Paroubek: Obamova politika ohledně protiraketové obrany je realističtější

Praha - Politika administrativy Baracka Obamy v oblasti protiraketové obrany je realističtější, než přístup jeho předchůdce George W. Bushe. Po setkání s náměstkyní ministryně zahraničí Spojených států Ellen Tauscherovou to v pondělí řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Myslím, že někteří politici by měli upustit od chápání protiraketové obrany, jak jí pojímal předchozí prezident Bush, tedy křižáckého tažení proti zlu, ale dívat se na problematiku realističtěji, tak jak ji chápe Obamova administrativa," řekl po setkání s Tauscherovou předseda sociální demokracie.

Tauscherová podle Paroubka řekla zásadní věc, a to tu, že Spojeným státům nehrozí ze strany Ruska žádné nebezpečí. "A sám bych dodal, že ani jejich spojencům," poznamenal šéf socialistů.

Náměstkyně seznámila předsedu ČSSD podle jeho slov s novým obranným konceptem, který přijíždí do Česka představit. "Tento projekt by se skládal ze čtyř fází. V té první fázi naplánované do roku 2011 by mělo dojít k umístění předsunutých senzorů a umístění raket SM-3 na lodě Aegis použitelné proti raketám středního doletu," připomněl Paroubek. Ten také uvedl, že náměstkyně mu připomněla, že v Íránu došlo od roku 2006 ke ztrojnásobení počtu raket středního doletu. "Do roku 2015 by se potom měl uplatnit pozemní systém s raketami SM-3," dodal předseda ČSSD.

Paroubek upozornil na to, že zatím nemá detailní informace o novém obranném systému, "Jakmile je ovšem budeme mít, chceme otevřít odbornou i veřejnou debatu," dodal. K debatě by se měli vyjádřit podle šéfa ČSSD také odborníci na bezpečnost.

Paroubek přiznal, že je rád, že se potvrdilo stanovisko jeho strany, která zmírňovala strach z íránských raket středního doletu. "Původně bylo plánování, že Írán je bude mít připraven v roce 2015 až 2017, Tauscherová ovšem informovala, že tady bude mít Írán skluz, takže je dostatek času možná i více než 10 let," dodal Paroubek.

Náměstkyně americké ministryně zahraničí seznámila předsedu ČSSD s informacemi o vývoji íránského jaderného programu. Informace jsou to znepokojivé, pokud Írán vyvine jadernou zbraň, bude to nutit země jako Egypt nebo Saúdská Arábie adekvátně reagovat, informovala Paroubka podle jeho slov Tauscherová.

Související

protiraketová obrana

KOMENTÁŘ: Zdroj stability i napětí. Před 50 lety se Moskva a Washington domluvily na omezení protiraketové obrany

Na pozadí současných vyhrocených vztahů mezi Západem a Moskvou stojí za to připomenout, že právě před půlstoletím vrcholila politika détente, neboli snaha uvolnit studenoválečné napětí mezi dvěma tehdejšími supervelmocemi. Sovětský vůdce Leonid Brežněv a americký prezident Richard Nixon podepsali 26. května 1972 v Kremlu smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (SALT) a také smlouvu o omezení obrany proti balistickým raketám. Druhá, byť je veřejnosti méně známa, byla velmi pozoruhodná: necelých deset let od karibské krize, kdy Moskva a Washington balancovaly na pokraji jaderné války, přistoupily na princip vzájemně zaručeného zničení coby garanci míru a stability.
Protiraketový systém Aegis

NÁZOR: Na místě jsou rázná opatření vůči KLDR, soudí analytik

Severokorejský raketový program postupuje, varuje Richard Weitz, analytik z think tanku Hudson Institute. V komentáři pro server National Interest upozorňuje, že za uplynulý měsíc provokace Pchjongjangu zahrnovaly představení nových, obtížně detekovatelných střel s plochou dráhou letu, mobilních kolejových odpalovacích zařízení, vlastního tekutého raketového paliva i prototypu hypersonického kluzáku.

Více souvisejících

protiraketová obrana Jiří Paroubek Barack Obama

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 49 minutami

před 1 hodinou

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Orbán terčem kritiky. Von der Leyenová řekla, proč mu vyčítá jeho postoj k válce na Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu tvrdě kritizovala maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho „tulení“ k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zmínila také maďarský příklon k Číně a tvrdou migrační politiku současné vlády. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy