Uplynulo 23 let od Jakešova kůlu v plotě

Praha - Konec komunistického režimu v Československu opepřil 17. července 1989 projev tehdejšího generálního tajemníka ÚV KSČM Milouše Jakeše na Červeném Hrádku. Aniž by chtěl, jeho řeč byla plná humoru a prakticky jasně naznačila, že komunistická nomenklatura je u konce své moci.

Jakeš si ve své řeči několikrát stěžoval, že vláda nemá dostatečnou podporu lidu a čelí útokům chartistů. "A proto je tak důležitý, ta podpora zespodu, aby my jsme mohli říct: "Ne my si to přejem, to lid si to žádá, my s tím souhlasíme, s tím lidem. My plníme jeho vůli, a ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě, " řekl mimo jiné ve svém projevu Jakeš. A právě tato část inspirovala listopadové demonstranty k heslu: "Nechceme kůl v plotě".

Jakešův projev Československá televize neodvysílala, i přesto si na veřejnost svou cestu našel. Záznam se podařilo propašovat ven, svůj podíl na tom měl i současný ministr obrany Alexandr Vondra. Nejprve se nahrávka šířila na audiokazetách, později kolovala po celé zemi i videonahrávka. Tu později rozšířila Svobodná Evropa.

Záznam se přitom mezi lidi vůbec dostat neměl. Jednání na Červeném Hrádku v Plzni mělo totiž za cíl zmobilizovat pouze komunistické kádry. Na setkání si Jakeš sezval předsedy okresních výborů strany, aby s nimi hovořil o problémech společnosti. "Nečekejte od nás, že my otevřeně budeme provádět kritiku situace v socialistických zemích," řekl soudruhům Jakeš. "Soudruzi, ten udělal chybu, každej z nás udělal nějakou chybu, ale vždycky: Čí je to vláda? Komunistická, byla, je a bude!" ujistil tehdy posluchače, aniž by věděl, jak se mýlí. Za pět měsíců na to komunistický režim, který vládl v Československu přes čtyřicet let, padl.

Historici soudí, že pro KSČ byla v období po normalizaci charakteristická nechuť cokoli výrazně měnit. Lidé přitom očekávali posun kupředu. Společně s obecnou frustrací se tak vytvořily podmínky pro to, aby se národ zmobilizoval a vyšel do ulic.

Souhrou náhod se demonstrace 17. listopadu navíc odehrála v době, kdy většina nejvyšších komunistických představitelů odjela na své chaty a chalupy. Nebyli tak přímo v centru dění a rozhodovat za ně museli jiní. Špičky strany navíc podcenily situaci, která podle nich nepředstavovala vážnější problém.

Miloš Jakeš byl v průběhu takzvané Sametové revoluce donucen z vysoké politiky odejít. Obecně byl považován spíše za konzervativce a odpůrce zásadních politických reforem. Po propuknutí revoluce odstoupil 24. listopadu 1989 ze své funkce.

Související

Miloš Jakeš Rozhovor

Jakešův projev přispěl k pádu režimu, znamenal pro něj prohru. Přiznal, že socialismus nefunguje, říká historik

Historik Pavel Žáček je přesvědčený, že legendární projev bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, od něhož dnes uplynulo přesně 32 let, přispěl o čtyři měsíce později k pádu totalitního režimu. „Veřejnost se mohla naprosto bez cenzury přesvědčit, jaký aparátčík stanul v čele strany. Lidé viděli, že král je úplně nahý i bezbranný. Nebál bych se říci, že Jakešovo vystoupení bylo jeho životní politickou prohrou. Najednou přiznal, že socialismus, který budoval, a pro nějž žil, nefunguje,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček o vystoupení ze 17. července 1989.
Milouš Jakeš. Komentář

Bolševické zlo vítězí. Vraždy na železné oponě justici netrápí, lidský život má cenu hodinek

KOMENTÁŘ - Spravedlnost pláče, do duší pozůstalých se zavrtal zmar a bezmoc. Naopak bolševické, odporné zlo se směje. Rozhodnutí dozorujícího státního zástupce Tomáše Jarolímka, jenž zastavil trestní stíhání komunistického expremiéra Lubomíra Štrougala a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří svou nečinností měli podporovat nelidská zvěrstva na železné oponě týkající se střelby, je dalším důkazem, že česká společnost není schopná vyrovnat se s komunistickým zločinným režimem. Byť verdikt není pravomocný, je z něj možné cítit pachuť, zoufalství a prohra lidí vyznávajících svobodu. Jak je možné, že justice není ochotna potrestat pachatele sprostých vražd?

Více souvisejících

Milouš Jakeš

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy