Půjčka MMF je proti zdravému rozumu! Suverenita protestuje, jde do ulic

Praha - Zvažovaná půjčka ve výši zhruba 90 miliard korun z rezerv České národní banky (ČNB) pro Mezinárodní měnový fond (MMF) je trnem v oku hnutí Suverenita Jany Bobošíkové (SBB). Jeho příznivci ohlásili na středeční odpoledne protest před Úřadem vlády, kde mají ministři záměr posuzovat.

"Je naprosto proti zájmům České republiky i proti zdravému rozumu, aby naši občané platili dluhy, které nezpůsobili. To vše v ekonomické situaci, kdy se sama ČR potýká s dluhy, vláda zvyšuje daně a zdražuje sociální a zdravotní služby," uvedla předsedkyně SBB Jana Bobošíková. Protest jí a jejích blízkých začne před Úřadem vlády od 16 hodin.

Členové a příznivci SBB mají před Strakovou akademií zazpívat českou hymnu a připomenout kabinetu, že "státním symbolem naší země je lev, nikoliv bruselské hvězdy". Podle Bobošíkové by si měli politici uvědomit, že slíbili věrnost České republice a ne prosazování zájmů německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. "Suverenita jednoznačně podporuje odmítavé stanovisko prezidenta republiky Václava Klause, který považuje další zadlužování naší země za nebezpečné s tím, že poskytování dalších peněz eurozóně problém jen odsouvá, prodražuje, ale neřeší," zmínilo hnutí ve svém prohlášení. Podle něj se v 18 hodin přesune protest na nedaleký Klárov, kde podpoří obdobnou akci hnutí Svobodných Petra Macha.

Půjčka na záchranu eura má podporu ministra zahraničí a šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek z ní podle svých slov radost nemá, Česko si ale podle něj nemůže dovolit v Evropě zůstat osamocené "jen s Velkou Británií a orbánským Maďarskem". Osobně by ale uvítal zapůjčení nižší částky.

Naopak proti odeslání peněz jsou vládní Věci veřejné. Jejich předseda Radek John varoval, že Česko nikde nemá záruky, že částka nenávratně nezmizí. Pozice ODS a premiéra Petra Nečase je zatím spíš zdrženlivá.

Vláda by měla ve středu rozhodnout nejen o tom, jak se k případné půjčce postaví, ale také o tom, koho všeho nechá rozhodnout. Zatímco podle Kalouska je klíčová vůle především ČNB, Věci veřejné stejně jako opoziční ČSSD chtějí debatu přenést také do parlamentu a ideálně do ní zapojit i veřejnost. Česko by mělo o svém rozhodnutí mít jasno během příštího týdne.

Související

Evropská Unie

KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?

S federálním uspořádáním států se v současné době můžeme setkat na všech kontinentech světa, nikde bychom však nenarazili na dvě zcela totožné federace. I z toho důvodu je velice obtížné federaci jako politické uspořádání státu obecně definovat a přesně vymezit. Nemožnost přesné definice poté způsobuje rozpory mezi jednotlivými teoretiky – každý z nich totiž federaci přisuzuje odlišné charakteristiky. Napříč různícími se definicemi nakonec přeci jen nacházíme několik shodných prvků, které jsou pro federace typické. Splňuje současná Evropská unie tyto prvky a je ji tedy možné za federaci také označit?

Více souvisejících

Suverenita Jana Bobošíková

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy