc osm let vlády populistů a socialistů nevedlo ani k obnově dodávek třeba od norských dodavatelů plynu (proč, vždyť přece ruský plyn byl levnější) nebo jiných.

Více souvisejících

Plynovod Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

před 1 hodinou

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

před 4 hodinami

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla

Členské státy Severoatlantické aliance řeší, jak nastavit hranici výdajů na obranu. Podle lídrů zemí na východním křídle totiž dvě procenta nejsou dostačující. Některé státy však mají vážné problémy, byť jen s dosažením této původní hranice, komplikované je hlavně financování obranných výdajů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy