Možná to ještě není všem lidem v Čechách jasné, že i kvůli neschopnosti lidí, jako jsou Andrej Babiš či Karel Havlíček z ANO, kteří „zaručeně“ rozumí energetice, má Česká republika v právě probíhající energetické krizi velký problém. Nejen s cenami, ale s tím, že už mohla mít v zemi položené potřebné plynové potrubí k zemím s mořskými přístavy, jako třeba do Polska (viz slovenská úspěšně otevřená plynová stavba), z něhož mohl proudit nejen plyn z LNG terminálů, ale nemá. Navíc osm let vlády populistů a socialistů nevedlo ani k obnově dodávek třeba od norských dodavatelů plynu (proč, vždyť přece ruský plyn byl levnější) nebo jiných.
Dáte mi jistě za pravdu, milí čtenáři, že když by tohle bylo, s velkou pravděpodobností by mohla být i cena zmíněné suroviny na domácím trhu jiná. Ale máte pravdu, na kdyby se nehraje. Jenže o to víc je vyřvávání o neschopnosti současné vlády s bojem proti energetické krizi kopáním si do vlastních kotníků. Na druhou stranu, víme jaké jsou v tuzemsku stavební předpisy, všemožné lhůty a schvalovací procesy. Máme tedy šanci na nové plynovody v brzké době?
Energetičtí odborníci tvrdí, že před Českem stojí tři náročné zimy, než se prý podaří zásobování energiemi stabilizovat. Řeknete si, no tak co, proč tu psát o tom, že jsme neschopní postavit potrubí, když bude za tři roky klid. A to se přece dá nějak přežít, ne? Možná se vám to nebude líbit, milí čtenáři, ale energetičtí odborníci mluví o tom, že nejen pokládat nové potrubí na plyn je nutné, ale ještě lepší je začít pořádně s energiemi šetřit, být s palivy více účinní a hledat nové energetické zdroje. Kromě případné stavby nových plynovodů, spojující terminály na LNG plyn (ty jsou většinou v mořských přístavech), je tak třeba podle Václava Bartušky, zvláštního velvyslance České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, také jasné, což uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že se nedá očekávat rychlé uzavření dlouhodobých smluv na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) s hlavními dodavateli, tedy Spojenými státy a Katarem, neboť podobné smlouvy se dojednávají několik let.
Možná si řeknete, že se sice mluví o potřebě nových plynovodů, které mají eliminovat závislost na ruském agresorovi a jeho nevypočitatelných dodávkách paliv, ale vlastně proč? Když třeba prý postačí dohoda s Němci o spoluúčasti na výstavbě LNG terminálu v Baltu a pak plyn dopravit už stávajícími rourami domů. Přesto se objevuje i otázka, kterou jsem našel v jednom diskusním fóru k danému tématu. Tedy: Proč se česká vláda nesnaží v této krizové situaci (tak jak to udělali třeba už Nizozemci nebo Němci) upravit stavební regule tak, aby se výrazně zkrátila doba výstavby pro kritickou infrastrukturu, jakou třeba můžou být právě plynovody. Zdá se, že by volání po tom, aby se zbytečná byrokracie, spojené v tuzemsku s výstavbou silnic, železnic, ale i dalších položek kritické infrastruktury, výrazně zkrátila tak, aby celý schvalovací proces netrval desítky let, ale jen měsíce, může začít být silným argumentem pro změny. Že je takový směr uvažování správný, potvrdila serveru EuroZprávy.cz i ekonomka Danuše Nerudová: „Díky tomu budeme moci pružně zajišťovat dodávky energií a zrychlíme výrobu novými větrnými elektrárnami nebo bioplynovými stanicemi.“
Tak co s tím? Vždyť řada energetických expertů upozorňuje na to, že každé řešení k energetické nezávislosti na Rusku, které by počítalo s výstavbou nových plynovodů, se protáhne o roky. Na vině jsou zmiňované povolovací lhůty v různých posuzovacích řízeních. Ideální je prý tak nejen začít s přípravou těchto staveb, ale mezitím spíše využít již do země položené plynové trubky. Je nutno také říci, že na začátku června letošního roku se česká a polská vláda dohodly na oživení dříve zastaveného miliardového projektu plynovodu Stork II propojujícího obě země. Díky němu by se mohl do Česka vozit plyn odjinud než z Ruska, a to právě z polských terminálů na tekutý plyn LNG. Snad pomohou nejen letos, ale i v dalších letech, vládou domluvené dodávky plynu z LNG terminálů, byť za vyšší, tedy spotové ceny.
Ptal jsem se lidí od fochu, jak dlouho může trvat postavit nový plynovod. Sice se neshodli na přesné době termínu (snad s ohledem právě na ty české lhůty a časy), ale pomohl mi kamarád Google a zkušenosti zahraničních stavebních firem. Ty říkají, jak se tak dalo už čekat, že nové potrubí se asi hned tak rychle, třeba přes noc, nepostaví a celý proces výstavby může trvat až několik měsíců. Záleží prý na projektu, vzdálenosti a dalších parametrech, takže doba se může prodloužit o řadu dalších měsíců. Doufejme proto, že i v tuzemsku se nejen pro výstavbu plynovodů k podobným lhůtám brzy dostaneme.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Plynovod , plyn , Energetika , Polsko , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek