Praha – Pořád České televize Máte slovo se v tomto týdnu nesl v „poklidném“ duchu nadávek a hysterie. Tématem bylo dřívější propouštění vězňů na svobodu, které by umožnilo některým z nich opustit vězení již po odpykání třetiny trestu.
Ve studiu byl přítomný ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který má za cíl vyřešit přeplněnost českých věznic. Dále stínový ministr rezortu Jeroným Tejc, soudkyně Petra Stará a šéf spolku Šalamoun John Bok.
Pro přeplněnost českých věznic, do kterých jsou mimo jiné zavíráni občané za to, že malují politikům na plakáty tykadla, vláda navrhuje řešení. Jedním z nich je dřívější propouštění vězňů na svobodu nebo možnost domácího vězení.
Dřívější propouštění by se týkalo pouze „prvotrestaných“. Dále by mělo obavy občanů zmírnit to, že jde o nenárokový návrh. Vězeň by neměl na propuštění po třetině trestu nárok, ale mohl by o ně požádat, což nezaručuje, že se dostane na svobodu.
O propuštění z vězení rozhoduje komise a ředitel zařízení, který všechny vězně zná a tak ví, zda by bylo vhodné či nikoli jej pustit mezi lidi. Navíc ředitelé věznic už mají zkušenost s tím, kdy vězeň pouze předstírá, že se napravil. Slib „já už budu hodný“ takové komisi skutečně nestačí.
Což soudkyně potvrdila, vyvrátila, že by ředitele věznic mohl někdo uplatit, neboť oni nesou odpovědnost a postavila se za návrh. Stejný názor měl i Bok, který je přesvědčen, že by pustili na svobodu někoho, kdo by pak spáchal trestný čin. Navíc ve věznicích sami nestojí o to, aby se jim ta vězni zase vraceli. Blažek tuto důvěru ve schopnosti vězeňské služby uvedl na pravou míru s tím, že je samozřejmě možné, že se jeden z dvaceti vrátí.
Před dvěma lety byla u některých trestných činů snížena sazba. Podle ministra spravedlnosti Blažka se však toto rozhodnutí v praxi příliš neosvědčilo, a tak by se měla výše trestů vrátit na původní. Blažkovi se nějak nechtělo odpovědět moderátorce Jílkové na dotaz, který ministr tento nepovedený návrh vytvořil. Nechtělo se mu říct, že se jednalo o jeho spolustraníka Jiřího Pospíšila. Možné propouštění po třetině trestu, které vláda navrhuje, by pak lehce kompenzovalo toto nevhodné předchozí řešení.
Bok s Tejcem vyjádřili přesvědčení, že je nutné najít systémové řešení přeplněnosti věznic. Prioritu by měli být především předcházení trestným činům. Tejc navíc není nikterak nadšen z dřívějšího propouštění vězňů na svobodu, zatímco Bok s tím souhlasí. Potrestaný by tak totiž mohl dříve splatit kompenzaci poškozeným, což však může zvládnout dnes ve vězení, neboť je práce vězňům placena.
John Bok narušil poklidný průběh pořadu. Nedokázal totiž hodit za hlavu výrok jednoho z hostů zastupujících veřejnost, který uvedl, že za minulého režimu v 80. letech Valdická věznice vydělávala, zatímco dnes tomu tak už není. Tomu jaksi nedošlo, že v té době vězni pracovali zadarmo.
Věznice byla v dobrém stavu a vydělávala, protože tam všichni dřeli zadarmo a veškerý zisk připadl věznici a vězni dle Boka nedostávali ani slušně najíst. Nejde proto srovnávat tehdejší a dnešní stav věznic.
To vytočilo Boka do takové úrovně, že byl nepřehlušitelný a ve studiu se jednoduše řečeno rozčiloval. Skákal do řeči ostatním, nechtěl je pustit ke slovu a sem tam se ozval sprostý výraz, který se k veřejnému vystoupení zrovna nehodí. Doslova začal ječet na celé studio: „to mi kurva neříkejte! To mi rupne v makovici.“
A že John Bok ví, o čem mluví. Kvůli politickým názorům podepsání Charty 77, byl v 70. a 80. letech perzekuován Státní bezpečností. Mnohokrát byl sledován, vyslýchán i vazebně stíhán. V listopadu 1989 byl s dalšími zmlácen a vězněn v době, kdy vznikalo Občanské fórum.
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Jeroným Tejc , John Bok
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák