U Jílkové další omyl Drábka?! Čtěte

Praha – Jednou z kritizovaných reforem dnes již bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka je reforma, která má za cíl postupné zrušení kojeneckých ústavů a podporu pěstounské péče. Tato problematika se stala tématem posledního vysílání pořadu České televize Máte slovo.

Pozvání do studia přijali: ředitel Odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV Miloslav Macela, ředitelka Institutu náhradní rodinné péče Petra Vrtbovská, Pavel Kubíček z České lékařské komory, pediatr a ředitel dětského centra Strašnice Pavel Biskup a Marie Vodičková, která vychovala v pěstounské péči osm dětí.

Návrh schytává kritiku hlavně ze dvou důvodů. Existují tyto obavy: pokud budou pěstouni dostávat od státu finance za péči, která se bude pohybovat ve výši průměrné mzdy. Pěstouny se mohou stát někteří jen kvůli penězům a nemusí být vhodnými adepty na péči o dítě. Toho se obává Pavel Kubíček i prezident Václav Klaus, který z tohoto důvodu návrh vetoval a tím vrátil do Poslanecké sněmovny.

Dalším důvod s prvním souvisí: není jisté, že všichni pěstouni budou ideální, jak očekává reforma. Biskup připomíná, že mnohokrát se stává, že děti jdou zpět do ústavů kvůli selhání pěstounů, které někdy plyne z neznámých předpokladů dítěte v pěstounské péči. Rodiče jsou pak kritičtí například ke špatným známkám ve škole, čímž ztratí ideály.

Vzít si dítě do péče však nebude jen tak a podle ministerstva jsou připraveny dostatečné prověrky k výběru dobrých pěstounů. Budou prověřováni půl roku, kdy bude sledováno jejich psychické a fyzické zdraví. To však není vše. Sledován bude i vztah mezi oběma pěstouny, aby se dítě nedostalo do rukou rozhádaným. Podle Biskupa však jsou děti, které potřebují celý den speciální péče, což nemusí být ani pro prověřené pěstouny zvládnutelné. Jedná se o postižené děti a romské děti.

Kritizován je návrh i za to, že děti budou po roce putovat od jedněch pěstounů k druhým, což se nezamlouvá Vodičkové ani Kubíčkovi. Úplné zrušení kojenecký ústavů je navíc nesmyslné v situaci, kdy je v České republice málo pěstounských rodin. Kde by pak končily děti, pro které by se pěstouni nenašli?

„Nerušte fungující systém, když nemáte seriózní alternativu," uvedl Kubíček.

Související

Více souvisejících

pěstounská péče Jaromír Drábek Michaela Jílková

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 50 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy