Vláda občany navedla, aby zvolili komunisty!

Praha – Člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka se zamýšlí nad státním dluhem a jeho nevětším viníkem. Na základě logiky dospěl k zajímavému závěru a to k tomu, že státní dluh je v souvislosti s růstem HDP stejný.

Kdo je více zadlužen, má-li osoba A dluh sto tisíc korun, zatímco osoba B milion korun? Soukenka upozorňuje, že nelze říci, že větší dluh má jednoznačně osoba B. Vše totiž může měnit výše příjmu obou osob. Pokud osoba A vydělá na splacení dluhu za půl roku a osoba B zase na svůj dluh během jednoho měsíce, je podle Soukenky jasné, že více a hůř je zadlužena osoba se zdánlivě menším dluhem. Jak ukazuje na příkladu, je nutné u státního dluhu sledovat nejen jeho výši, ale i ekonomický růst.

Soukenka kritizuje ty, mezi něž patří novináři, politici, ale i ekonomičtí „experti", kteří bez hlubší analýzy prohlašují, jaká vláda zadlužila Českou republiku víc. „Dluh je totiž potřeba poměřovat s tím, co vyděláte," upozorňuje Soukenka.

Na základě poměření se pak ukáže následující: za vlády levice 1999-2006 činil celkový dluh ve vztahu k HDP 2,5%, stejný výsledek pak vychází i v ostatních obdobích trvání České republiky. V letech 1993-1998 a 2007-2011 za vlády pravice je dluh také 2,5%.

„Současnou rétorikou se tedy ptám: kdo se chová více neodpovědně a kdo více zadlužuje? O vlivech světové krize nehovořte, je to jenom výmluva – stejně, jako když německá armáda, která vtrhla do Ruska v letním oblečení a s oleji, které na mrazu nemazaly, naříkala, že nebýt té zatracené zimy, určitě by Rudou armádu porazila. Kdo by to byl řekl, že v Rusku může být zima," kritizuje umělé strašení hospodářskou krizí, která je současně výmluvou.

Připomíná, že dříve bylo heslem doby slovo „růst", zatímco dnes je neustále slyšet pouze „dluh" či „zadlužení". Soukenka upozorňuje, že je jedna země, která má i v současné době každoroční růst kolem 10% a dluh v poměru s HDP téměř žádný. Vliv této země neustále roste, dalo by se říct, že jí patří čtvrtina Ameriky, kupuje doly nerostných surovin či poskytuje úvěry kdekomu – „tou zemí je komunistická Čína."

„Jeden čelný politik volal svého času o nutnosti zastavit zadlužování. Možná, že ho voliči v těchto volbách poslechli více, než si sám přál," rýpe do výsledků voleb do krajských zastupitelstev, ve kterých propadly pravicové strany, zatímco komunisté budou mít s velkou pravděpodobností prvního hejtmana v Ústeckém kraji a zažívají tak obrovský úspěch.

Související

Do Čech dorazilo absurdní americké právo

Do Čech dorazilo absurdní americké právo

Praha – Prvky amerického práva dorazily do České republiky. Alespoň tak hodnotí rozhodnutí Nejvyššího soudu člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka ve své pondělní glose.
Boris Šťastný

Podívejte se, co je dnes populismus a co "prý" není!

Praha – Boris Šťastný a další politici vytváří nové charakteristiky k pojmům. Tentokrát se rozhodli změnit význam pojmu „populismus“. Alespoň tak vidí některé výroky člen analytického týmu Nadačního fondu proti korupci Martin Soukenka.

Více souvisejících

Martin Soukenka dluhy Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy