KOMENTÁŘ | Česko chce energetickou nezávislost na Rusku, pomoci mohou nové plynovody. Má to ale háček

Možná to ještě není všem lidem v Čechách jasné, že i kvůli neschopnosti lidí, jako jsou Andrej Babiš či Karel Havlíček z ANO, kteří „zaručeně“ rozumí energetice, má Česká republika v právě probíhající energetické krizi velký problém. Nejen s cenami, ale s tím, že už mohla mít v zemi položené potřebné plynové potrubí k zemím s mořskými přístavy, jako třeba do Polska (viz slovenská úspěšně otevřená plynová stavba), z něhož mohl proudit nejen plyn z LNG terminálů, ale nemá. Navíc osm let vlády populistů a socialistů nevedlo ani k obnově dodávek třeba od norských dodavatelů plynu (proč, vždyť přece ruský plyn byl levnější) nebo jiných.

Dáte mi jistě za pravdu, milí čtenáři, že když by tohle bylo, s velkou pravděpodobností by mohla být i cena zmíněné suroviny na domácím trhu jiná. Ale máte pravdu, na kdyby se nehraje. Jenže o to víc je vyřvávání o neschopnosti současné vlády s bojem proti energetické krizi kopáním si do vlastních kotníků. Na druhou stranu, víme jaké jsou v tuzemsku stavební předpisy, všemožné lhůty a schvalovací procesy. Máme tedy šanci na nové plynovody v brzké době?

Energetičtí odborníci tvrdí, že před Českem stojí tři náročné zimy, než se prý podaří zásobování energiemi stabilizovat. Řeknete si, no tak co, proč tu psát o tom, že jsme neschopní postavit potrubí, když bude za tři roky klid. A to se přece dá nějak přežít, ne? Možná se vám to nebude líbit, milí čtenáři, ale energetičtí odborníci mluví o tom, že nejen pokládat nové potrubí na plyn je nutné, ale ještě lepší je začít pořádně s energiemi šetřit, být s palivy více účinní a hledat nové energetické zdroje. Kromě případné stavby nových plynovodů, spojující terminály na LNG plyn (ty jsou většinou v mořských přístavech), je tak třeba podle Václava Bartušky, zvláštního velvyslance České republiky pro otázky energetické bezpečnosti, také jasné, což uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že se nedá očekávat rychlé uzavření dlouhodobých smluv na dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) s hlavními dodavateli, tedy Spojenými státy a Katarem, neboť podobné smlouvy se dojednávají několik let.

Možná si řeknete, že se sice mluví o potřebě nových plynovodů, které mají eliminovat závislost na ruském agresorovi a jeho nevypočitatelných dodávkách paliv, ale vlastně proč? Když třeba prý postačí dohoda s Němci o spoluúčasti na výstavbě LNG terminálu v Baltu a pak plyn dopravit už stávajícími rourami domů. Přesto se objevuje i otázka, kterou jsem našel v jednom diskusním fóru k danému tématu. Tedy: Proč se česká vláda nesnaží v této krizové situaci (tak jak to udělali třeba už Nizozemci nebo Němci) upravit stavební regule tak, aby se výrazně zkrátila doba výstavby pro kritickou infrastrukturu, jakou třeba můžou být právě plynovody. Zdá se, že by volání po tom, aby se zbytečná byrokracie, spojené v tuzemsku s výstavbou silnic, železnic, ale i dalších položek kritické infrastruktury, výrazně zkrátila tak, aby celý schvalovací proces netrval desítky let, ale jen měsíce, může začít být silným argumentem pro změny. Že je takový směr uvažování správný, potvrdila serveru EuroZprávy.cz i ekonomka Danuše Nerudová: „Díky tomu budeme moci pružně zajišťovat dodávky energií a zrychlíme výrobu novými větrnými elektrárnami nebo bioplynovými stanicemi.“

Tak co s tím? Vždyť řada energetických expertů upozorňuje na to, že každé řešení k energetické nezávislosti na Rusku, které by počítalo s výstavbou nových plynovodů, se protáhne o roky. Na vině jsou zmiňované povolovací lhůty v různých posuzovacích řízeních. Ideální je prý tak nejen začít s přípravou těchto staveb, ale mezitím spíše využít již do země položené plynové trubky. Je nutno také říci, že na začátku června letošního roku se česká a polská vláda dohodly na oživení dříve zastaveného miliardového projektu plynovodu Stork II propojujícího obě země. Díky němu by se mohl do Česka vozit plyn odjinud než z Ruska, a to právě z polských terminálů na tekutý plyn LNG. Snad pomohou nejen letos, ale i v dalších letech, vládou domluvené dodávky plynu z LNG terminálů, byť za vyšší, tedy spotové ceny.

Ptal jsem se lidí od fochu, jak dlouho může trvat postavit nový plynovod. Sice se neshodli na přesné době termínu (snad s ohledem právě na ty české lhůty a časy), ale pomohl mi kamarád Google a zkušenosti zahraničních stavebních firem. Ty říkají, jak se tak dalo už čekat, že nové potrubí se asi hned tak rychle, třeba přes noc, nepostaví a celý proces výstavby může trvat až několik měsíců. Záleží prý na projektu, vzdálenosti a dalších parametrech, takže doba se může prodloužit o řadu dalších měsíců. Doufejme proto, že i v tuzemsku se nejen pro výstavbu plynovodů k podobným lhůtám brzy dostaneme.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

komentář Plynovod plyn Energetika Polsko Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy