Lidé nevědí, co chtějí! Institucím nevěří, ale chtějí zrušit instituce kontrolní.

Praha – V minulých týdnech proběhly volby do horní komory Parlamentu. Většinu občanů z obvodů, ve kterých probíhaly volby do Senátu, však jako by nezajímalo, že se mohou konečně sami zapojit do politiky. Účast v prvním kole byla necelých 35% v druhém pak pouze přes 18%. Projektový manažer Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny se tak zamýšlí, jakou komoru Parlamentu by bylo dobré zrušit.

„Někteří voliči se rozhodli bojkotovat senátní volby s odůvodněním, že existence Senátu postrádá smysl. V minulosti Senát nejednou smysl měl a napravil některé paskvily schválené Poslaneckou sněmovnou. Nejkřiklavějším příkladem bylo bezesporu schvalování zdanění hazardu. Tenkrát Poslaneckou sněmovnu ovládla loterijní lobby a schválená podoba počítala s tím, že několik miliard korun budou i nadále přerozdělovat na veřejně prospěšné cíle loterijní společnosti. Bohužel tyto prostředky byly často určené na komerční či zcela fiktivní projekty. Tehdy situaci zachránil Senát, který tyto prostředky přiřadil českým městům a obcím," připomíná důležitost Senátu.

Přesto je zde názor, že by Senát měl být zrušen. Konieczny však neví, zda by bylo lepší zrušit Senát nebo Poslaneckou sněmovnu. Pokud bychom měli zůstat systémem s jednokomorovým Parlamentem, předpokládá se velká důvěra v zachovanou komoru, neboť by zmizel orgán, který by mohl regulovat jeho rozhodování.

Z výsledků, které zveřejnila na počátku tohoto roku agentura STEM, však vyplývá, že české ústavní instituce se netěší zrovna velké důvěře občanů. Poslanecké sněmovně důvěřuje 16% dotazovaných, Senátu pak 25%. „Otázkou tedy je, zda si můžeme dovolit plně důvěřovat pouze Poslanecké sněmovně a zda je tedy toto riziko adekvátní k finančním a časovým úsporám. Provoz Senátu ročně nepřesahuje částku 700 milionů korun," dodává.

Whistleblower, který upozornil na korupci na ministerstvu životního prostředí a v uplynulých senátních volbách mu byl voliči svěřen post senátora Libor Michálek, uvažuje spíše nad variantou zrušení Poslanecké sněmovny, jejíž důležité pravomoci by byly přenesené na Senát.

Konieczny k této variantě píše: „tento krok by byl nepochybně komplikovanější nežli zrušení Senátu, nicméně otázkou je, zda by přece jenom nebyl prospěšnější. Jisté nicméně je to, že revize Ústavy je nezbytná a provést by se měla s maximální pečlivosti a odborností."

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna NFPK senát

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy