Regulační poplatky měly jen oškubat pacienty!

Praha – Prvním hostem Interview ČT24 v tomto týdnu byl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Vyjádřil silný nesouhlas vůči naplánované reformě zdravotnictví, která je plánovaná ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Ten podle Kubka říká něco jiného, než nakonec dělá.

Ve zdravotnické reformě spatřuje hned několik sporných bodů, se kterými nemůže souhlasit. Za nesmyslný považuje souhlas obou rodičů při zákroku u potomka. Nesmyslná je i povinnost lékaře, který musí pacienta každý měsíc informovat o důsledcích dlouhodobé léčby a požadovat každý měsíc souhlas pacienta. Dalším sporným bodem je pro Kubka nemožnost přikurtovat při léčbě pacienta v nutných případech. 

Kubek nerozumí povinnosti pacienta, který si stěžuje České lékařské komoře a na své náklady proto musí opatřit kopii své zdravotní karty. Dříve mohla lékařská komora nahlédnout do složky pacienta bez zbytečného kopírování, to od teď nebude možné.

Proti všem těmto bodům navrhuje lékařská komora protinávrh, jenže ministerstvo se rozhodlo pro vytvoření svého návrhu, který však zahrnuje jen bod týkající se souhlasu obou rodičů. Avšak Kubek má za to, že jejich návrh má větší šanci, aby byl přijat. Kubek uvedl: „s politiky se jedná dobře, ale s politiky pod tlakem ještě lépe!“

Kubek souhlasí s možností pacientů připlatit si za vybraného lékaře, avšak upozorňuje, že v takovém případě nesmí dojít k situaci, kdy na tom budou tratit ostatní pacienti. Ne všichni si totiž takové zacházení budou moci zaplatit a akutní případy je nutné řešit přednostně vždy, ať už si někdo zaplatí nebo nikoli.

Částky, kterými si pacienti zajistí „lepší“ péči, jsou však podle Kubka poměrně nízké, protože za ně se musí zaplatit veškerý potřebný personál a použití operačního sálu. Takže se nebude divit, když takovou možnost většina nemocnic neumožní jednoduše proto, že se jim to nevyplatí.

Kubek také odsuzuje variantu, že by lékaři mohli přesunout jednodušší úkony na zdravotní sestry. V takové situaci totiž lékař pořád nese zodpovědnost za provedení, i když ho sám nevykoná. Navíc zdravotní sestry nejsou k řadě úkonů dostatečně erudované. Pokud by však měli lékařovu práci vykonat, je nutné, aby i nesly odpovědnost.

„Cílem regulačních poplatků bylo vytáhnout peníze z pacientů,“ uvedl v pořadu Kubek. Uvádí tíživou situaci pro nízkopříjmové občany, kteří v nutné situaci navštíví pohotovost, kde zaplatí vysoký poplatek, a pak ještě musí nakoupit léky. Za absurdní pak považuje poplatek za hospitalizaci. O hospitalizaci pacienta totiž většinou rozhoduje ošetřující lékař a pacient do toho s prominutím nemá co mluvit.

Kubek zkritizoval celkovou roli státu v českém zdravotnictví, ten totiž v poslední době vyklízí své pozice ze zdravotnictví, v čemž spatřuje Kubek rozklad státu. 

Související

Městský soud v Praze, ilustrační fotografie.

Tušl stráví 19 měsíců za mřížemi kvůli dotírání na Kubka a Flegra

Pražský městský soud v pondělí potvrdil dezinformátorovi Patriku Tušloi souhrnný trest odnětí svobody v délce 19 měsíců za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra a předchozí trestné činy. Dnešní rozhodnutí není pravomocné. 
Lékaři, ilustrační fotografie.

Odloží se stovky operací, avizují lékaři. Dohoda podle Kubka není na obzoru

Výpovědi z přesčasů už podalo více než 6100 lékařů, kteří tak budou chybět ve směnách, uvedli zástupci České lékařské komory (ČLK). V českých nemocnicích se nachází i oddělení, kde protestuje sto procent lékařů. Od prosince tak sice bude zajištěna akutní péče, ale odloží se stovky operací a tisíce ambulantních návštěv. 

Více souvisejících

Milan Kubek reformy Leoš Heger

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy