Praha - Stínový ministr spravedlnosti a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc byl hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu, v nichž se vyjádřil ke kauze odposlechů Pavla Béma a podnikatele Janouška. V odposleších byl zmiňován člen ČSSD Petr Hulinský. Podle slov Tejce i on bude muset podat straně vysvětlení.
„Určitě to pro Petra Hulinského není příjemná zpráva a my se budeme ptát. Přesto bych nesrovnával pozici Hulinského s postavením Pavla Béma v odposleších. Petr Hulinský se zatím provinil jen tím, že se o něm hovořilo, žádnou kauzu, kterou by ovlivňoval, jsme neslyšeli,“ pronesl v pořadu Jeroným Tejc.Podle stínového ministra spravedlnosti by Bezpečnostní informační služba (BIS) měla předložit veškerý spis - pokud byl veden - vládě či premiérovi a ta by ho měla sdělit následně veřejnosti. Občané mají právo vědět, kdo ovlivňuje nejenom pražskou politiku.
„Nejtransparentnější“ střet zájmůVysvětlení ředitele BIS Jiřího Langa, zdali vedla spis na pražské podnikatele a jestli odposlechy unikly do bezpečnostní agentury ABL, mělo zaznít včera na jednání Komise pro kontrolu BIS. To se nestalo. Důvodem byl požadavek Richarda Dolejše, předsedy komise a člena ČSSD, aby byl z jednání vyloučen David Kádner z VV, který v ABL dříve pracoval.„Myslím si, že transparentnější střet zájmu si nemůžeme představit. O tom, zdali odposlechy unikly z BIS do ABL, aby rozhodoval bývalý zaměstnanec ABL jako člen komise, není možné mluvit.“ Podle Jeronýma Tejce jde o stejný případ, jako když premiér Petr Nečas argumentoval, proč se ministrem vnitra nemůže stát Radek John. Překážkou tehdy bylo napojení VV na bezpečnostní agenturu ABL.To, že v Komisi pro kontrolu BIS sedí i její bývalý pracovník František Bublan stínový ministr vnitra za ČSSD, jako problém nevidí. Bublan podle něj už delší dobu v BIS nepůsobí, sám přešel do civilní rozvědky, která nemá s BIS vřelé vztahy, a navíc je u veřejnosti oblíbený. Jeho nestrannost podle svých slov nezpochybnil ani nikdo z koalice.
Obsah spisu by měl být zveřejněnPodle Jeronýma Tejce je jediným možným řešením zveřejnit celý spis a orgány činné v trestním řízení by měly zahájit vyšetřování. V současnosti už probíhá šetření v rámci komise BIS, na kterou dohlíží státní zástupce a jeho přítomnost by měla zajišťovat objektivitu.
Ředitel BIS Jiří Lang včera pro Hospodářské noviny uvedl, že BIS „je služba, která nemá kontrolu“. To Jeroným Tejc potvrdil. Sám se v minulém volebním období podle svých slov snažil iniciovat přijetí zákona o kontrole zpravodajských služeb. Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD je to chyba všech vlád od roku 1994, že zákon přijat nebyl.Podle něj je nutná kontrola zpravodajských služeb. Měla by být vytvořena komise, která by se skládala z 3 až 5 důvěryhodných odborníků majících přístup k informacím zpravodajských služeb. V současnosti má komise pro kontrolu jen velmi omezené informace. Podle Tejce by poté komise odborníků měla mít přístup k tomu, jaké informace BIS předkládá politikům a jak oni s nimi nakládají.
Související
Tejc je novým náměstkem pro boj proti korupci a pro vězeňství
Dělají z nás blázny? Mlčení budí dohady, sociální demokraté jsou jednáním s ANO znepokojeni
Jeroným Tejc , Petr Hulinský , Korupce
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák