Už před 17. listopadem 1989 se opozice pokusila založit politickou stranu

Praha - Část opozice se dva roky před listopadovým převratem pokusila založit legální hnutí Demokratickou iniciativu, které by se nebáli normální občané a jejíž činnost by vystoupila z disidentského ghetta. Týden před převratem se pokusili zaregistrovat politickou stranu Nezávislí.

Dva roky před Sametovou revolucí část protikomunistické opozice kolem Bohumila Doležala a Emanuela Mandlera založila Demokratickou iniciativu jako občanskou organizaci, která neměla právní charakter a nešla ze strany režimu snadno zrušit. "Chtěli jsme udělat takovou iniciativu, která by byla přístupná široké veřejnosti," řekl agentuře Mediafax Bohumil Doležal, politolog a spoluzakladatel Demokratické iniciativy."Naším cílem bylo přitáhnout normální lidi, aby to nebyla další aktivita omezená na disidentské ghetto," pokračoval a dodal, že jim šlo o to využít možností, které se už tenkrát nabízely, a oslovit širší veřejnost. "Chtěli jsme něco, čeho se lidé nebudou bát, protože účastí na disidentských aktivitách se oprávněně běžný občan bál," řekl Doležal.Týden před událostmi na Národní třídě se lidé z Demokratické iniciativy pokusili na ministerstvu vnitra zaregistrovat politickou stranu Nezávislí. "Chtěli jsme založit stranu mimo Národní frontu s programem vycházejícím z tradic českého liberalismu. Než nás stačili zavřít, tak přišla revoluce," vzpomíná Doležal. "Náš přístup byl jiný než většiny disidentů z Charty kolem Václava Havla, kteří dávali důraz na nepolitičnost," uvedl a dodal, že pozdější vývoj potvrdil, že disidentský koncept se uskutečnit nedá.Po revoluci se iniciativa přidružila k Občanskému fóru, v létě 1990 z OF členové původní Demokratické iniciativy vystoupili a přejmenovali stranu na Liberálně demokratickou stranu. Současně s nimi vzniklo také Liberální hnutí, které bylo jejich paralelou, i když názorově byli dost rozdílní. "My jsme byli orientováni daleko víc doprava než hnutí, proto mezi námi vypukly spory. Liberální hnutí však mělo podporu z německé Freie Demokratische Partei (FDP), a tak jsme se dostali na vedlejší kolej," dodal Doležal."Demokratická iniciativa prosazovala po vzoru Velké Británie klasickou parlamentní demokracii založenou na klasických politických stranách," komentoval iniciativu politolog Jan Kubáček. Podle něj ztroskotali na tom, že neměli výraznou tvář. "Neměli politickou osobnost, nikdo neuměl představit jejich program tak, aby si získali přízeň obyvatel," pokračoval. Podle jeho slov byl program iniciativy dobrý, ale protože představitelé strany byli intelektuálové, tak své cíle podávali zdlouhavě, široce. "Lidi chtěli jasně slyšet, co pro ně Demokratická iniciativa udělá. Chtěli jasná, stručně podaná fakta. To jim nikdo z iniciativy nedal," dodal politolog.

Související

Více souvisejících

17. listopad disidenti

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 15 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy