U Jílkové: Tady pomůže jen revoluce!

Praha – Zásady bezpečnosti práce jsou na mnoha pracovištích ne zcela dodržovány. V tomto týdnu se proto problematikou zabývala Michaela Jílková v pořadu České televize Máte slovo.

Hostem ve studiu byl generální inspektor státního úřadu práce Rudolf Hann, ředitel odboru bezpečnosti velké stavební firmy Juraj Novodomec, členka Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci Libuše Bělohlávková a prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič. Za veřejnost se vysílání účastnil Vladislav Kozák, který se stal vinou pracovního úrazu částečně invalidní, a podnikatel ve stavebnictví Milan Cach.

Nejvíce bojovou náladu ve studiu předvedl podnikatel Cach, který se hned po představení pustil ostře do kritiky současných poměrů a vytrval až do konce pořadu i se skákáním ostatním do řeči, přestože byl mnohokrát usměrňován.

Cach je přesvědčen, že bezpečnost práce se u nás dlouhodobě a ve velkém porušuje. Příčinou takového stavu mohou být cizinci pracující na stavbách. Jen aby získali peníze, přicházejí do České republiky, a proto raději ani nic neřeknou, jestliže se k nim zaměstnavatel nechová nejlépe. Cizinci navíc kolikrát pracují na stavbách načerno, takže si nemohou jít stěžovat.

Agenturami sehnaní pracovníci jsou nuceni kolikrát na stavbách dřít jako otroci a jsou ještě ke všemu vydíráni, neboť subdodavatelské firmy dle něj bezpečnostní pravidla nedodržují.

Cach ale přichází s další připomínkou: v českém prostředí je v oblasti stavebnictví velký korupční potenciál. Připomíná informaci, kdy jedna z největších stavebních společností u nás SKANSKA odmítla jet v korupčních zakázkách a zakázky ji brzy prudce klesly.

Jiným problémem je dle Novodomce ten aspekt, že dnes jsou vybírané firmy především na základě toho, jak rychle jsou schopné zrealizovat stavbu a za kolik. Hlavní roli zde proto hraje rychlost a levnost. Ve společnosti, kde pracuje, však dle jeho slov k porušování bezpečnostních předpisů nedochází.

Asociace pracovních agentur odmítá spolupracovat s firmami, které by porušovaly bezpečnost, dle Burkoviče. S takovými firmami, které nedbají na bezpečnostní oděvy či přestávky, se asociace rozchází a udává.

Novodomec přišel i s myšlenkou, že pokud je někdo k porušování předpisů nucen, má si stěžovat. Nastává tu ale velké ALE. Je mnoho míst, kde při snaze o zlepšení i bezpečnostních podmínek na pracovišti zaměstnavatel nespokojenci jednoduše řekne: za branou čeká dalších padesát, jestli jsi nespokojený, náhradu mám.

Svědčí o tom i případ pana Kozáka, který několikrát upozorňoval na špatný přístroj, ale byl ignorován. Zmíněný špatný stroj jej pak připravil o tři prsty. Zaměstnavatel pana Kozáka přesvědčoval, ať nic nenahlašuje, že mu to teda uznají jako pracovní úraz. Tak se následně stalo, avšak nakonec byl pan Kozák vyhozen.

Bouřlivý Cach však ve studiu uvedl, něco co rozhorlilo generálního inspektora Hanna. Řekl, že problém tkví v tom, že velké stavební firmy mají podchycené politiky a ministerstva, kteří jim také zakázky přihrávají a chrání je před kontrolami. Hann rázně odmítl, že by měli politici obšlápnutou inspekci, že by vše měly vrcholné orgány domluvené s inspekcí.

Podle Cacha je velmi nutné, aby bylo předcházeno uzavírání nemorálních smluv. Vinu se jal svalovat na státem nastavení pravidla. „Sedněte si se všema politikama a dejte ten systém dohromady, nedá se tady žít,“ uvedl a dodal: „to není o tom, že půjdete na stavbu a budete rozdávat pokuty a oni budou rozdávat pokuty taky, protože mě jako subdodavateli dáte pokutu a oni mi dají trojnásobně větší a seberou mi všechno, co mám vydělané v penězích.“

Hann se však všemu brání. Inspekce měla provést 15 tisíc kontrol za letošní rok a zabývá se dle jeho slov opravdu každým podnětem. Bránil se i nařčení, že inspekce vše provádí v kanceláři za stolem. Hann připomněl, že jsou záležitosti, které nejde zkontrolovat jinak než na základě dokumentů.

Politiky však téma zajímá jen velmi okrajově, uvedla Bělohlávková. Zdravotní pojišťovny by měli tlačit na zaměstnavatele například výhružkou penalizací, jestliže nebude dodržovat bezpečnostní předpisy. Ročně pojišťovnám platí zaměstnavatelé 6,3 miliardy korun, vyplatí přes 1,3 miliardy a 2,1 jde na renty. Zbytek je převeden jako příjem státního rozpočtu a pojištovny.

Je tu řada odborníků, kteří se snaží tlačit na politiky, aby se začali bezpečností na pracovištích zabývat, ale bohužel není zde politická vůle.

Cach bojovnost nevzdal do posledních minut pořadu a pronesl své přesvědčení: „tady pomůže jen revoluce!“

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo práce na černo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy