Rozhovor: Svobodu překvapilo, že mají komunisté v současnosti takovou podporu

Praha - Místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda je překvapen, že i dvacet let od pádu režimu mají komunisté tak vysoký počet příznivců a že stále vysoký počet Čechů má negativní názor na náboženství a církev. Svoboda to uvedl v rozhovoru pro agenturu Mediafax.

REP.: Jak jste prožíval listopad 1989?

P.S.: V roce 1989 jsem pracoval jako vedoucí autorskoprávního oddělení Suprafonu v Praze u Václavského náměstí. Tam byla dost aktivní protikomunistická buňka, takže když došlo na revoluci, tak se tam vybudovalo logistické zázemí pro studenty, kteří tenkrát byli okolo sochy sv. Václava. Druhá má vzpomínka byla, že se revoluce odehrávala okolo svatořečení Anežky České a já jsem mohl jet do Říma na svatořečení. Rád také vzpomínám na to, jak se v době revoluce k sobě lidé tři týdny chovali, to bylo lidsky něco absolutně mimořádného a krásného. Jak se ale věci začaly stabilizovat, tak se bohužel vztahy mezi lidmi vracely v uvozovkách do normálu.

REP.: Když zhodnotíte uplynulých dvacet let, co vás překvapilo, že šlo lépe, než jste čekal a co vás naopak zklamalo?

P.S.: Možná, že člověk není realista, ale optimista a možná, že optimismus je dán tím, že máme nedostatek informací. Překvapilo mě, že i dvacet let po revoluci mají komunisté svých 13 procent. Překvapuje mě, že také dvacet let po revoluci je tento národ v zajetí Aloise Jiráska a jeho představ o jezuitském temnu a odporu ke všemu, co v sobě má závaznost k náboženství a o církvi a farářích ani nemluvě. Tím si lidé škodí sami sobě.

REP.: Domníváte se, že tento negativní názor na náboženství a církev z národa nějakým způsobem vyprchá?

P.S.: V tom směru jsem optimista, ale potřebujeme tak dvě generace k tomu, abychom se jako národ normalizovali, abychom se dostali ke slušnosti. Než na to ale přijdeme, tak to bude ještě chvíli trvat.

REP.: Jaké dědictví po minulém období je podle vás to nejhorší?

P.S.: Po komunistech jsme zdědili úpadem etiky. Těch čtyřicet let totality se projevuje v tom, že se říkalo, kdo nekrade každou hodinu, okrádá svoji rodinu. Z toho jsme se ale bohužel ještě nevyléčili. To vede k tomu, že se u nás ještě neumožnil vznik normální přiměřeně bohaté střední třídy. My máme velmi bohaté lidi, pak drobné podnikatelé, kteří pracují 16 hodin denně, aby svůj podnik udrželi, ale takto nemá střední třída vypadat.

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy