Koaliční politici prezidentův projev chválí, opozice je k němu kritická

Praha - Zatímco představitelé vládní koalice se předhánějí ve zmínkách o výstižnosti prezidentova novoročního projevu, opoziční politici poukazují v řeči Václava Klause na slabá místa. Sám prezident se přitom důkladnějšímu zhodnocení vlády a opozice ve svém projevu vyhnul.

"Prezident Klaus podle mého názoru vystihl dva ústřední problémy ovlivňující kvalitu života v ČR. Doposud nedořešené problémy eurozóny, které ovlivňují i naši ekonomickou stabilitu a rozštěpenost české veřejné scény, kdy řada osobních ambic, snaha vyvléci se z politické a veřejné odpovědnosti blokuje přijetí i všeobecně uznávaných řešení a tolik potřebných změn," prohlásil předseda VV Radek John.Podle něj jde o apel směřovaný ke koalici, opozičním stranám, ale i zájmovým a stavovským organizacím. "Úplně s panem prezidentem sdílím přesvědčení, že osobní aktivita, entuziasmus a individuální píle je to nejpotřebnější pro pozitivní vývoj našeho společenství," uvedl John.Šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta si jako zásadní vybral tezi Klausova projevu, podle které jsou reformy sice neoblíbené slovo, přesto jsou ale nutné a potřebné. "Vnímám to jako oprávněnou kritiku reformní vládní koalice, ale též, a to především, jako výzvu koalici znovu dát dohromady reformy, dokončit je v celku a dovést ke konkrétním výsledkům," zmínil Bárta.Předseda poslanců VV přiznal, že žádná z reformních změn stávající vládní koalice není plně dokončená. "Není možné aplikovat důchodovou reformu bez principů mezigenerační solidarity, zdravotní reformu bez provedení jasných úspor. Musíme je proměnit v ekonomicky smysluplné a ve společnosti obhajitelné projekty," prohlásil Bárta."Myslím, že projevy pana prezidenta - a zejména ty novoroční - jsou poněkud stereotypní. Možná by příznivou a příjemnou změnou bylo, pokud by nás Václav Klaus už příště, tedy naposledy, na Nový rok nezahrnoval svými 'moudrostmi'," glosoval vystoupení hlavy státu předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek."Pád naší země do recese je neodvratný nejen z důvodů velkých problémů eurozóny, ale zejména proto, že takzvané reformy prováděné Nečasovou vládou s Klausovou podporou jdou naprosto bludným směrem," prohlásil Paroubek a dodal: "Vláda se v rozpočtu státu za Klausova spokojeného vrnění proškrtala až k dalšímu poklesu ekonomiky. Václav Klaus v minulosti ekonomiku řídil naprosto diletantským způsobem a nyní má ještě odvahu radit."Předseda NS-LEV 21 se pozastavil také nad prezidentovou kritikou nenaplněných očekávání českého členství v EU, protože podle Paroubka geografická poloha Česka jinou alternativu než evropskou integraci nenabízela.Paroubek také připomněl, že Václav Klaus je ve vysoké ústavní funkci už potřetí v době, kdy české hospodářství klesá. Poukázal přitom šestiprocentní růst HDP z let 2005 až 2007, kdy zemi vládla ČSSD právě pod Paroubkovým vedením. "Tehdy byl Klausův vliv na hospodářskou politiku státu minimální, protože jsem jej v době, kdy jsem byl premiérem, zkrátka nepřipustil," uzavřel šéf NS-LEV 21.Kladně se prezidentovu novoročnímu vystoupení vyjádřil už premiér Petr Nečas (ODS) a vicepremiérka Karolína Peake (VV). Přílišnou obecnost a absenci reakcí na letošní obavy lidí ze ztráty práce a zdražování vytkl Klausovu projevu naopak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Související

Marian Jurečka

Jurečka představil nový návrh růstu platů v politice

Jen o 6,9 procenta místo původně avizovaných 14 procent mají stoupnout platy politiků v příštím roce. Navrhne to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Řekl to dnes v diskuzním pořadu Partie. Debatovat chce i o tom, aby výdělky soudců a státních zástupců rostly stejně jako ostatním ústavním činitelům.

Více souvisejících

politici novoroční projev prezidenta

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy