Důkaz! Nečasova vláda nemyslí boj s korupcí vážně!

Praha – Protikorupční organizace kritizují nově vznikající zákon, který upravuje fungování státní správy a jejích zaměstnanců. Ten by měl být klíčovým zákonem v boji proti korupci, kdyby jej Ministerstvo vnitra nezpackalo.

Občanské sdružení Oživení, Transparency International, Centrum for Excellence in Good Governance, Ekologický právní servis, Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla a Inventur a demokracie volají po zákonu, který by zaručil nezávislost úředníků, kteří nebudou závislí na politice. Zákon, který by pomohl státní správě, by dále měl zefektivnit a zkvalitnit správu a to pomocí zajištěné personální kontinuity státní správy a jasně nastavit systém výkonu správy. Uzákoněno by měly být i transparentní výběrová řízení stejně jako systém odměňování a jasně dané povinnosti úředníků.

„Nic z toho nový návrh neřeší, a jeho přijetí by fakticky uzákonilo zpolitizovanou, nekvalitní a neodbornou státní správu. Ačkoli dobrý zákon o státní správě nutně potřebujeme, je podle nás potřeba takto špatný návrh jednoznačně odmítnout," shodují se protikorupční organizace ve svém prohlášení.

Jako důvody, proč návrh zákona státní správu nezmění k lepšímu, uvádí tyto argumenty: návrh nemá žádnou jednotnou koncepci, navíc chybí i zásadní prvky jako například kariérní řád, systém odměňování a hodnocení, právní ochrana úředníků a jejich povinnosti, které by státní správu odpolitizovali a zprofesionalizovali.

Zákon dále nereflektuje, že veřejná služba je služba občanům, ale zachází se státní správou jako s businessem.

Dále obsahuje uzákonění politických funkcí ve státní správě, ale nedává možnost jak počet politických míst regulovat. To poškozuje snahu o odpolitizování, neboť úředníci tak budou nadále pod politickým tlakem, kdy například při změně vedení bude obměněn celý úřad.

Ani výběrová řízení nepomohou ke zlepšení, protože je systém netransparentní. Jsou určeny dva způsoby netransparentního přijímání zaměstnanců skrze vnitřní výběrové řízení a omezené vnější výběrové řízení a pouze jeden transparentní, kdy se mohou výběrového řízení účastnit i uchazeči zvenčí. Organizace se obávají, že zákon stanovuje bariéry pro otevřená výběrová řízení, které povedou k zakonzervování současného stavu.

Navíc nejsou jasně určená pravidla pro to, kdo může být členem výběrové komise. Zákon dále stanovuje i to, že pokud není vedoucí úřadu s vybraným uchazečem spokojen, může uspořádat nové výběrové řízení.

Problematickým aspektem je také to, že hodnocení úředníků není určeno dle systému, kdo a podle čeho bude hodnotit výkon zaměstnanců. Zákon navíc zavádí možnost propustit úředníka, pokud plní své povinnosti neuspokojivě, ale není jasně stanoveno, co je za „neuspokojivé plnění povinností" považováno. Dále chybí i transparentní systém odměňování.

Zákon dále zcela opomíjí kariérní řád, který by motivoval zaměstnance pro setrvání ve státní správě.

Oproti tomu se zbytečně rozsáhle zabývá vzdělávací systémem. To podle organizací poukazuje na snahu založit business ve vzdělávání úředníků. Některé zkoušky navíc nemusejí odpovídat požadavkům na úředníka, za to mohou „posloužit" k vyhození úředníka bez hlubšího důvodu.

Dále se nezaobírá jednotným dohledem, který by kontroloval činnost státní správy, aniž by byl pod tlakem politiků.

Zákon nezavádí dostatečnou ochranu upozorňovatelů na korupci, tzv. whistleblowerů.

Ačkoli má tento nepovedený zákon zrušit dosud neúčinný Služební zákon z roku 2002, který byl přijat, abychom mohli vstoupit do Evropské unie, nový návrh zákona neřeší řadu otázek, kterými se zákon deset let starý kvalitně zabýval. Nebyla však politická vůle zabránit korupci, kterou současná podoba státní správy umožňuje, a pokud bude přijat návrh Ministerstva vnitra, nadále si tu korupce bude vesele bujet.

Ministerstvo v srpnu zveřejnilo první verzi zákona, která však byla velmi kritizována, a tak jej stáhlo. Rychle připravilo nový návrh, ale dalo jej 5. listopadu k dispozici malému množství lidí a na připomínky dalo pouze pět dní. Ministerstvo vnitra odmítlo veškerou kritiku a odmítlo na pokyn premiéra Petra Nečase věcný záměr přehodnotit.

„U takto zásadního zákona, který je klíčem v boji proti korupci v České republice, je spěch bez odborné diskuse a zapojení veřejnosti alarmující. Obsah i způsob přípravy zákona o úřednících nenasvědčují tomu, že by vláda Petra Nečase myslela boj s korupcí vážně," dodávají protikorupční organizace.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra NFPK Petr Nečas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy