Půjčka MMF je proti zdravému rozumu! Suverenita protestuje, jde do ulic

Praha - Zvažovaná půjčka ve výši zhruba 90 miliard korun z rezerv České národní banky (ČNB) pro Mezinárodní měnový fond (MMF) je trnem v oku hnutí Suverenita Jany Bobošíkové (SBB). Jeho příznivci ohlásili na středeční odpoledne protest před Úřadem vlády, kde mají ministři záměr posuzovat.

"Je naprosto proti zájmům České republiky i proti zdravému rozumu, aby naši občané platili dluhy, které nezpůsobili. To vše v ekonomické situaci, kdy se sama ČR potýká s dluhy, vláda zvyšuje daně a zdražuje sociální a zdravotní služby," uvedla předsedkyně SBB Jana Bobošíková. Protest jí a jejích blízkých začne před Úřadem vlády od 16 hodin.

Členové a příznivci SBB mají před Strakovou akademií zazpívat českou hymnu a připomenout kabinetu, že "státním symbolem naší země je lev, nikoliv bruselské hvězdy". Podle Bobošíkové by si měli politici uvědomit, že slíbili věrnost České republice a ne prosazování zájmů německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. "Suverenita jednoznačně podporuje odmítavé stanovisko prezidenta republiky Václava Klause, který považuje další zadlužování naší země za nebezpečné s tím, že poskytování dalších peněz eurozóně problém jen odsouvá, prodražuje, ale neřeší," zmínilo hnutí ve svém prohlášení. Podle něj se v 18 hodin přesune protest na nedaleký Klárov, kde podpoří obdobnou akci hnutí Svobodných Petra Macha.

Půjčka na záchranu eura má podporu ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek z ní podle svých slov radost nemá, Česko si ale podle něj nemůže dovolit v Evropě zůstat osamocené "jen s Velkou Británií a orbánským Maďarskem". Osobně by ale uvítal zapůjčení nižší částky.

Naopak proti odeslání peněz jsou vládní Věci veřejné. Jejich předseda Radek John varoval, že Česko nikde nemá záruky, že částka nenávratně nezmizí. Pozice ODS a premiéra Petra Nečase je zatím spíš zdrženlivá.

Vláda by měla ve středu rozhodnout nejen o tom, jak se k případné půjčce postaví, ale také o tom, koho všeho nechá rozhodnout. Zatímco podle Kalouska je klíčová vůle především ČNB, Věci veřejné stejně jako opoziční ČSSD chtějí debatu přenést také do parlamentu a ideálně do ní zapojit i veřejnost. Česko by mělo o svém rozhodnutí mít jasno během příštího týdne.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Jana Bobošíková

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

před 41 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 2 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 5 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy