Europoslanec Remek vzdal kandidaturu na prezidenta! Proč?

Praha - Europoslanec a první československý kosmonaut Vladimír Remek odmítl nabídku KSČM na to, aby se stal prezidentským kandidátem. Strana proto nebude mít vlastního kandidáta, potvrdila ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí strany Věra Žežulková.

"Strana nepostaví vlastního kandidáta, nechce tříštit levici," uvedla Žežulková.

Remek zvažoval kandidaturu velmi dlouho, definitivní a zamítavou odpověď dal ve čtvrtek na zasedání výkonného výboru strany.

Při hledání vlastního komunistického kandidáta se kromě Remka skloňovala také jména předsedy strany Vojtěcha Filipa či předsedy poslaneckého klubu Pavla Kováčika. Nikdo z nich se však o prezidentský post nechtěl ucházet.

V kuloárech KSČM se uvažuje o tom, že by komunisté mohli podpořit některého levicového kandidáta, například expremiéra a čestného předsedu Strany práv občanů - Zemanovci Miloše Zemana nebo kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera.

Češi si poprvé v historii půjdou zvolit svého prezidenta 11. a 12. ledna příštího roku, druhé kolo se bude konat o dva týdny později. Kandidáti musejí odevzdat přihlášky nejpozději 6. listopadu.

Zájem o Hrad projevilo zhruba 26 lidí. Dosud nasbírali potřebných 50 tisíc podpisů expremiéři Jan Fischer, Miloš Zeman, Jana Bobošíková, Zuzana Roithová a Vladimír Dlouhý. Kandidáti jako Přemysl Sobotka (ODS) či Jiří Dienstbier (ČSSD) hlasy nepotřebují, neboť do boj o jednu z nejvyšších ústavních funkcí je vysílají parlamentní strany.

Kandidát na hlavu státu musí sehnat buď 50 tisíc podpisů, nebo ho musí podpořit deset senátorů či 20 poslanců.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Vladimír Remek KSČM

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy