Koaliční politici prezidentův projev chválí, opozice je k němu kritická

Praha - Zatímco představitelé vládní koalice se předhánějí ve zmínkách o výstižnosti prezidentova novoročního projevu, opoziční politici poukazují v řeči Václava Klause na slabá místa. Sám prezident se přitom důkladnějšímu zhodnocení vlády a opozice ve svém projevu vyhnul.

"Prezident Klaus podle mého názoru vystihl dva ústřední problémy ovlivňující kvalitu života v ČR. Doposud nedořešené problémy eurozóny, které ovlivňují i naši ekonomickou stabilitu a rozštěpenost české veřejné scény, kdy řada osobních ambic, snaha vyvléci se z politické a veřejné odpovědnosti blokuje přijetí i všeobecně uznávaných řešení a tolik potřebných změn," prohlásil předseda VV Radek John.Podle něj jde o apel směřovaný ke koalici, opozičním stranám, ale i zájmovým a stavovským organizacím. "Úplně s panem prezidentem sdílím přesvědčení, že osobní aktivita, entuziasmus a individuální píle je to nejpotřebnější pro pozitivní vývoj našeho společenství," uvedl John.Šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta si jako zásadní vybral tezi Klausova projevu, podle které jsou reformy sice neoblíbené slovo, přesto jsou ale nutné a potřebné. "Vnímám to jako oprávněnou kritiku reformní vládní koalice, ale též, a to především, jako výzvu koalici znovu dát dohromady reformy, dokončit je v celku a dovést ke konkrétním výsledkům," zmínil Bárta.Předseda poslanců VV přiznal, že žádná z reformních změn stávající vládní koalice není plně dokončená. "Není možné aplikovat důchodovou reformu bez principů mezigenerační solidarity, zdravotní reformu bez provedení jasných úspor. Musíme je proměnit v ekonomicky smysluplné a ve společnosti obhajitelné projekty," prohlásil Bárta."Myslím, že projevy pana prezidenta - a zejména ty novoroční - jsou poněkud stereotypní. Možná by příznivou a příjemnou změnou bylo, pokud by nás Václav Klaus už příště, tedy naposledy, na Nový rok nezahrnoval svými 'moudrostmi'," glosoval vystoupení hlavy státu předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek."Pád naší země do recese je neodvratný nejen z důvodů velkých problémů eurozóny, ale zejména proto, že takzvané reformy prováděné Nečasovou vládou s Klausovou podporou jdou naprosto bludným směrem," prohlásil Paroubek a dodal: "Vláda se v rozpočtu státu za Klausova spokojeného vrnění proškrtala až k dalšímu poklesu ekonomiky. Václav Klaus v minulosti ekonomiku řídil naprosto diletantským způsobem a nyní má ještě odvahu radit."Předseda NS-LEV 21 se pozastavil také nad prezidentovou kritikou nenaplněných očekávání českého členství v EU, protože podle Paroubka geografická poloha Česka jinou alternativu než evropskou integraci nenabízela.Paroubek také připomněl, že Václav Klaus je ve vysoké ústavní funkci už potřetí v době, kdy české hospodářství klesá. Poukázal přitom šestiprocentní růst HDP z let 2005 až 2007, kdy zemi vládla ČSSD právě pod Paroubkovým vedením. "Tehdy byl Klausův vliv na hospodářskou politiku státu minimální, protože jsem jej v době, kdy jsem byl premiérem, zkrátka nepřipustil," uzavřel šéf NS-LEV 21.Kladně se prezidentovu novoročnímu vystoupení vyjádřil už premiér Petr Nečas (ODS) a vicepremiérka Karolína Peake (VV). Přílišnou obecnost a absenci reakcí na letošní obavy lidí ze ztráty práce a zdražování vytkl Klausovu projevu naopak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici novoroční projev prezidenta

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy