Havel převzal medaili za zásluhy o boj za demokracii a lidská práva

Praha - Exprezident Václav Havel převzal v úterý na konferenci Cesta z okovů, kterou pořádá Senát k 20. výročí pádu komunistického režimu, pamětní medaili Senátu za zásluhy o boj za demokracii a lidská práva. Havel ve svém projevu přednesl několik desítek jmen osob, které se o demokracii zasloužily.

Exprezident připomněl nejen činnost disidentů, ale také takzvaných prostých dělníků demokracie, kteří opisovali samizdatové texty, pořádali domácí sezení nebo předávali důležité informace. Havel vzpomněl taktéž statečné osoby v exilu, které v podstatě navázaly na exilové bojovníky.

Karel Bartošek, Jan Beneš, Egon Bondy, Vlado Čech, Petr Čepek, Viktor Dobal, Pavel Dostál, Jindřiška Hrušková, Olga Havlová, Vladimír Holan, Bohumil Hrabal, Josef Kemr, Zora Jesenská, Jan Patočka, Jan Palach, Vladimír Říha, Jiří Ruml jsou jen některá jména, která Havel ve svém projevu zmínil.

„Svoboda dala každému šanci a většina z nás ji dokázala využít. O svobodu stejně jako o kyslík ve vydýchané místnosti však můžeme přijít, o svobodu proto musíme stále bojovat,“ přitakal Havlovi mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra (ODS).

Vondra konstatoval, že s českým národem je vše poněkud komplikované. Sametovou revoluci, které ostatní státy uznávají jako významný dějinný okamžik, jsou Češi schopni nahlížet a nazývat jako chabé listopadové události. „Stejně tak je to s naší hymnou, tam, kde ostatní přidávají hrdý vykřičník, my dáváme nejistý otazník,“ připomněl Vondra. Podobně je to také se státními svátky, Češi si raději připomínají vznik první republiky, která už dávno neexistuje, než samostatnou Českou republiku, či pád totality, uvedl Vondra.

„Možnosti, které jsme nabyly po roce 1989 a které nám Západ poskytl, souvisely s tím, co se dělo předtím. V 80. letech se západní politici z různých informací dozvídali o tom, že v našich zemích existuje odpor proti diktatuře. To je přesvědčilo o tom, že se o nás mají dále zajímat a poskytnout nám šanci,“ uvedl senátor Karel Schwarzenberg, který podporoval disidenty ze zahraničí.

„Musíme ukázat Evropě, že jsme nadšení vlastenci, ne však úzkoprsí nacionalisté,“ shrnul Schwarzenberg a zdůraznil, že jedině náš respekt k jinakosti a uznání druhých potvrdí, že občané jsou svobody hodní a že skutečně věří v demokracii a vládě práva.

Herec Michal Pavlata také na konferenci zavzpomínal na euforické okamžiky před dvaceti lety. Připomněl ovšem i nešvary současné české demokracie, jako je ustrašenost, která zabránila výstavbě amerického radaru v Česku, stálá podpora takřka patnácti procent voličů komunistické straně nebo přehnaná a mnohdy nekritická nadšenost z evropské integrace. Pavlata při té příležitosti vyjádřil podporu prezidentu Václavu Klausovi, který jako jeden z mála reprezentuje opačný názorový proud k evropské integraci a funguje tak jako jistá protiváha, která nutí mnohé se ještě alespoň pozastavit a zamyslet, řekl Pavlata.

Studentský vůdce Šimon Pánek, jenž byl dalším řečníkem konference, zdůraznil, že svoboda a demokracie je dar, kterého se mnohým národům na světě stále nedostává. Připomněl však také, že stejně jako tyto národy nesmějí ani občané, které již totalita nesouží, zapomínat na to, že o demokracii je nutno stále bojovat a pečovat. Kritiku vyjádřil také vůči politikům, jejich aroganci a falešnému velikášství. „Politika je služba zaplacená z našich daní a politici by se jako služba měla chovat. Svoje ega by přitom měli nechávat za dveřmi jednacích sálů,“ shrnul Pánek.

Konference se koná pod patronací předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS). Účastni jsou kromě představitelů české politické reprezentace také předsedové a místopředsedové komor parlamentů 11 evropských postkomunistických zemí, představitelé švédského předsednictví v Radě EU, hosté z unijních institucí a ze Spojených států amerických.

Související

Více souvisejících

Václav Havel 1989

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy