Miloš Zeman založil v Hodoníně novou stranu

Hodonín - Na statku svého bývalého ministra zemědělství Jana Fencla v Hodoníně založil bývalý český premiér Miloš Zeman v sobotu v poledne svoji novou Stranu práv občanů. Sebrali jsme 3600 podpisů, které spolu s právě schválenými stanovami předložíme v pondělí ministerstvu vnitra, řekl Mediafaxu Zeman.

"Po čtrnácti dnech pak bude strana oficiálně zaregistrována," konstatoval Zeman poté, kdy v Hodoníně podepsal konstituční listiny svého nového politického subjektu.

Zeman Mediafaxu řekl, že stranu se rozhodl založit po pětiletém přesvědčování svých přátel. "Důvodem bylo nejen naléhání přátel, ale především devadesátiprocentní nespokojenost občanů se současnou politickou situací, kterou lidé opakovaně vyjadřují v průzkumech veřejného mínění," řekl Zeman.

Základní inspirací pro založeni Strany práv občanů byla podle slov Zemana "ekonomická krize a neschopnost hlavních politických stran tuto zemi z krize vyvést, poslední kapkou do číše pak bylo odložení předčasných voleb letos na podzim".

Sám Zeman do parlamentu kandidovat nehodlá. "Řešení vidím v nástupu mladších a zejména komunálních úspěšných politiků. Pokud mne sjezd zvolí, rád přijmu výzvu stát se předsedou. A budu dělat vše pro to, aby tato strana překročila pětiprocentní hranici a dostala se do parlamentu, včetně toho, že vyjedu mezi lidi s legendárním autobusem Zemák," prohlásil Zeman.

Během dvou týdnů se sejde rada krajských koordinátorů a podle slov Zemana začne strana pracovat naplno. "Chceme rozšířit práva občanů změnou volebního zákona od přímé volby prezidenta až po zastupitelskou demokracii. Vycházíme z toho, že nespokojenost občanů se současnou politikou je primárně způsobena tím, že stranické sekretariáty nabízejí často nekvalitní kandidáty a občan nemá možnost kandidátky upravovat," zdůraznil Zeman.

Přípravný výbor Zemanovy nové strany se sjel na Slovácký statek v Hodoníně již v průběhu pátku, aby sepsal partajní stanovy. V přípravném výboru nové strany zasedá kromě jiných i pět bývalých ministrů Zemanovy vlády z let 1998 až 2002. Kromě Jana Fencla to jsou ministr průmyslu Miroslav Grégr, šéf resortu školství Eduard Zeman, ministr životního prostředí Milan Kužvart a ministr dopravy Jaromír Schling.

Nová strana by měla být podle dřívějších vyjádření Miloše Zemana výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v domácí politice. Podle mínění řady politologů není nová strana bez šancí na úspěch. Voliče by mohla vzít na levém středovém spektru zejména ČSSD a Zeleným. Zeman jako předseda navíc dokázal dovést k úspěchu ČSSD a v letech 1998 až 2002 byl českým premiérem. Podařilo se mu dokonce utvořit jednobarevný sociálně demokratický kabinet, který sestavil díky takzvané opoziční smlouvě s ODS, vedené tehdy Václavem Klausem.

V roce 2002 ohlásil Zeman odchod do důchodu, od té doby žije na chalupě v Novém Veselí na Vysočině. O návrat do vysoké politiky se pokusil ještě v roce 2003, kdy však prohrál v prezidentské volbě s Václavem Klausem. Nepodpořila ho tehdy značná část poslanců sociální demokracie. Zeman poté kritizoval politiku ČSSD a po neshodách s jejím předsedou Jiřím Paroubkem sociální demokracii opustil.

Do politiky se Miloš Zeman, který patřil k výrazným osobnostem listopadových událostí z roku 1989, znovu vrátil až letos.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman strana práv občanů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy