Korupce na dalším ministerstvu?

Praha – Společnost Kverulant zmapovala ceny kancelářského tisku ve státní správě a našla černé díry, kde mizí zbytečně nejvíce peněz. Společnost za pomoc Nadačního fondu proti korupci hodlá podat trestní oznámení kvůli podezření z korupce.

Společnost si zažádala o informace o nákladech tisku dokumentů za poslední tři roky ve 22 institucích. Nejvíce plýtvající instituce jsou pražské. Jedná se o magistrát, Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI)

Plýtvání ve velkém rozsahu probíhá ve DFDI, kde jsou pořizovány podle Kverulanta předražené (dokonce pětkrát dražší než je cena na internetu) kopírky za miliony, ačkoli nejsou potřeba. Náklady na vytištění jedné stránky jsou tak extrémně vysoké. Přestože kvůli tomu už na SFDI byl odejit jeden manažer, Kverulant i tak podává trestní oznámení kvůli možné korupci. Společnost je totiž přesvědčena o tom, že o navýšenou cenu se podělili ti, kdo o nákupu rozhodovali.

„Problému jsme si vědomi. Já jsem z toho vyvodil personální dopady. Manažer odpovědný za provoz SFDI dostal výpověď. Zároveň jsem také zrušil všechny plánované nákupy. Původní výhled počítal s tím, že budeme každý rok kupovat jedno velkokapacitní zařízení. Historie opravit nejde, ta zařízení tady jsou a efekt na nákladovost tisku taky. Rozhodně to ale není až tak extrémní číslo, jaké vycházelo z prvotních kalkulací organizace Kverulant," uvádí současný ředitel SFDI Tomáš Čoček.

Na ministerstvu by zase mohli ročně ušetřit až tři miliony korun, tisknou totiž stranu za 2,23 korun, což značně převyšuje průměrnou cenu tisku ve státní správě. Ministerstvo však vysokou cenu tisku odůvodňuje používáním drahých strojů, jejichž obsluha je drahá, a drahým materiálem na vazbu dokumentů.

Tím, že ministerstvo nepořizuje nové stroje, by mělo ušetřit, neboť výdaje na obsluhu je zaručeně nižší než nákup nových kopírek. Kverulant však žádal o výdaje na nákup papíru a pochybení je tedy na straně ministerstva, které do nákladů započítalo i vazbu. Je tedy zvláštní, jestliže si za poskytnutí nesprávných dokumentů ministerstvo účtovalo 10 tisíc korun, což je nejvíce mezi 22 institucemi. Kverulant tak důvody uvedené ministerstvem považuje za pouhé výmluvy.

Na pražském magistrátu dochází k největšímu plýtvání. Za tisk zde ročně utratí 45 milionů korun, což je nejvíce ze všech institucí, které byly posuzovány. Tisk jedné stránky zde vyjde na 2,82 korun. Suma zbytečně vynaložená činí až 17,5 milionů korun.

„Jsme zvědaví, jak se magistrát k vítězství v naší soutěži o nejdražší tisk ve státní správě postaví. My jsme si kladli za cíl upozornit na největší plýtvání ve státní správě, co se týče tisku. Máme radost z toho, že na SFDI už přijali opatření, že vyhodili člověka, který byl za nákup zodpovědný, a doufáme, že něco podobného udělá i ministerstvo pro místní rozvoj. Doufáme, že také pražský magistrát se k tomu postaví čelem, nebude bagatelizovat naše zjištění a přijme opatření, která povedou k tisku za rozumné peníze," uvádí společnost Kverulant.

Související

Korupce

Ochrana whistleblowerů v Čechách? Nadační fond proti korupci představil návrh nového zákona

Nadační fond proti korupci (NFPK) dnes představil svůj návrh zákona o ochraně oznamovatelů trestných činů. Takzvané whistleblowery má chránit před neoprávněným postihem ze strany zaměstnavatele, například před výpovědí nebo přeřazením na jinou pracovní činnost. Návrh zástupci fondu uvedli během diskusního fóra v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Více souvisejících

NFPK CZK Korupce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy