Tejc z ČSSD: I Hulinský bude muset vysvětlovat

Praha - Stínový ministr spravedlnosti a místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc byl hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu, v nichž se vyjádřil ke kauze odposlechů Pavla Béma a podnikatele Janouška. V odposleších byl zmiňován člen ČSSD Petr Hulinský. Podle slov Tejce i on bude muset podat straně vysvětlení.

„Určitě to pro Petra Hulinského není příjemná zpráva a my se budeme ptát. Přesto bych nesrovnával pozici Hulinského s postavením Pavla Béma v odposleších. Petr Hulinský se zatím provinil jen tím, že se o něm hovořilo, žádnou kauzu, kterou by ovlivňoval, jsme neslyšeli,“ pronesl v pořadu Jeroným Tejc.Podle stínového ministra spravedlnosti by Bezpečnostní informační služba (BIS) měla předložit veškerý spis - pokud byl veden - vládě či premiérovi a ta by ho měla sdělit následně veřejnosti. Občané mají právo vědět, kdo ovlivňuje nejenom pražskou politiku.

„Nejtransparentnější“ střet zájmůVysvětlení ředitele BIS Jiřího Langa, zdali vedla spis na pražské podnikatele a jestli odposlechy unikly do bezpečnostní agentury ABL, mělo zaznít včera na jednání Komise pro kontrolu BIS. To se nestalo. Důvodem byl požadavek Richarda Dolejše, předsedy komise a člena ČSSD, aby byl z jednání vyloučen David Kádner z VV, který v ABL dříve pracoval.„Myslím si, že transparentnější střet zájmu si nemůžeme představit. O tom, zdali odposlechy unikly z BIS do ABL, aby rozhodoval bývalý zaměstnanec ABL jako člen komise, není možné mluvit.“ Podle Jeronýma Tejce jde o stejný případ, jako když premiér Petr Nečas argumentoval, proč se ministrem vnitra nemůže stát Radek John. Překážkou tehdy bylo napojení VV na bezpečnostní agenturu ABL.To, že v Komisi pro kontrolu BIS sedí i její bývalý pracovník František Bublan stínový ministr vnitra za ČSSD, jako problém nevidí. Bublan podle něj už delší dobu v BIS nepůsobí, sám přešel do civilní rozvědky, která nemá s BIS vřelé vztahy, a navíc je u veřejnosti oblíbený. Jeho nestrannost podle svých slov nezpochybnil ani nikdo z koalice.

Obsah spisu by měl být zveřejněnPodle Jeronýma Tejce je jediným možným řešením zveřejnit celý spis a orgány činné v trestním řízení by měly zahájit vyšetřování. V současnosti už probíhá šetření v rámci komise BIS, na kterou dohlíží státní zástupce a jeho přítomnost by měla zajišťovat objektivitu.

Ředitel BIS Jiří Lang včera pro Hospodářské noviny uvedl, že BIS „je služba, která nemá kontrolu“. To Jeroným Tejc potvrdil. Sám se v minulém volebním období podle svých slov snažil iniciovat přijetí zákona o kontrole zpravodajských služeb. Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD je to chyba všech vlád od roku 1994, že zákon přijat nebyl.Podle něj je nutná kontrola zpravodajských služeb. Měla by být vytvořena komise, která by se skládala z 3 až 5 důvěryhodných odborníků majících přístup k informacím zpravodajských služeb. V současnosti má komise pro kontrolu jen velmi omezené informace. Podle Tejce by poté komise odborníků měla mít přístup k tomu, jaké informace BIS předkládá politikům a jak oni s nimi nakládají.

Související

Jeroným Tejc

Tejc je novým náměstkem pro boj proti korupci a pro vězeňství

Dosavadní politický náměstek ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) Jeroným Tejc se stal jejím čtvrtým odborným náměstkem. Na starosti bude mít sekci pro boj s korupcí, pro agendu milostí, odškodňování a vězeňství. ČTK to dnes sdělila Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva.

Více souvisejících

Jeroným Tejc Petr Hulinský Korupce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy