Proč v Česku vesele bují korupce? Čtěte

KOMENTÁŘ – Ministerstvo vnitra řízené Janem Kubicem přišlo se zákonem o úřednících, který tvrzení ministerstva konečně vyřeší problémy, které panují ve státní správě. S tím však nesouhlasí organizace bojující proti korupci ani mnohá ministerstva. Podle nich je návrh zákona zpackaný.

V současné chvíli je státní správa závislá na rozhodnutí politiků. Úředníkům totiž nakonec kolikrát nezbývá nic jiného, než pracovat přesně podle zadání, ať už je sebeblbější. Platy úředníků jsou totiž velmi nízké (například na ministerstvu 15 tisíc pro člověka se zkušenostmi) a bonusy, které mnohdy nutně potřebují pro uživení rodiny, se jim dostanou jen v případě loajality.

O personálních změnách také často rozhodují politici. Tím si mohou na úřady dosadit své lidi, kteří buď s nimi už dlouho spolupracují, nebo teprve začnou kvůli vděku z toho, že jim bylo přihráno místo.

Taková situace nikterak nepřipívá ke stabilnímu prostředí státní správy, neboť v případě, že by e některý z úředníků rozhodl kritizovat nadřízeného, může mít problém a letí. Navíc každý politik má jiné lidi, který chce mít v daných postech a tak se obsazení úřadů neustále mění s novým nadřízeným.

Jsou však i tací, kteří při svém nástupu vyhodí většinu zaměstnanců, aby si je pak mohli zavázat tím, že jim jejich místo dají zase zpátky, ale tentokrát je nejmenoval, pouze vykonáváním práce pověřil, což lze označit za jakési dočasné jmenování. Tím jim „taktně" naznačí, kdo je tady pánem, a kdo koho tedy bude poslouchat.

Pro to, aby nám byl umožněn vstup do Evropské unie, bylo zapotřebí změnit legislativu ohledně státní správy, aby se stala stabilní a efektivní. Ano, zákon byl přijat, ale neustále je odkládána jeho účinnost.

Dalo by se tak říci, že v dnešní době je již zastaralý, když jej máme skoro deset let, což ostatně s oblibou tvrdí i současní politici. Proč ale bylo tak strašně nutné jej „milionkrát" novelizovat? Proč se od něj jednoduše neupustí a narovinu neřekne: nemáme zájem o to, aby tady státní správa fungovala, tak jak by měla, aby v korupci, kterou současný stav umožňuje, nemizeli každý rok miliardy.

Jestliže tady bude nadále, s prominutím, takový bordel ve státní správě, můžeme se nadobro rozloučit s dotacemi z Evropské unie. Kdo by chtěl neustále a neustále posílat peníze do černé díry.

Je nutné dosáhnout stavu, kdy bude státní správa odpolitizovaná. Tedy jasně oddělení funkce, do kterých jsou zaměstnanci jmenováni na základě politického rozhodnutí, a ty, ke kterým se vyhlašuje výběrové řízení.

Protikorupční organizace volají po zřízení instituce, která by prováděla dohled nad správou a byla by mimo rozsah pravomocí politiků, což by vedlo k odpolitizování, profesionalizaci a nezávislé státní správě.

Dalším podstatným bodem je to, aby byla zachována kontinuita státní správy. Úředníci by neměli být vyměňováni s příchodem nového politika, neboť to zpomaluje činnost státní správy a efektivita je pryč. Tím je samozřejmě narušena stabilita.

Tím to však nekončí. Je podstatné, aby byly přesně určeny platy úředníků, neboť skrze bonusy, jak je popsáno výše, se akorát nechávají ovlivnit při výkonu práce. Je tedy nutné jasně určit platy a konečně v nějaké rozumné výši, protože dnešní platy jsou pro smích.

Ministerstvo vnitra by se tedy vážně mělo zamyslet nad návrhem zákona, který povede jen k zakonzervování současného stavu, který je prospěšný jen pro ty, kteří chtějí vyvádět peníze ze státní kasy na své osobní konto.

Zmíněný návrh o úřednících je třeba změnit, nebo na něj zcela zapomenout a začít pracovat na nové variantě, která by se podobala stále neúčinnému zákonu, který by státní správu v České republice změnil konečně k lepšímu.

Související

Ivan Bartoš

Weby státní správy postupně přejdou na jednotnou doménu, rozhodla vláda

Vláda dnes schválila návrh na postupný přechod internetových stránek státních orgánů na jednotnou doménu gov.cz. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Podle něj by přesun webů pomohl zlepšit bezpečnost a chránil domény proti útokům, také by zpřehlednil komunikaci občanů se státem.
Petr Fiala (ODS), předseda vlády Komentář

Dobře fungujícímu státu je jedno, jestli je malý nebo velký. Češi si to musí uvědomit

Za éry vlád, ve kterých měl hlavní slovo téměř vždy Andrej Babiš, vzrostl počet státních zaměstnanců o 40 tisíc. A ač se to zdá být na tuzemské poměry neuvěřitelné, veřejnost i přes zdánlivě líbivé sliby levicově-populistických politických uskupení, že se o veřejnost postarají právě nárůstem počtu státních zaměstnanců, tedy možná pro někoho zjednodušeně „velkým“ státem, rozhodla o vítězství volební koalice Spolu a PirStan a ukázala, že to tak být nemusí. Otázkou však pořád zůstává, zda bude stát, na který se spoléhá stále více lidí v tuzemsku, méně rozhodovat jako vrchnost o životech lidí, nebo naopak více.

Více souvisejících

Státní správa úřady Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy